Jak wybrać oświetlenie do tradycyjnej lub nowoczesnej sypialni?

sypialnia, łóżko, lampka nocna

Aranżacja wnętrza to nie tylko umiejętne wykorzystanie mebli, tekstyliów i dodatków dekoracyjnych. To również umiejętność zaakcentowania różnych miejsc w danym pomieszczeniu, dzięki odpowiedniemu oświetleniu. My przyjrzymy się dzisiaj kwestiom związanym z wyborem oświetlenia do sypialni.

Jakie oświetlenie do sypialni?

Przy wyposażeniu domu jednorodzinnego lub mieszkania wielu z nas zastanawia się nad kwestiami związanymi z oświetleniem. Jakie zatem wybrać oświetlenie sypialni? Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że sypialnia to pomieszczenie szczególne, ponieważ jej główną funkcją jest zapewnienie domownikom optymalnych warunków do nocnego wypoczynku i do wypoczywania jako tako. Zasadniczo, gdyby przyjąć, że sypialnia służy tylko do spania, to wystarczyłoby słabe, nastrojowe światło do takiego pomieszczenia. Tymczasem w wielu przypadkach spędzamy tam więcej czasu i wypadałoby, aby można było w niej normalnie zapalić światło po zmroku.

Planując oświetlenie sypialni, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, w jakim stylu urządzone jest to pomieszczanie – tradycyjnym, z szerokim łożem z baldachimem i dużym wezgłowiem, czy może w nowoczesnym, z prostymi, minimalistycznymi liniami. Nowoczesne żyrandole zapewnią wiele światła w sypialni urządzonej we współczesnym stylu, a przy tym będą dawały szansę na zmianę natężenia światła, zgodnie z życzeniami domowników. Lampki nocne do sypialni świetnie wpiszą się z kolei w pomysł na tradycyjne wyposażenie tego wnętrza. Stylistyka ma duże znaczenie, a do wyboru mamy różne elementy oświetlenia, jak lampy, kinkiety, lampki nocne, lampy stojące czy żyrandole.

[alert type=white ]Projekt oświetlenia sypialni powinien być skonstruowany w oparciu o takie kwestie, jak to jakie natężenie światła jest potrzebne we wnętrzu sypialni, jaka powinna być temperatura barwowa światła, rodzaj światła, jego ilość i rozmieszczenie źródeł światła.[/alert]

Jaka barwa światła?

Nie tylko w sypialni, ale w każdym innym pomieszczeniu w domu czy w obiekcie komercyjnym, planowanie oświetlenia musi uwzględniać temperaturę barwową źródeł światła oraz wskaźnik oddawania kolorów, oznaczanych Ra. To jedne z podstawowych czynników w aranżacji, a informacje o tych parametrach oświetlenia znajdziemy na opakowaniach żarówek i halogenów. W nowoczesnych i biurowych wnętrzach dominuje białe, chłodne światło. Jedna w sypialni takie światło o barwie dziennej lub chłodno-białej (od 4000 do 65000 K) może być za bardzo nienaturalne. Jeśli nawet mamy sypialnię urządzoną w minimalistycznym stylu, z detalami w cieplejszej kolorystyce np. narzutą czy poduszkami, to można zastosować źródła światła, których barwa mieści się w przedziale od 3500 do 4000 K. Natomiast we wnętrzach w tradycyjnym stylu i ciepłej kolorystyce światło powinno być zbliżone do dziennego. To tzw. miękkie światło, które plasuje się w granicach od 2700 do 3500 K.

Jeśli wybieramy chłodne światło, z przedziału od 4000 do 5000 K czy więcej, musimy pamiętać, że jednocześnie wyższe powinno być również jego natężenie.

Jaki rodzaj oświetlenia?

Jeśli już wybierzemy żarówki o odpowiedniej barwie i natężeniu światła, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj oświetlenia w sypialni zastosować. O ile w salonie dobrze sprawdzają się pokaźnych rozmiarów lampy stojące i imponujące żyrandole, o tyle w sypialni może nie być na nie miejsca.
Właściwie ogólne oświetlenie sypialniane powinno równomiernie rozjaśniać całe wnętrze sypialni, aby wszędzie było odpowiednio jasno – zarówno w centralnym miejscu, jakim jest zwykłe łóżko, jak i przy toaletce czy w szafie stojącej w rogu. Można zastosować lampy sufitowe lub spoty, które przeznaczone są do zamontowania w suficie podwieszanym. Nie zajmują miejsca na podłodze czy na stoliku lub szafce nocnej, co ma bardzo duże znaczenie w małych sypialniach.

W dużych pokojach, w których urządzamy sypialnie, nie musi mieć znaczenia to, czy zaoszczędzimy miejsce dzięki oświetleniu górnemu. Możemy więc dowolnie wybrać źródła światła, które będą nam najbardziej odpowiadały. Na przykład w nowoczesnym wnętrzu świetnie będzie wyglądała oryginalna lampa stojąca, która klosz z żarówką ma na długim wysięgniku. Można też w sypialni rozmieścić kilka oddzielnych punktów świetlnych – prócz lampy stojącej, także lampki nocne lub kinkiety na ścianach oraz odrębne oświetlenie nad toaletką czy garderobą.

W sypialni można zaaranżować podwieszany sufit z nieregularną bryłą nad samym łóżkiem, w który wmontować można halogeny LED-owe o określonej barwie i natężeniu światła. Pamiętajmy, żeby tak umieścić do nich włącznik, aby można było je zapalić zarówno po wejściu do sypialni, jak i już leżąc w łóżku. Można zastosować włącznik na pilota, co zdecydowanie ułatwi sterowanie sypialnianym oświetleniem.

Chcąc wykreować nastrojowe oświetlenie w swojej sypialni, można zastosować światełka we wnękach, czy lampki schowane za wezgłowiem łóżka. Do tego celu warto używać LED-ów, które nie nagrzewają się i są energooszczędne, a przy tym świetnie spełnią swoje zadanie.