Jakie rolety okienne kupić?

Wewnętrzne rolety okienne to jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na ochronę przed słońcem, a także uzyskanie prywatności w domowych wnętrzach. To idealne rozwiązanie zamiast firanek czy zasłon, które poza funkcją dekoracyjną i osłaniającą, pomagają także w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w naszym mieszkaniu.

Na rynku dekoracji okien, dostępne są w sprzedaży różnego typu rolety z wywietrznikami, pokryte dodatkowymi powłokami, które mają chronić przed nadmiernym nagrzewaniem czy utratą ciepła. Na co zwrócić uwagę przed zakupem rolet okiennych? O tym w dalszej części tego artykułu.

Co warto wiedzieć przed zakupem rolet?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, co do naszych preferencji. Przed zakupem rolet musimy znać wymiary okna, rodzaj pomieszczenia w którym znajduje się okno, a także zdawać sobie z efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że najtańsze, klasyczne rolety okienne produkuje się z cienkich materiałów, które nie gwarantują skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi.

Jeśli zależy nam na wysokim stopniu zaciemnienia w domowych wnętrzach, warto wówczas zdecydować się na droższe rolety podgumowane. Przed zakupem rolet okiennych należy przemyśleć również ich kolorystykę i rodzaj użytego materiału. Wpływa to zarówno na walory dekoracyjne, jak i stopień zaciemnienia pomieszczeń. Pamiętajmy, że rolety o jasnej barwie przepuszczają o ok. 30% więcej promieni świetlnych, niż ich ciemne odpowiedniki.

Sposób montażu rolet okiennych

Przed montażem rolet powinniśmy odpowiednio wymierzyć okna, tak aby uniknąć pomyłki przy ich zakupie. Rolety okienne ze Sklepu Mardom możemy zamontować na dwa sposoby – w sposób bezinwazyjny i inwazyjny. Pierwszy z nich polega na zamocowaniu specjalnych haków do skrzydła okiennego, korzystając z dwustronnej taśmy klejącej. Sposób ten nie wymaga wiercenia i jest najmniej problemowy w montażu. Trzeba mieć, jednak na uwadze, że prowadnice zrobione są z żyłek, przez co rolety montowane bezinwazyjne mogą sporadycznie się przesuwać. To powoduje również powstawanie niewielkich prześwitów na brzegach tego typu rolet.

Drugi sposób jest bardziej trwalszy i wytrzymały, jednak wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i umiejętności. W konsekwencji możemy, jednak manipulować sznurkami regulującymi. Metoda wymaga wiercenia w oknach, jednak rolety okienne są lepiej przytwierdzone.

Jakie rolety okienne kupić do domu?

• Rolety wolnowiszące montowane są na ścianie nad oknem lub w górnej części futryny. Okno można otworzyć tylko wtedy, gdy rolety są podciągnięte.

• Rolety plisowane to uniwersalny model rolet, dedykowany na okna ścienne i dachowe, wyglądem przypominają kształt harmonijki. Na całej długości rolety plisowane zwijane są równolegle.

• Rolety dzień-noc to oryginalna dekoracja okien, składająca się z dwóch poziomych pasów materiału, pomiędzy którymi pozostaje przerwa. Sposób regulacji rolet dzień-noc sprawia, że uzyskujemy podobny efekt, jak w żaluzjach.

•Rolety zwijane (ekranowe) nakręca się na rolkę ręcznie lub korzystając z silnika elektrycznego i pilota. W sprzedaży dostępne są rolety zwijane zabudowane, kasetowe, niezabudowane lub wolnowiszące.

• Rolety austriackie znane są ze swoich walorów dekoracyjnych, gdyż wyglądem przypominają tradycyjne zasłony.

• Rolety rzymskie to dekoracja okien, która zwijana jest falami do góry, tworząc spektakularny efekt dekoracyjny,

Zapisz