Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Malowanie elewacji domu samodzielnie czy z pomocą firmy?

fasada budynku
Materiał partnera

Każdy budynek wymaga odświeżenia jego fasady co najmniej raz na kilka lat. Pojawia się zatem pytanie, czy warto się zdecydować na samodzielne pomalowanie elewacji. Może lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która się w tym specjalizuje. Z naszego artykułu dowiesz się, które rozwiązanie ma więcej zalet.

Dlaczego warto zlecić malowanie elewacji profesjonalnej firmie?

Zabierając się za odnawianie fasady domu, warto w pierwszej kolejności skontrolować jej stan, aby ocenić, jakich prac renowacyjnych wymaga. W zależności od umiejscowienia budynku elewacja może być narażona na różnego rodzaju zabrudzenia — m.in.  osadzające się na jej powierzchni pyły, wyziewy z kominów i wentylacji, a także różnego rodzaju glony i porosty. W takiej sytuacji samo malowanie elewacji nie wystarczy, ponieważ należy ją wcześniej wyczyścić. 

Warto zatem rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy specjalizującej się w czyszczeniu i odnawianiu fasad budynków. Malowaniem elewacji domów, bloków zajmuje się umyjemto.pl, firma która nie tylko zadba o usunięcie zanieczyszczeń z fasady, ale również dobierze odpowiedni rodzaj emulsji kryjącej do danej powierzchni. Stosowane przez profesjonalistów farby do elewacji są produkowane na bazie wysokiej jakości żywic silikonowych. Chronią fasadę przed glonami i pleśnią oraz zapewnią jej piękny wygląd przez wiele lat.

Czy opłaca się samodzielnie pomalować elewację?

Można podjąć się samodzielnego mycia i malowania elewacji budynku, jeśli nie jest ona mocno zabrudzona. Dobre rozwiązanie stanowi oczyszczenie fasady przy pomocy myjki ciśnieniowej. Czasami jednak samodzielne usunięcie osadu jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z wieloletnimi zabrudzeniami. Nie należy malować starej elewacji bez należytego jej wyczyszczenia, ponieważ nie zapewni to odpowiedniej trwałości nowo naniesionej farbie i może przyczynić się do rozwoju pleśni pod jej powierzchnią. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się odnawianiem fasad.

Samodzielne malowanie ścian budynku nie jest skomplikowane i wydaje się tańszym rozwiązaniem. Wystarczy kupić właściwy rodzaj farby do elewacji domu i zabrać się za prace renowacyjne. Jednak zakup emulsji w sklepie budowlanym, nawet jeśli skorzysta się z porady sprzedawcy, nie zawsze daje gwarancję prawidłowego dopasowania farby do typu elewacji.

Warto pamiętać, że ze względu na własne bezpieczeństwo, samodzielnie można podjąć się pomalowania fasady jedynie niezbyt wysokiego budynku — np. przy pomocy wałka umieszczonego na długim kiju lub z dostępu z niskiej drabiny. Natomiast odnowienie ścian kilkupiętrowego domu może okazać się dosyć kłopotliwe bez pomocy fachowców.

Firmy zajmujące się malowaniem elewacji bardzo często dokonują dogłębnej oceny jej stanu fasady i dopasowują swoje usługi do potrzeb klienta. Niektóre przedsiębiorstwa oferują nawet bezpłatną wycenę pracy. Jak uważasz, warto samodzielnie pomalować elewację, czy też lepiej zlecić to profesjonalnej firmie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Przeczytaj też