Oświetlenie ogrodowe – gdzie je kupić? Oferta Mateomarket.pl

lampa ogrodowa o zmierzchu

Przestronny ogród, klimatyczny ogródek, taras, niewielki balkon to przestrzeń ceniona przez wszystkich domowników. Możemy tu wypocząć, zrelaksować się, zorganizować rodzinne spotkanie lub po prostu pobyć na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Miejsca te powinny być odpowiednio wyposażone, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort korzystania z nich.

Kluczową rolę w każdym ogrodzie odgrywa oświetlenie ogrodowe. Dlatego w ofercie oświetleniowej hurtowni Mateomarket.pl znajdziemy pełną gamę oświetlenia zewnętrznego. Jak z jego pomocą wzbogacić krajobraz ogrodu? Oto kilka podpowiedzi:

Lampy stojące

Lampy stojące, nazywane również latarniami to prawdziwa klasyka oświetlenia ogrodowego. Oprawa oświetleniowa umieszczona jest na słupie, który może mieć wysokość dopasowaną do naszych preferencji i potrzeb. Najpopularniejsze są lampy stojące wysokie, osiągające kilka metrów wysokości. Potrafią one oświetlić bardzo dużą powierzchnię, a dzięki temu, że źródło światła umieszczone jest u góry nie oślepiają i nie rażą w oczy. Są także dobrze widocznym elementem dekoracji ogrodu. Bo latarnie mogą mieć niezwykle dekoracyjny charakter.

W ofercie Mateomarket.pl znajdziemy również niższe lampy. Nie brakuje wśród nich modeli, które mają mniej, niż metr wysokości. Ten rodzaj oświetlenia sprawdza się w przypadku konieczności doświetlenia ścieżek ogrodowych czy wjazdu na posesję. Są zdecydowanie mniej widoczne, niż ich wyższe siostry, dlatego nie sprawiają zbyt przytłaczającego wrażenia. Źródło światła w tym przypadku również skierowane jest w dół. Jeżeli chcemy oświetlić mniejsze przestrzenie, niższe lampy ogrodowe będą najlepszym wyborem.

Oprawy oświetleniowe do montowania w podłożu

W ogrodach doskonale sprawdzają się oprawy montowane bezpośrednio w podłożu. Tego rodzaju lampy mogą doskonale oświetlić chodniki, ścieżki czy elewacje domu, a nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Spod podłoża wystaje jedynie samo źródło światła. Oprawy te cechuje, zatem wyjątkowa dyskrecja. Oświetlają powierzchnię w zupełnie inny sposób, niż lampy stojące. Światło skierowane jest od dołu ku górze. Tego typu oświetlenie może tworzyć niesamowitą atmosferę ogrodu, oświetlać drzewa, krzewy oraz kwiaty i fantastycznie eksponować elementy architektury ogrodowej np. pomniki czy fontanny. Jeżeli szukamy tego typu oświetlenia, w hurtowni Mateomarket.pl znajdziemy je w dziale „Pozostałe, inne, akcesoria”. Szczególnym rodzajem opraw do montażu w podłożu są oprawy najazdowe wykorzystywane, jako oświetlenie drogi wjazdowej do garażu.

Kinkiety ogrodowe

Kinkiety znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach. Doskonale sprawdzają się także, jako oświetlenie zewnętrzne. Ten rodzaj lamp montujemy na pionowych powierzchniach np. ścianach budynku czy pionowych elementach tarasu. Bardzo często wykorzystuje się je do oświetlania bramki, wejścia czy tabliczki z numerem posesji. Klasyczne kinkiety przypominające niewielkie latarenki wyglądają pięknie i dodają uroku przestrzeni ogrodowej. Jednak w ofercie sklepu Mateomarket.pl znajdują się również bardzo nowoczesne kinkiety o nietypowych kształtach, które pozwalają na stylową dekorację ogrodu i wzbogacenie elewacji budynku. Kinkiety to także nieodzowny element tarasów.

Dlaczego oświetlenie ogrodu jest tak ważne?

Oświetlenie ogrodowe generuje, oczywiście, wyższe rachunki za energię elektryczną, ale koszty te warto ponieść, bo światło w ogrodzie spełnia kilka funkcji. Po pierwsze sprawia, że teren posesji staje się bardziej bezpieczny. Dobrze oświetlony ogród oznacza bezpieczne poruszanie się ogrodowymi ścieżkami po zmroku. Oświetlona posesja jest mniej kusząca dla włamywaczy i wandali. Świadczy bowiem o ty, że dom jest dobrze chroniony.

Oświetlenie ogrodowe pełni rolę dekoracyjną. Dzięki niemu nasz ogród zyskuje niepowtarzalną atmosferę, a pięknie oświetlona elewacja budynku prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Niektóre lampy ogrodowe zapewniają oświetlenie punktowe, tworząc fantastyczne tło dla roślin oraz elementów architektury ogrodowej. Otoczenie naszego domu może być wyjątkowo reprezentacyjne, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie oprawy oświetleniowe i właściwie rozmieścimy.

mateomarket.pl