Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Poszukiwanie mieszkania – krok po kroku.

Własne mieszkanie to często spełnienie marzeń. Zanim jednak będzie można się nim cieszyć warto mieć świadomość, że czeka na sporo pracy. Poszukiwanie mieszkania nie jest bowiem prostą sprawą.

Od czego zacząć, gdzie i jak szukać, jak dokonać ostatecznego wyboru – o tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Od czego zacząć?

Na początek odpowiedz sobie na pytanie – jakiego mieszkania szukasz. Im dokładniej określisz swoje oczekiwania tym lepiej. Ustal metraż, ilość pomieszczeń, piętro, lokalizację itp. To podstawowe pytania, które są jednak niezwykle istotne. Następnie określ, które kwestie mają dla ciebie znaczenie kluczowe – czy ważniejsza jest lokalizacja – np. zależy ci na mieszkaniu w pobliżu centrum miasta, czy może ważniejsza jest cena. Wiadomo, że im bliżej centrum tym drożej.

W kolejnym etapie określ jaką kwotą dysponujesz. Jeśli chcesz kupić mieszkanie za gotówkę – sprawa jest dość prosta. Jeśli musisz wziąć kredyt w banku – czeka Cię nieco więcej formalności. Musisz zorientować się czy posiadasz zdolność kredytową, a jeśli tak na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. To w dużej mierze będzie warunkować Twój wybór.

Gdy wiesz już mniej więcej czego szukasz możesz zacząć poszukiwania. Najprościej zacząć w domu, wykorzystując internet. Teraz każdy deweloper posiada własną stronę internetową, bez wychodzenia z domu możesz obejrzeć aktualnie realizowane inwestycje, rozkład pomieszczeń w mieszkaniu, a nawet gotowe aranżacje dla mieszkań.

Jeśli nie znasz żadnego dewelopera w swojej okolicy możesz po prostu skorzystać z wyszukiwarki google wpisując interesujące cię hasło np. mieszkanie Tarnobrzeg. Otrzymasz listę ogłoszeń spełniających kryteria. Możesz zapoznać się ze szczegółami przez internet, wybrać kilka najciekawszych ogłoszeń i skontaktować się z deweloperem aby umówić się na spotkanie.

Kupno mieszkania to zbyt poważna decyzja by podejmować ją pochopnie. Warto dobrze się zastanowić, sprawdzić okolicę, sąsiadów, dewelopera. Gdy podejmiemy ostateczną decyzję czeka nas szereg formalności do załatwienia. Obecnie w dużej mierze bierze to na siebie deweloper, co jest niezwykle wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Każdą kwestię budzącą wątpliwości należy wyjaśniać od razu tak by uniknąć przykrych niespodzianek i móc cieszyć się swoim wymarzonym mieszkaniem.

Przeczytaj też