Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Mieszkania inwestycyjne – urządzamy i wynajmujemy.

Budynek mieszkaniowy z czerwonej cegły

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania pod wynajem? Nie wiesz, czy to dobra decyzja? Dowiedz się, czy warto inwestować w mieszkania i czym kierować się przy ich zakupie.

Mieszkanie na wynajem – czy warto?

Dla wielu osób inwestowanie w mieszkania wydaje się być zbyt ryzykowne. Boją się kredytów, niekoniecznie sumiennych najemców, ale przede wszystkim nie wierzą we własne możliwości i nie do końca wiedzą, jak się do tego zabrać. Prawda jest taka, że obecnie inwestowanie w mieszkania jest jedną z najlepszych i najbardziej opłacalnych form angażowania środków pieniężnych. Wiele osób traktuje ją jako formę zabezpieczenia emerytalnego. Przez całe życie wynajem mieszkania będzie bowiem przynosił zyski, a w razie nagłej potrzeby gotówki, mieszkanie można sprzedać.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to: czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym? Decyzja, jak wiele innych, nie jest łatwa. Wszystko zależy od tego, jaką kwotą i zdolnością kredytową dysponujesz. Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest jednak nieco ryzykowne, ze względu na ewentualne jego ukryte zadłużenie. Nowe mieszkania to przysłowiowa czysta karta, a zakupione w stanie deweloperskim pozwalają na ich urządzenie typowo pod wynajem. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto dobrze przestudiować temat, a po profesjonalną poradę i wiedzę udać się do doradcy.

Komu chcesz wynająć?

Warto zastanowić się także nad potencjalnymi wynajemcami. Określenie grupy docelowej będzie często wyznacznikiem lokalizacji, a także metrażu mieszkania.

Studenci

Jeżeli mieszkanie ma być przeznaczone dla studentów, lepiej jest szukać go w centrum bądź w pobliżu większych uczelni. Ludziom młodym zależy wówczas na szybkim przemieszczaniu się po mieście i bliskiej odległości od uczelni, a także łatwego dostępu do kultury i rozrywki. Zazwyczaj studenci nie posiadają samochodów i nie chcą tracić czasu i pieniędzy na dojazd do centrum z dalszych dzielnic miast. Centrum nie jest jednak regułą. Zdarza się, że studenci wolą mieszkać z dala od miejskiego szumu i nie przeszkadza im regularne dojeżdżanie na uczelnię.

Kolejną kwestią jest wielkość mieszkania. Jeżeli zamierzasz wynajmować je studentom zainwestuj w większe mieszkaniu i wynajmuj pojedyncze pokoje. Dzięki temu inwestycja zwróci Ci się w zdecydowanie szybszym tempie.

Para

Jeżeli Twoją grupą docelową są pary, to warto zastanowić się nad mniejszym mieszkaniem. W tym przypadku doskonale może sprawdzić się kawalerka bądź mieszkanie dwupokojowe. Niekoniecznie musi być ono w samym centrum miasta, gdzie za dnia słychać szum samochodów, a nocami głośną muzykę z dyskotek. Warto wybrać lokalizację bardziej spokojniejszą. Mieszkania we Wrocławiu idealne dla pary oferuje między innymi inwestycja Osiedle Słowik. Położona na Psim Polu stanowi doskonały kompromis pomiędzy głośnym miastem a spokojną wsią.

Pracujący single

Osoby samotne, które przyjeżdżają do większego miasta tylko i wyłącznie po to, by rozwijać się zawodowo, dobrze będą czuły się w mniejszych mieszkaniach. Dla nich idealnym rozwiązaniem może być małe mieszkanie z dala od centrum. Takie lokum pozwoli złapać oddech i będzie stanowiło idealne miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu pracy.

Rodziny z dziećmi

Twoja grupą docelowa jest rodzina? Postaw na duże i przestronne mieszkanie z dala od centrum. Każdy z członków rodziny będzie miał własny kąt, a spokój i cisza pozwolą na złapania oddechu. Oferta mieszkań na wspomnianej inwestycji Osiedla Słowik zawiera lokale wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Mieszkania we Wrocławiu są przestronne, a przy tym niezwykle funkcjonalne. Osiedle dedykowane jest przede wszystkim rodzinom – przestrzeń zaaranżowana jest w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby nawet najmłodszych mieszkańców.

Urządzanie pod wynajem

Określenie grupy docelowej znacznie ułatwi proces wykańczania mieszkania. Jeżeli w mieszkaniu mają mieszkać studenci, każdy pokój powinien być wyposażony w elementy niezbędne do nauki i codziennego funkcjonowania. Powinny się tam znajdować: łóżko, szafa, regały na książki, biurko, krzesło i dobre oświetlenie. W przypadku pary i mieszkania dwupokojowego w jednym możesz stworzyć przestrzeń dzienną (do przyjmowania gości i codziennego funkcjonowanie), a w drugim sypialnię. Mieszkanie rodzinne i dla pracującego singla można urządzić minimalistycznie, aby wynajmujący mogli doposażyć je we własne elementy wystroju.

Przeczytaj też