Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Poszukiwania idealnego mieszkania wymagają wiele cierpliwości i determinacji. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego czy może wtórnego. Od tego wyboru uzależnionych jest wiele innych elementów, między innymi cena. Obie opcje posiadają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Mieszkania od dewelopera są przede wszystkim nowe i nieużywane. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego zwykle wymagają remontu po latach użytkowania przez jednego bądź kilku poprzednich lokatorach. Różnic między tymi dwiema opcjami jest dużo więcej, dlatego dobrze jest wziąć je wszystkie pod uwagę podczas szukania idealnego lokum.

Zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego

Rynek wtórny ma do zaoferowania bardzo zróżnicowane lokale. Można więc znaleźć luksusowy apartament w nowym budownictwie, jak też wysłużone mieszkanie wymagające generalnego remontu. W przypadku tego rynku istnieje jednak możliwość wprowadzenia się do gotowego lokum, które może wymagać jedynie delikatnego odświeżenia. Wśród mieszkań z rynku wtórnego można znaleźć wiele w dogodnych lokalizacjach – w centrum miast i na dobrze skomunikowanych osiedlach posiadających rozbudowaną infrastrukturę.

Niestety lokale z rynku wtórnego mają też swoje wady. Często są to mieszkania w starym budownictwie, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu. Może się więc okazać, że z pozoru zadbane mieszkanie będzie wymagało wielu inwestycji.

Rynek wtórny oferuje zwykle mieszkania wybudowane w przestarzałej technologii, które są też mało ustawne, niezbyt dźwiękoszczelne, a często także słabo ocieplone. Mogą wymagać większych remontów całego budynku, co będzie trzeba zapłacić w funduszu remontowym.

Jak pokazują ostatnie analizy, mieszkania z rynku wtórnego są ponadto droższe od inwestycji oferowanych przez deweloperów. Warto więc dokładnie rozważyć wady i zalety tego typu inwestycji.

Zalety i wady mieszkań od dewelopera

Mieszkania od dewelopera to gwarancja nowoczesnego budownictwa i swobody aranżacji. Układ lokalu można zaplanować jeszcze na etapie realizacji inwestycji. W mieszkaniu z rynku pierwotnego nie zastaniemy kombinowanych rozwiązań po poprzednich właścicielach. Odbierając taką nieruchomość mamy prawo wymagać spełnienia wszystkich warunków dotyczących jakości i standardów wykończenia zawartych w umowie z deweloperem.

Mieszkania w stanie deweloperskim są ciche, dobrze ocieplone i ustawne. Budowane są zwykle na zamkniętych, bezpiecznych osiedlach, na których mieszkają ludzie w podobnym wieku. Na tego typu kwestie również warto zwracać uwagę, aby uniknąć problemów z dużo starszymi lokatorami, którym przeszkadzać będzie głośna muzyka czy płacz dzieci.

Mieszkania z rynku pierwotnego, nawet w niskiej zabudowie, zazwyczaj posiadają windy oraz wiele innych udogodnień w postaci wygodnych podjazdów, skwerów czy nowych placów zabaw. Są też zadbane i sprzątane przez wykwalifikowane firmy. Zlokalizowane są w dzielnicach, w których jest dużo zieleni, co sprzyja odpoczynkowi. Przykładem są mieszkania i segmenty pod Warszawą, na Wawrze – jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Warszawy.

Nowe budownictwo nie wymaga tak wielu remontów, z tego względu mieszkańcy nie muszą płacić wysokich składek na fundusz remontowy. Wiele współczesnych mieszkań od deweloperów jest bezczynszowych.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość ze względu na czas oczekiwania na odbiór. Przed podpisaniem umowy warto również dokładnie sprawdzić, czy wszystkie poprzednie inwestycje dewelopera odznaczają się wysoką jakością i zostały oddane terminowo.

Mieszkanie z rynku pierwotnego wymaga ponadto wykończenia, co wiąże się z kosztami i koniecznością znalezienia solidnej ekipy remontowej. Wiele firm wykończeniowych oferuje jednak opcję przygotowania lokalu pod klucz, co znacznie ułatwia sprawę.

Według ostatnich badań rynku, mieszkania z rynku pierwotnego są tańsze od mieszkań z drugiej ręki.

Jakie mieszkanie kupić w Warszawie?

Jeśli szukasz mieszkania w spokojnej okolicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum Warszawy oraz posiada korzystną infrastrukturę, sprawdź aktualne oferty w dzielnicy Wawer. Doświadczony deweloper HDK Invest oferuje na sprzedaż na Wawrze nowe domy o najwyższym standardzie w dobrej cenie. Możesz zainwestować w wymarzony dom na bezpiecznym, otoczonym zielenią osiedlu z niską zabudową.