Skandynawski Wilanów.

Apartament zlokalizowany jest na warszawskim Wilanowie. Jego właścicielami jest młode małżeństwo Kasia i Krzysiek z dwójką małych dzieci. Wraz z projektantką stworzyli oazę relaksu i spokoju. Subtelna kolorystyka, dużo bieli, szarości, chłodne odcienie dębowego forniru.

Fiołkowe akcenty łamią monotonię i ocieplają wnętrze. Wyposażenie apartamentu zostało bardzo dokładnie przemyślane, pozwala na ciągłe zmiany, dokładanie nowych elementów wystroju, które nie zakłócają harmonii kompozycji. Apartament liczy łącznie 120 m².

Zaraz po wejściu do apartamentu znajdujemy się bezpośrednio w salonie. Przy wejściu do salonu na ścianie znajduje się oryginalna tapeta o nazwie Kimiko (Extratapete), która jest jego bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Jej grafika jest spójna z charakterem wnętrza. Subtelny motyw drzewa wiśniowego budzi skojarzenia z Japonią.

skandynawski-wilanow-1
skandynawski-wilanow-3
skandynawski-wilanow-4
skandynawski-wilanow-5
skandynawski-wilanow-6

Naprzeciwko wejścia widać część kuchenną. Jasne, dębowe fronty kuchenne zestawione z bielą i grafitem jednoznacznie nawiązują do klimatów skandynawskich cechujących się naturalnością i prostotą. Aby nadać kuchni charakter salonowy przestrzeń między górną i dolną zabudową wykończona została szkłem lakierowanym zamiast tradycyjnej terakoty. Jest to rozwiązanie eleganckie, a zarazem łatwe do utrzymania w czystości podczas prac kuchennych. Lodówka sprytnie zamaskowana została w słupie konstrukcyjnym. Pomysłowo ukryte jest miejsce do gotowania, na pierwszy rzut oka niewidoczne. Okap kuchenny został dyskretnie schowany w górnej zabudowie, dzięki czemu mebel wpisuje się doskonale w charakter salonu.

skandynawski-wilanow-7
skandynawski-wilanow-8
skandynawski-wilanow-9

Pora więcej czasu poświęcić centralnemu punktowi dla wszystkich domowników, a więc salonowi. Podłoga wykonana z dębu bielonego kolorem i rysunkiem drewna koresponduje z zabudową kuchenną. Z pozoru kłopotliwy element architektury apartamentu – słup konstrukcyjny przeobrażony został w jego atut. Wszystko za sprawa efektownego wykończenia go grafitową płytą mdf na wysoki połysk. Szarość kanapy przełamał mocny fiolet poduch, które dodatkowo współgrają z obiciem krzeseł w jadalni. Na uwagę zasługuje zjawiskowa lampa Random firmy Moooi, która budzi skojarzenia z malowidłami „wykonywanymi” przez mróz na szybach.W salonie uwagę zwraca nietypowe oświetlenie. Długie listwy świetlne umiejscowione są nad kanapą i nad sprzętem RTV. Większość sprzętu elektronicznego, poza telewizorem i głośnikami, ukryta jest w prostej białej szafce. Front szafki wykonany został ze szkła przepuszczającego promienie pilota. Dzięki temu jest wygodnie, a zarazem estetycznie. Naturalnego i ascetycznego charakteru salonu nie zaburza kłębowisko przewodów i liczny sprzęt elektroniczny. Cała wschodnia ściana apartamentu odziana została w delikatną, przepuszczającą światło firanę. Materiał tworzy niezwykle lekką i plastyczną fakturę. Ascetyczny i skromny wystrój wnętrza doskonale podkreśla zróżnicowane kolorystycznie i stylistycznie dodatki.

skandynawski-wilanow-12
skandynawski-wilanow-15

W części jadalnianej salonu surowy, jasny stół zestawiony został z bogatymi, intensywnymi kolorystycznie krzesłami. Jaskrawe, energetyczne dodatki zaskakują i efektownie kontrastują ze monochromatyczną ścianą z półkami. Warto zwrócić uwagę na detale, w tym czarną tapetę z ciekawym, połyskującym ornamentem. Wyspa znajdująca się tuż obok wykonana została z białego corianu i stanowi naturalny łącznik między strefą kuchenną a jadalnią. W zależności od potrzeb może być dodatkowym miejscem prac kuchennych lub przydatnym barkiem podczas domowych imprez.

skandynawski-wilanow-10
skandynawski-wilanow-11

Sypialnia utrzymana została w tonacji zimnego beżu. W koncepcję wizualną sypialni wpisuje się tradycyjna angielska tapeta z motywem koralowców firmy Cole & Son. Łóżko wykonane zostało na zamówienie. Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie na wysięgniku z możliwością ustawiania go w zależności od potrzeb.

skandynawski-wilanow-2

Łazienka dziecięca jest bardzo neutralna i kolorystycznie wkomponowuje się w skandynawski klimat. Dąb bielony dobrze „czuje się” w towarzystwie szaro-miętowych prostych kafelków. Łazienka ma uniwersalny charakter. Gdy dzieci dorosną nie będzie potrzeby rewolucyjnych zmian, a jedynie zmiana dodatków.

skandynawski-wilanow-13
skandynawski-wilanow-14

Autorzy koncepcji: Anna Koszela, Kamila Frank
Zdjęcia: Rafał Lipski
Stylizacja: Izabela Skorupka