Sypialnia barokowa.

Barok kojarzy się z przepychem, szykownością, licznymi zdobieniami i nieregularnymi kształtami. Jeżeli marzy ci się prawdziwy luksus w sypialni, to nie pozostaje ci nic innego, jak ją przemeblować i wybrać meble w stylu barokowym.

Przepych i luksus, czyli…

…barok – styl, który do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu osób. Jeżeli również ciebie zachwycają wnętrza niczym z Wersalu, to nic prostszego – wystarczy, że urządzisz sypialnię w duchu właśnie tego stylu. Nie będzie to trudne, bo meble stylowe znajdują się w stałej sprzedaży w wielu sklepach. W rezultacie pozostaje ci wyłącznie wybrać najlepsze.

Zanim meble stylowe zagoszczą w twojej sypialni, powinieneś dowiedzieć się więcej o barokowym stylu. Jakie elementy są dla niego charakterystyczne? Jakie łóżko będzie najlepiej pasować do barokowej sypialni? Czy toaletka to obowiązkowy mebel takiej przestrzeni?

Co wyróżnia barokową sypialnię?

Centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko. To, które znajdzie się w sypialni urządzonej w barokowym stylu, koniecznie powinno być wyposażone w:

Zagłówek. Nie może on jednak być prosty – musi przykuwać wzrok. Najlepiej, aby był on rzeźbiony, wyróżniał się detalami i bogatymi zdobieniami. Obowiązkowo musi być też tapicerowany.

Baldachim. Nie każde barokowe łóżko musi być w nie wyposażone, ale to element, który może ci przypaść do gustu. Jeżeli zdecydujesz się na model właśnie z baldachimem, to zwróć uwagę, że w sklepach znajdziesz dwa rodzaje baldachimów – takie, które mocuje się do ściany i takie, które są oparte na kolumnach.

Gięte nóżki i opływowe kształty. W stylu barokowym nie ma miejsca na proste, geometryczne kształty. W efekcie odpadają wszystkie łóżka zaprojektowane w duchu minimalizmu.

Rama łóżka to jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze pościel i dodatki w postaci np. ozdobnych poduszek. Najlepiej, abyś wybrał jasne tekstylia (np. kremowe) i przełamał je kolorowymi, bogato zdobionymi poduszkami lub narzutą. Znaczenie ma też materiał – postaw na jedwab lub aksamit.

Szafa i szafki, czyli funkcjonalność także ma znaczenie

W barokowej sypialni masz czuć się wyjątkowo – jak król. Przepych nie może jednak zmniejszyć funkcjonalności tej przestrzeni. Koniecznie zatem musisz zakupić również dużą, pojemną szafę i szafki nocne.

Jeżeli chodzi o szafę, to – poza wielkością – zwróć uwagę na jej wykończenie. Tu również ważne są detale. Rzeźbienia, ornamenty, finezyjne uchwyty – dzięki takim szczegółom szafa będzie pasować do łóżka i wprowadzi do sypialni niezwykły klimat.

Ponieważ nie wszyscy są zwolennikami toaletek, to jeżeli nie zamierzasz takiej zakupić, wybierz szafę z dużym lustrem. Chcesz mieć toaletkę? W takim razie uwagę także powinieneś zwrócić na zdobienia i jednocześnie funkcjonalność tego mebla – dobrze, aby toaletka była wyposażona w co najmniej kilka szuflad.