Jaki materac kupić? Wybierz materac, który zapewni ci dobry sen.

łóżko z pikowanym węzgłowiem

Dobrej jakości materac w sposób znaczący wpływa na odprężenie i komfort snu. Dlatego też należy go starannie wybrać, aby mieć pewność, że pozwoli on nam na pełen relaks w nocy lub podczas popołudniowej drzemki. Na co zwrócić uwagę, wybierając materac? Przeczytaj nasze porady.

1. Dlaczego dobry materac jest tak ważny?
2. Jaki materac wybrać?

Dlaczego dobry materac jest tak ważny?

Materac charakteryzujący się właściwie dobranymi wymiarami i twardością, a także wykonany z dobrej klasy materiałów, pozwala na spokojny i zdrowy odpoczynek. Zdrowy i spokojny, czyli taki, po którym nie budzimy się rano niewyspani, z bólem krzyża, karku i kręgosłupa, i to pomimo wielu godzin spędzonych w łóżku. Wybór materaca wykonanego z odpowiednich materiałów, jest również ważny dla alergików uczulonych na kurz i roztocza.

Jaki materac wybrać?

Oferta różnego rodzaju materaców jest bardzo szeroka, czego dowodem jest choćby bogaty asortyment doskonałej jakości produktów dostępnych w sklepie internetowym Senpo.pl. Dzięki temu każdy może dobrać materac najbardziej odpowiedni dla siebie i dostosowany do swych oczekiwań i potrzeb. Decydując się na konkretny typ, warto wziąć pod uwagę jego wielkość (czy potrzebny jest materac jedno- czy też dwuosobowy), wypełnienie oraz konstrukcję.

Materace można podzielić ze względu na rodzaj wypełnienia i typ konstrukcji. Popularnym produktem jest materac kieszonkowy. Składa się on z kieszonek, w środku których mieszczą się sprężyny i wypełnienie. Wybierając ten typ, dobrze jest skupić się na wersjach z jak największą liczbą kieszonek i sprężyn. Jego zaletą jest łatwość w dopasowywaniu się do kształtu ciała, duża miękkość (co równocześnie może być dla niektórych osób wadą) i sprężystość. Zapewnia także wysoki komfort użytkowania. Cechuje się dość korzystną ceną.

Materac lateksowy charakteryzuje się natomiast dość sztywną konstrukcją i dużą elastycznością, które zapewniają wysoki poziom higieny snu. Jest też trwały i świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Zawiera także wyżłobienia i otwory, które zapewniają doskonałą wentylację i podnoszą wygodę jego użytkowania.

Nowością na rynku są materace kokosowe, czyli modele wypełnione włóknami kokosowymi. Występują zazwyczaj w konstrukcji kieszeniowej. Można uznać, że są to naturalne i ekologiczne modele, choć trzeba się niestety liczyć z tym, że niektórzy producenci nasączają włókna substancjami likwidującymi roztocza, pleśnie i grzyby, co obniża ich potencjał ekologiczny.

Dość rozległą kategorią są materace piankowe. Można w niej znaleźć zarówno niedrogie produkty wykonane z pianki poliuretanowej, jak też nowoczesne modele termoelastyczne i wysokoelastyczne. Mogą być dobrą alternatywą dla osób, które są uczulone na lateks i w związku z tym nie mogą korzystać z materaców lateksowych. Cechują się całkiem dobrymi parametrami. Modele z pianki termoelastycznej dopasowują się do ciała użytkownika, przez co zapewniają wysoki komfort stosowania. Z kolei wersje z pianki wysokoelastycznej są trwałe i cechują się dobrą elastycznością, ale są przy tym sporo droższe niż najprostsze, zwykłe modele piankowe.

Dostępne są także materace futonowe (futon), będące nowoczesną wersją klasycznych posłań japońskich. Składają się z kilku warstw. Mogą występować w wersji składanej (zwijanej) w ciągu dnia, a także jako tradycyjne posłanie na łóżko. Posiadają wysokiej klasy wypełnienie.

Jak można więc zauważyć, rodzajów materaców jest całkiem sporo. Dokładna analiza ich parametrów, a także posiadanych względem materaca potrzeb i oczekiwań, pozwoli wybrać ten najbardziej odpowiedni.