Warzywa prosto z ogródka – gdzie kupić nasiona warzyw?

Własny ogródek warzywny koło domu czy na działce to doskonały sposób na wzbogacenie diety o zdrowe i świeże warzywa, na których uprawę możemy mieć pełen wpływ. Uprawa warzyw jest przy okazji bardzo wciągającym i przyjemnym zajęciem, zwłaszcza gdy wysiew nasion prowadzi do zbioru obfitych i dorodnych plonów, a marchew, pietruszka czy pomidory z przydomowego ogródka nie chorują, rosną szybko i zdrowo. Jednak, aby warzywa w ogrodzie wzrastały bezproblemowo, obficie owocowały i cieszyły swoimi walorami smakowymi, nie wystarczy troskliwa pielęgnacja hodowanych w ogrodzie roślin – podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie itp. Zakładając ogród warzywny, trzeba w pierwszym rzędzie zadbać o wartościowe nasiona warzyw, bo od ich jakości w znacznym stopniu zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.

Gdzie kupić dobre nasiona warzyw?

Dobrej jakości nasiona warzyw można znaleźć przede wszystkim w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, więc warto w tych miejscach poszukiwać interesujących nas odmian i gatunków warzyw. Markety ogrodnicze o dobrej reputacji, takie jak działające już od kilku dekad wysyłkowe centrum ogrodnicze Florexpol, oferują nasiona warzyw gruntowych i ziół, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, są zawsze precyzyjnie oznaczone i opisane, a także są przechowywane w odpowiednich warunkach, a tylko takie dają szansę na obfite wschody.

Pamiętajmy, że zakup nasion w przypadkowym miejscu to zawsze ryzyko, że siewki wcale nie wyrosną, a jeśli się pojawią, to będzie ich niewiele lub wzejdą w złej kondycji. Zwykle nie można również poza profesjonalnymi sklepami zweryfikować faktycznej zgodności odmianowej nasion warzyw czy terminu ich przydatności do siewu. Ponadto renomowane centra ogrodnicze mają w swojej ofercie szeroki wybór nasion różnych gatunków i odmian warzyw, a to pozwala lepiej dobrać ich rodzaj do możliwości ogródka czy umiejętności ogrodnika. Dobrym tego przykładem są nasiona warzyw na taśmie, które kupimy jedynie w profesjonalnych sklepach, jak wspomniany wcześniej Florexpol.

Przydomowy ogródek warzywny – jakie rośliny warzywne można w nim posiać?

Najpopularniejsze warzywa w ogrodzie to zwykle te gatunki roślin, które spożywamy najchętniej. Stąd najczęściej do przydomowego ogródka wybierane są nasiona pomidorów, nasiona ogórków, nasiona dyni czy nasiona marchwi, pietruszki, cebuli i kopru. Jednak do amatorskiej uprawy nadaje się większość obecnych na naszych talerzach jarzyn, roślin strączkowych i aromatycznych ziół.

Ponieważ w ofercie sklepów pojawia się coraz więcej egzotycznych odmian warzyw oraz roślin o zwiększonej odporności na szkodniki i choroby, możemy w praktyce planować swój ogród warzywny w sposób bardzo śmiały. Warto więc, by pojawiły się w nim mniej oczywiste gatunki warzyw, np. bakłażany, jarmuż czy miechunka. Za niektóre z tych witaminowych frykasów trzeba w sklepie zwykle zapłacić wysoką cenę, tymczasem ich uprawa na przydomowej grządce nie jest aż tak kosztowna. Do tego warzywa z własnej hodowli niemal zawsze smakują najlepiej, a te pochodzące z domowej uprawy ekologicznej są z pewnością znacznie zdrowsze. Wiele egzotycznych roślin warzywnych wygląda ponadto bardzo ozdobnie, np. dynie, papryki czy rośliny kapustne. Warto i ten ich walor wziąć pod uwagę, wybierając nasiona do ogródka warzywnego.