Dlaczego warto mieć własny tunel foliowy na działce?

Tunel foliowy
fot. David Avila, pixabay.com

Każdy hobbystyczny działkowiec po pewnym czasie zastanawia się nad zakupem tunelu foliowego. Jest to jednak pewien wydatek, dlatego niekiedy w głowie pojawiają się pytania i wątpliwości. Zdecydowanie nie ma się nad czym zastanawiać. Własny tunel ogrodowy na działce to same korzyści. Uwierzcie nam jest ich sporo. O jakich korzyściach mowa? Dlaczego warto mieć tunel foliowy? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Co można uprawiać w tunelu foliowym?

W tunelu foliowym możemy uprawiać naprawdę wiele roślin. Są to na przykład:

  • pomidory
  • ogórki
  • bakłażany
  • papryki
  • cebule
  • czosnek
  • rzodkiewki
  • sałaty
  • zioła

Jakie korzyści daje nam własny tunel foliowy

Dzięki własnemu tunelowi skorzystamy na wielu obszarach. Obfite plony, łatwiejsza uprawa, mniej chorób to najważniejsze profity. A dokładniej, dlaczego warto mieć tunel foliowy? Oto lista niezaprzeczalnych korzyści:

Tunel foliowy zapewnia większe plony

Tunel foliowy to zamknięta przestrzeń na której możemy stworzyć odpowiedni mikroklimat dla roślin ciepłolubnych i tych długo dojrzewających. W normalnych warunkach, czyli na zewnątrz rośliny takie nie miałyby wystarczającej ilości czasu oraz warunków cieplnych do plonowania. Dzięki odpowiednim warunkom, które tworzą się w tunelu możemy dużo wcześniej wysiewać rośliny i znacznie dłużej je uprawiać. A to oczywiście bezpośrednio przekłada się na zwiększone plony.

Czy wiesz, że w ogrzewanym tunelu możliwa jest uprawa warzyw przez cały rok?

Tunel foliowy to rzadsze podlewanie

Wewnątrz tunelu foliowego łatwiej utrzymać nam wilgoć dlatego nie musimy tak często podlewać naszych roślin. Co to dla nas oznacza w praktyce? Mniej pracy oraz oszczędność cennego zasobu jakim jest woda.

Dlaczego warto mieć tunel foliowy.
fot. Ekaterina Ershova, pixabay.com

Tunel minimalizuje ryzyko pojawienia się chorób i szkodników

Chociaż tunel foliowy nie ustrzeże naszych roślin przed chorobami i szkodnikami to prawidłowo użytkowany z pewnością zmniejsza ryzyko ich pojawienia się. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej wentylacji tunelu foliowego.

Tunel foliowy to ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi

Niestety pogoda w ostatnich latach jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Silne deszcze, wiatry, grad – to najczęstsze niesprzyjające naszym roślinom warunki atmosferyczne. Przed większością anomalii pogodowych skuteczną ochronę zapewni tunel foliowy.

Tunel to inwestycja

W czasach gdy warzywa i owoce biją rekordy cen własna uprawa to inwestycja w zdrową i ekologiczną żywność. Własny tunel zapewni nam większe plonowanie oraz dłuższy czas uprawy. Jest to więc inwestycja w nasze zdrowie, ale nie tylko. Również nasz portfel to odczuje, ale o tym przeczytacie poniżej.

Tunel foliowy to oszczędność pieniędzy

Własny tunel foliowy to oszczędność pieniędzy i to z dwóch powodów. Po pierwsze: w porównaniu ze szklarnią postawienie własnego tunelu foliowego jest znacznie tańsze. Zasada działania tunelu i szklarni jest jednak taka sama. Po drugie oszczędzamy własne pieniądze gdyż przez cały sezon wegetacyjny nie musimy ich wydawać na warzywa i owoce w sklepach.

Z własnych warzyw i owoców możemy także przygotować przepyszne przetwory na zimę.

Łatwość przenoszenia tunelu foliowego

W odróżnieniu od szklarni tunel foliowy możemy z łatwością przenieść w inne miejsce. Nie musimy obawiać się o zbytnie wyjałowienie gleby. W razie potrzeby wystarczy postawić go w innym wybranym przez nas miejscu.

Gdzie kupić tunel foliowy

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup przez internet. Możemy zamówić interesujący nas rozmiar tunelu, a ten w ciągu kilku dni trafi pod wskazany przez nas adres. W komplecie z pewnością otrzymamy instrukcję montażu oraz instrukcję jego użytkowania. Gdzie szukać? Zobaczmy na przykład tunele foliowe w ogrodosfera.pl. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy to możemy poszukać używanych tuneli na takich platformach jak olx. Niestety wtedy najprawdopodobniej nie będziemy mieć żadnej gwarancji w przypadku wykrycia jakichś ukrytych wad.

Jedno jest pewne kolejny sezon coraz bliżej. Najwyższa więc pora zaopatrzyć się w tunel foliowy.