Szklarnia całoroczna – o czym pamiętać przed zakupem?

Klimat w Polsce się zmienia. Mimo to ogrodnicy i plantatorzy nie doczekali się jeszcze stabilnych warunków pogodowych, które umożliwiałyby uprawę warzyw i owoców bez ich zabezpieczenia. Nagłe, ulewne deszcze, wiatry, niespodziewane przymrozki lub susze wymagają posiadania pomieszczeń i sprzętu, które ochronią sadzonki przed zewnętrznymi czynnikami. Czy szklarnia całoroczna gwarantuje sukces w ochronie roślin przez cały rok?

Szklarnia całoroczna kiedyś i dziś

Szklarnia całoroczna znana jest od dawna. Kiedyś do rodzaju określenia przypisywano wyłącznie dla szklarni przemysłowych. Do tej pory nikt nie wymyślił lepszej konstrukcji, która stworzy idealne warunki do sadzenia i uprawy roślin przez cały rok. Mimo to jej wygląd, a zarazem funkcjonalność, nieco ewoluowały. W jaki sposób?

Jeszcze kilka dekad temu powszechnie stosowane były tzw. „foliaki”. Szkielety pokryte folią dawały większe możliwości ochrony sadzonek przez czynnikami pogodowymi niż ich pielęgnacja na wolnym powietrzu. Same w sobie nie były jednak na tyle stabilne, aby wytrzymać liczne anomalia pogodowe. Często porywał je wiatr lub cienką warstwę materiału rozrywał napór śniegu lub grad.

O czym pamiętać, żeby szklarnia całoroczna spełniła oczekiwania?

Potrzeba okazała się matką wynalazku, dlatego współczesna szklarnia całoroczna zbudowana jest najczęściej ze szkła lub alternatywnych płyt poliwęglanowych. Dzięki wielu właściwościom tych materiałów, ogrodnicy mogą cieszyć się zbiorami wyhodowanych plonów przez cały rok.

sklep ze szklarniami

Muszą jednak pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na powodzenie:

• stabilny szkielet – przy wyborze szklarni ogrodowej warto zwracać uwagę na jej konstrukcję. Oprócz tego, że powinna być łatwa w złożeniu i ewentualnym przenoszeniu, dobrze, żeby rama była na tyle silna, aby utrzymać ciężkość obudowy, oraz czynniki zewnętrzne. Popularne są obecnie szklarnie o konstrukcji stalowej z ocynkiem. Trwałość tego materiału zapewnia funkcjonalność przez wiele lat;

• systemy wentylacyjne – płyty szklane lub poliwęglanowe umożliwiają zbudowanie takiej konstrukcji, która daje duże możliwości. Jakie? Na przykład systemy otwierania i uchylania, które wpuszczają powietrze i wentylują pomieszczenie. Jest to bardzo ważne w hodowli i uprawach warzyw, ziół czy kwiatów typowo szklarniowych.

szklarnie stalowe z ocynkiem

Nie ma wątpliwości, że szklarnia całoroczna, wykonana ze szkła lub poliwęglanu pomaga w osiąganiu sukcesów przez cały rok. Dzięki jej funkcjonalności ogrodnik w każdym sezonie może cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami, będącymi efektem własnej pracy.