Wiosenne porządki w domu – o tym nie możesz zapomnieć!

osoba spryskująca powierzcnię płynem czyszczącym

Kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, a Twój dom utknął w zimowej szarzyźnie? Czas na wiosenne porządki! Oto 6 zasad, jak skutecznie doprowadzić dom do perfekcji!

 

Pokój po pokoju

Sprzątanie domu pokój po pokoju to najskuteczniejszy sposób na dokładne doprowadzenie naszego lokum do perfekcyjnej czystości o każdej porze roku, ale szczególnie wiosną. Systematyczność pomoże nam zadbać o każdy kąt i uniknąć niepotrzebnego chaosu w działaniach. W tym celu przygotuj listę spraw „do zrobienia”, poświęcając szczególną uwagę tym elementom wyposażenia, które podczas codziennych porządków są pomijane. Możesz ominąć przedmioty i miejsca, które należą do codziennej rutyny, ale za to skup się na tych miejscach, które zostały zaniedbane przez zimę, jak podłoga za szafą, czy zakurzona sufitowa lampa.

Usuwaj niepotrzebne rzeczy

Zapomniany od kilku lat nawilżacz powietrza, nagromadzone plastikowe reklamówki, stare zabawki dla dzieci, popsute krzesło, które nie doczekało się naprawy – jedną z największych części wiosennego porządkowania jest pozbycie się zbędnych przedmiotów, które zagracają nasze mieszkania. Najlepiej podzielić rzeczy na trzy kategorie: – do wyrzucenia, do oddania i do schowania. Takie podejście zdecydowanie ułatwi uporządkowanie wszystkich przedmiotów w domu.

[alert type=white ]Kieruj się złotą zasadą, która brzmi następująco: jeśli czegoś nie używasz od minimum pół roku, albo tego nie naprawiłeś, to możesz się tego pozbyć.[/alert]

Zaangażuj rodzinę

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu – zaangażuj swoją rodzinę. Nawet najbardziej oporny pomocnik może znacząco wpłynąć na Twoje obciążenie pracą. Nie martw się: istnieją sposoby radzenia sobie nawet z najbardziej negatywnie nastawionymi do sprzątania członkami rodziny. Wiosna to świetna pora roku, by cała rodzina mogła razem pracować, a przy okazji się zintegrować. Nikt się nie kwapi? Spróbuj włączyć jakąś muzykę lub ustanowić rodzinną nagrodę jako zachętę do wspólnego wykonania pracy. Sprzątanie garażu, czy strychu może być świetną zabawą, odnajdziecie pewnie skarby, które przywołają miłe wspomnienia.

Prace sezonowe

Jest kilka zadań specjalnych, które należy wykonać, robiąc wiosenne porządki. Nie zawracamy sobie nimi głowy przez większość jesieni i zimy, ale teraz nadszedł czas, aby się za nie wziąć. Chodzi tu oczywiście o mycie okien, ale też czyszczenie grilla, czy gruntowne czyszczenie werandy lub balkonu. Mimo że te czynności zwykle wykonuje się tylko raz lub dwa razy w roku, z reguły nikt nie podchodzi do nich entuzjastycznie. Jeżeli jednak odpowiednio się zmotywujemy – latem docenimy nasze zaangażowanie, gdy będziemy rozkoszować się rodzinnym grillowaniem, czy wieczorami spędzanymi na tarasie.

Środki czyszczące pod kontrolą

Sklepy pełne są różnego rodzaju środków chemicznych, których zadaniem jest czyszczenie najróżniejszych zabrudzeń. Ich liczba może być przytłaczająca, podobnie jak dziesiątki różnego rodzaju proszków i płynów, które zagradzają szafki w łazienkach, kuchni, czy innych pomieszczeniach, w których trzymamy tego typu materiały. Oczywiście ich kupowanie jest kuszące, szczególnie że większość z nich obiecuje, że sprzątanie zrobi się praktycznie samo, jednak najlepiej oprzeć się pokusie kupowania zbędnych butelek, czy wyrafinowanych myjek.

Prawdziwymi mistrzami wiosennych porządków są te osoby, które używają najbardziej podstawowych artykułów, takich jak dobre, ponadczasowe środki czyszczące i ściereczki bawełniane, które pozwolą Ci zaoszczędzić, jednocześnie chroniąc środowisko, jak np. niezawodny do czyszczenia szyb, czy odkamieniania łazienki – ocet.

Stwórz nowe nawyki

Dobre, gruntowne wiosenne sprzątanie, które obejmuje cały dom, jest świetnym momentem na ustanowienie nowych nawyków sprzątania. Proste, 15-minutowe czynności porządkowe powtarzane co kilka dni, z których każda zawiera serię kilkuminutowych prac domowych, sprawią, że niezwykle łatwo będzie utrzymać dom w czystości przez cały rok. Możesz stworzyć listę z podziałem prac domowych i przywiesić na lodówce, wtedy wszyscy domownicy, będą wiedzieć, co i kiedy, należy uprzątnąć.

Nie tylko sprzątanie

Siedzisz wygodnie w kanapie i rozkoszujesz się widokiem swojego idealnie posprzątanego mieszkania? Gratulacje, chwilo trwaj! Jednak trzeba pamiętać, że porządki to nie jedyny aspekt dbania o nasz majątek. Równie ważne jest zabezpieczenie naszej nieruchomości przed losowymi zdarzeniami, które mogą zniweczyć nie tylko sprzątanie, ale cały nasz dobytek. Chodzi tu oczywiście o częste wiosenne włamania, ale też zalania, huragany, czy powodzie i wiele innych zdarzeń.

O ile nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, czy im zapobiec – o tyle możemy objąć naszą nieruchomość polisą ubezpieczeniową, która zapewni nam odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do szkody. Taka polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie może chronić przed finansowymi skutkami włamania, rabunku, pożaru, zalania, powodzi, czy silnych wiatrów lub ulewnych deszczów.

Mniej oczywiste, ale nie mniej rzadkie są takie zdarzenia jak przepięcia elektryczne, szkody wężykowe, dewastacja, czy stłuczenia, które również mogą być dotkliwe w skutkach. Polisa ubezpieczeniowa domu może objąć mury, elementy stałe mieszkania oraz znajdujące się w nim ruchomości.

Co ciekawe, polisa mieszkaniowa może ubezpieczać także nas przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. To wcale nierzadkie, a takie OC mieszkaniowe najczęściej przydaje się w sytuacjach, gdy zalejemy sąsiadów lub nasz pies zniszczy jakieś elementy na jego posesji. Dopełnieniem pakietu ubezpieczeń może być też ubezpieczenie mieszkania z assistance, zapewniające świadczenia pomocowe w różnego rodzaju sytuacjach życiowych. Obejmuje ono m.in. zorganizowanie interwencji fachowców, gdy z przyczyn losowych dojdzie do uszkodzeń.