Wnętrza w stylu skandynawskim.

Warunki atmosferyczne panujące w krajach Północy sprawiają, że ich mieszkańcy doceniają każdy promień słońca. We wnętrzach króluje jasność, światło i przestronność. Jeżeli wspomnieć jeszcze o funkcjonalności, styl skandynawski staje się kuszącym pomysłem na aranżację wnętrza.

wnetrza_w_stylu_skandynawskim_1

Styl skandynawski cieszy się dziś ogromną popularnością nie tylko w Szwecji czy Norwegii, lecz doceniany jest na całym świecie. Wszystko jednak zaczęło się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy szwedzki malarz Carl Larsson wraz z żoną urządzili nową posiadłość zgodnie z własnymi gustami oraz artystycznymi pomysłami.

Oryginalne wnętrze malarz uwiecznił dzięki wielu rysunkom i obrazom, które na tyle spodobały się Szwedom, że szybko zapanowała moda na design Larsson – dziś znany właśnie jako styl skandynawski. Klasyczne i proste rozwiązania aranżacyjne przyczyniły się do jego popularności, czyniąc go zarazem ponadczasowym. Podstawowym wyznacznikiem północnych wnętrz są: światło, naturalne materiały oraz szeroko rozumiana praktyczność.

styl skandynawski

Już na pierwszy rzut oka widać najważniejszą cechę stylu skandynawskiego czyli jasność pomieszczeń – szerokie okna, rozbudowane oświetlenie (w tym duże lampy czy świece), przewaga bieli i delikatnych pastelowych barw: – Dominująca w północnych wnętrzach biel z powodzeniem odbija światło, czyniąc pomieszczenie przestronniejszym i jaśniejszym. Idealnie wygląda w zestawieniu z naturalnymi materiałami, które są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego.

Poza bielą odnajdziemy również odcienie kremowe, beże, szarości albo subtelne błękity: – Kolorystyka skandynawska obficie czerpie z przyrody. Odpowiednie kolory znajdziemy np. w palecie emulsji lateksowej Dekoral Akrylit W. „Kamienista plaża” bądź „jesienna mgła” to barwy idealnie pasujące do północnego wnętrza – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

wnetrza_w_stylu_skandynawskim_3
wnetrza_w_stylu_skandynawskim_4
styl skandynawski
styl skandynawski
wnetrza_w_stylu_skandynawskim_7

fot: dekoral