Wybór wiszących półek ściennych – co warto wiedzieć?

Materiał partnera

Kiedy decydujemy się na remont lub właśnie udało nam się odebrać własne, chociaż niekoniecznie duże mieszkanie, musimy zaplanować je w taki sposób, aby było nie tylko klimatyczny czy atrakcyjne wizualnie, ale również bardzo funkcjonalne. Jednym z rozwiązań, na które warto postawić w takich przypadkach, są właśnie półki ścienne. Jak je jednak wybrać i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Największym plusem półek ściennych jest to, że możemy zawiesić je w niemal dowolnym miejscu. Sprawia to, że mamy naprawdę duże pole do popisu, jeżeli tylko uda nam się wszystko dobrze rozplanować. Samych półek może być naprawdę dużo i mogą one po prostu dostarczyć nam sporo dodatkowej przestrzeni, co na pewno będzie bardzo przydane w mieszkaniach, gdzie ilość metrów kwadratowych jest ograniczona.

Półki ścienne nie zawsze są idealne

Zanim jednak będziemy decydować się na półki ścienne w dużej ilości i wybierać konkretne modele, warto pamiętać o problemach, których mogą być one powodem. Naszym zdaniem największym z nich jest kwestia utrzymania ich czystości. Jeżeli zdecydujemy się na półki, które nie posiadają szuflad, wszystko, co na nich umieścimy, będzie co jakiś czas pokryte kurzem. Koniecznie więc będzie regularne ich czyszczenie.

Warto również zwrócić uwagę na to, że jeżeli półka będzie naprawdę wysoko lub dostęp do niej będzie z jakichś względów utrudniony, regularne utrzymanie czystości może okazać się problemem. W takim przypadku dobrze zdecydować się na trzymanie na półkach rzeczy, które po prostu łatwo czyścić. Zawsze też możemy zdecydować się na pojemniki, które znajdą się na półkach, a dopiero w nich będziemy umieszczali konkretne rzeczy – nie sprawdzi się to jednak w przypadku rzeczy, których używamy często lub których wyglądem po prostu chcemy się pochwalić.

Kolejnym problemem jest udźwig samych półek, z którym koniecznie powinniśmy się zapoznać! Nie inaczej jest z montażem półki i konkretnym rodzajem ściany – zastanówmy się, czy ściana na pewno utrzyma planowane przez nas obciążenie. Rozwiązaniem w tym przypadku może być np. zdecydowanie się na większą ilość półek, jednak mniejszych rozmiarów, co przełoży się na ich mniejsze obciążenie. Plusem takiego rozwiązania może być możliwość ich kreatywnego ułożenia, które będzie robiło wrażenie na każdym, kto odwiedzi nasze cztery kąty.

Półki podwieszane

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że półki możemy montować nie tylko do ściany. Częstym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zmontowanie półki np. ze stelażem łózka czy z jego wezgłowiem. W takim wypadku musimy oczywiście zdecydować się na łóżko, które wytrzyma takie dodatkowe obciążenie i będzie jednocześnie do półek pasować. Jest to jednak rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które w tym przypadku umożliwia nam oszczędzanie przestrzeni, która normalnie byłaby zajęta przez szafkę czy stolik nocny.

Jeżeli chcemy oszczędzić miejsce w taki sposób, nie zapomnijmy sprawdzić, na jakiej wysokości musi znajdować się półka, aby była ona dla nas wygodna w użytkowaniu i aby bez problemu sięgać do niej, gdy będziemy znajdować się w łóżku, w wygodnej dla nas pozycji.

W przypadku takich szafek wiszących możemy umieścić na nich również oświetlenie, które będzie naprawdę funkcjonalne w przypadku, gdy np. lubimy czytać czy pracować w łóżku. Tutaj jednak również warto pamiętać, aby sprawdzić oświetlenie i jego działanie jeszcze przed montażem półki ściennej.

Półki ścienne w innych pomieszczeniach

Chociaż odrobinę skupiliśmy się na sypialni, warto pamiętać, że dodatkowa przestrzeń generowana przez ścienne półki może zaistnieć w każdym pomieszczeniu w Waszym domu lub mieszkaniu. Na pewno dobrym miejscem będzie do tego również kuchnia czy fragment przedpokoju. Cześć rzeczy może być trzymana nawet w łazience – wszystko zależy od tego, co to jest, oraz oczywiście od Waszej koncepcji. W końcu półki ścienne są idealnie nie tylko do tego, aby trzymać na nich książki oraz zdjęcia.

Nie tylko praktyczne zastosowanie

Chociaż, jak już powiedzieliśmy, półki wiszące pomogą nam zdobyć dodatkową przestrzeń w domu czy mieszkaniu, warto pomyśleć o nich również pod kątem estetyki. Możemy zdecydować się na półki o ciekawych kształtach czy kolorach, możemy ułożyć je na ścianie w sposób oryginalny i ustawić na nich rzeczy w taki sposób, aby robiły na każdym wręcz piorunujące wrażenie. Czasem ciężko będzie połączyć to z praktycznością, czasem sprzątanie może zająć więcej czasu, niż mogło wydawać się nam na początku, ale jeżeli zależny Wam na takich efektach, zachęcamy do eksperymentów!

Jeżeli poszukujecie właśnie ściennych półek wiszących, zachęcamy Was serdecznie do zapoznania się z ofertą sklepu OtoMeble.pl – mają oni w swojej ofercie ogrom półek i część z nich na pewno idealnie sprawdzi się w Waszym przypadku. Zawsze możecie liczyć też na niskie ceny, dodatkowe rabaty czy profesjonalne wsparcie obsługi. Nie inaczej jest z wysoką jakością samych półek! Dzięki takim rozwiązaniom, jak te ze sklepu OtoMeble.pl, możecie być pewni, że końcowy efekt będzie nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale również estetyczny i niezwykle przyjemny dla oka!