Wiele osób marzy o swoim własnym ogródku. Coraz więcej, zamiast kupować mieszkanie, decyduje się na zakup domu. Jednak wtedy okazuje się, że stworzenie pięknego ogródka nie jest łatwe, gdyż często brakuje pomysłów. Owszem można zatrudnić profesjonalistów, ale to z kolei jest drogie. Postanowiliśmy Wam więc pomóc i przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak w pięciu krokach stworzyć zadbany ogród. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj znalezienie odpowiedniego nawozu do trawnika.
Spis treści
Krok pierwszy – planowanie
Wykonanie swojego wymarzonego ogrodu należy rozpocząć od dokładnego zaplanowania…instalacji nawadniającej. Wbrew pozorom nie jest to dalszy etap prac, lecz na samym początku należy wybrać metodę, jaką będziemy nawadniać ogród. Do małych przydomowych ogródków tak naprawdę wystarczy dobry wąż ogrodowy. Jednak, gdy nie masz czasu na chodzenie i podlewanie trawy, a ponadto jesteś zapominalski, to możesz zdecydować się na automatyczne zraszacze bądź też linię kroplującą, którą najlepiej zainstalować jeszcze przed sianiem trawy.
Krok drugi – przygotowanie terenu
Jeszcze przed posianiem trawy i posadzeniem roślin należy odpowiednio oczyścić ziemię z chwastów, nawet jeśli będziemy rozprowadzać dodatkową ziemię ogrodową. Zatem mamy dwie możliwości. Możemy zastosować środki chwastobójcze. Jednak, jeśli wybierzemy te chemiczne musimy liczyć się z tym, że w naszym ogrodzie nie będzie warzywnika. Oczywiście możemy wybrać tradycyjną metodę i przekopać cały ogródek wyciągając chwasty, razem z korzeniami. Czasami w naszym ogródku rośnie już trawa, jednak jej stan pozostawia wiele do życzenia. Konieczne jest wtedy zastosowanie wertykulacji, co pozwoli na pozbycie się martwych i zżółkłych ździebeł starej trawy. W tym przypadku warto użyć wertykulatora, dzięki czemu praca przebiegnie zdecydowanie szybciej. Warto już teraz pomyśleć o ochronie przed szkodnikami, gdyż niestety krety potrafią siać spustoszenie w naszym ogródku. Zatem najlepiej jeszcze przed posianiem trawy założyć poprzeczną siatkę na krety. W przypadku już istniejącego trawnika możemy ściągnąć darń i zrobić to samo. Teraz mamy już przygotowaną ziemię do sadzenia roślin.
Krok trzeci – siejemy, sadzimy…
Na tym etapie warto już zasiać trawę i posadzić rośliny, ale można dodatkowo sprawdzić stan gleby i jej PH. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować rośliny do zasadzenia w danej glebie, a także odpowiedni rodzaj trawnika. Jeśli wcześniej mieliśmy już koncept na nasz ogród, a okazało się, że ziemia nie spełnia standardów, możemy ją wzbogacić o ziemię ogrodową, a także kompost. W przypadku chęci uzyskania PH zasadowego z kwasowej gleby można przeprowadzić wapnowanie. Dzięki odpowiednim zabiegom posadzimy to, o czym marzymy. Poszczególne rośliny sadzi się o różnych porach roku i tego należy przestrzegać, aby mogły się przyjąć i przejść cykl wegetacyjny.
Krok czwarty – nawożenie
Aby rośliny i trawa pięknie rosły, koniecznie należy używać specjalnych nawozów. Warto tutaj wiedzieć, że nawożenie ogrodu odbywa się trzy razy do roku wiosną, latem i jesienią, chyba, że zastosuje się nawozy długo działające wystarczające na cały cykl wegetacyjny. Nawóz do trawnika używany wiosną i latem powinien być bogaty w azot, co sprzyja wzrostowi trawy. Z kolei jesienią największe znaczenie ma potas, który chroni i zabezpiecza przed działaniem bardzo niskiej temperatury, dlatego należy sięgać po nawozy do trawników bogate w ten składnik. Raz na trzy lata warto zastosować organiczny nawóz do trawnika.
Krok piąty – nawadnianie ogrodu
Woda jest źródłem życia dla roślin, dlatego w okresach kiedy nie jest deszczowo należy podlewać rośliny. Można tu zastosować węże ogrodowe, które powinny być dłuższe o 2 metry od ogrodu, zapewniając swobodne podlewanie roślin. Istotne znaczenie ma zastosowany materiał, który powinien mieć odpowiednią długość. Zamiast węża ogrodowego bądź takiego zintegrowanego ze zraszaniem, można zastosować automatyczne systemy nawadniania ogrodu. Zraszacze mogą uruchamiać się codziennie rano o określonej porze, a jeszcze bardziej efektywne są takie, które włączają się, kiedy temperatura gleby zaczyna wzrastać powyżej określonego poziomu.
Stosując się do powyższych wskazówek można stworzyć piękny ogród, który będzie cieszył nasze oczy. Oczywiście trzeba liczyć się, że pomimo wszystkich zabiegów mogą pojawić się szkodniki. Można z nimi walczyć naturalnie, sadzając obok narażonych roślin takie, które swoim zapachem skutecznie je odstraszają lub mieć w pogotowiu środki insektobójcze. Nie można również zapomnieć o regularnym pozbywaniu się chwastów.