Baseny ogrodowe – jaki rodzaj wybrać?

kobieta kąpiąca się w basenie

Wyprawa na pływalnię, pobliskie jezioro czy rzekę nie jest już potrzebna. Odpoczynek w przydomowym basenie to skuteczne orzeźwienie w czasie upalnego lata. Na rynku dostępne są modele rozporowe, stelażowe, dmuchane oraz drewniane. Sprawdź, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie i Twoich bliskich.

 

Jaki rodzaj basenu wybrać?

Szczęśliwa rodzina kąpie się w basenie przy domu.

Baseny stelażowe

Baseny stelażowe to konstrukcje tworzące szkielet z nierdzewnych rurek, do którego przymocowane są powłoki basenu z trójwarstwowego, trwałego PCV. Taki model znajduje miejsce najczęściej w ogrodzie na czas całego sezonu. Baseny stelażowe, które znajdziemy w sklepach mają najczęściej kształt owalny, eliptyczny lub prostokątny. Decydując się na wybór tego modelu, warto zastanowić się nad miejscem jego ustawienia oraz marką producenta. Baseny ogrodowe intex są odporne na uszkodzenia, dlatego mogą być montowane np. na podbudowie z kostki brukowej. Stelażowe baseny intex to znakomite miejsce dla wodnych zabaw z udziałem zabawek wodnych i materacy.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe produkowane są w całości z tworzywa PCV. Są to tanie i łatwe w montażu konstrukcje, które będą doskonałym miejscem do zabawy i relaksu dla małej rodziny. Budowa tego basenu wykorzystuje rozpór wody, dlatego dostępny jest on tylko w okrągłym kształcie. Basen rozporowy posiada dmuchany element – kołnierz, który wieńczy jego ścianę. Ścianki basenu rozporowego należy ustawić na równym podłożu, dzięki czemu będą w stanie wytrzymać napór tysięcy litrów wody. W innym razie basen ustawiony na pochyłości może się wywrócić. Konstrukcja swój finalny kształt przybiera dopiero po całkowitym napełnieniu wodą.

Najmniejsze modele basenów rozporowych posiadają wymiary od 244×66 cm, dlatego nie zajmują dużo miejsca i nie ma problemu z ich przechowywaniem po sezonie. Rozporowy basen intex w kształcie elipsy to połączenie wygody ze wzmocnioną wytrzymałością, która zapewni świetną rozrywkę zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Baseny dmuchane

Baseny dmuchane to najprostsze i najtańsze konstrukcje, które znajdziemy w sprzedaży w ofercie wielu rozmiarów. Najczęściej występują w małych rozmiarach, dlatego sprawdzają się na działkach i do zabawy dla dzieci. Baseny dmuchane produkowane są z cienkiej, ale wytrzymałej gumy, której wnętrze możemy uzupełnić kilka metrami sześciennymi wody. Po zakończeniu sezonu, wodę z basenu dmuchanego można szybko wypuścić, zwinąć jego konstrukcję i schować.

Baseny drewniane

Baseny drewniane produkowane są drewna sosnowego, które wcześniej należy poddać impregnacji. Jest to konstrukcja bardzo trwała, bardzo długo utrzymująca ciepłą wodę. Baseny z drewna dostępne są w kształcie kwadratu, prostokąta lub ośmiokąta. Wnętrze basenu drewnianego wykłada się folią, którą mocuje się do konstrukcji przy pomocy specjalnych profili. Chcąc postawić basen drewniany na naszej przydomowej posesji, musimy zadbać o wyrównanie i utwardzenie podłoża z pomocą wylewki betonowej lub kostki brukowej. Kolejnym etapem będzie położenie na powierzchni basenu maty izolującej. Producenci basenów tego typu sprzedają tego typu modele wraz z deskami tarasowymi, które mają za zadanie tworzyć estetyczną opaskę wokół konstrukcji.

Wybór odpowiedniego basenu zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: ilość dostępnego miejsca do jego montażu, funkcje konkretnego modelu, okres korzystania ze zbiornika czy maksymalna liczba osób, która zmieści się w jego wnętrzu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy wybrać dla niego najlepszą lokalizację w przydomowym ogrodzie.