Czy basen dmuchany to dobry wybór do ogrodu?

dzieci bawiące się w wodzie

Nadchodzi lato, a wraz z nim gorące temperatury. Nie ma chyba lepszego pretekstu, by pomyśleć nad instalacją basenu w swoim własnym ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i modeli tego typu produktów, a obszerność oferty może być przytłaczająca. Dzisiaj zajmiemy się basenami dmuchanymi, analizując ich wady i zalety.

 

Aspekty wizualne

Zdecydowana większość basenów dmuchanych to produkty o niebieskiej barwie z białymi elementami. Jest to klasyczny wybór, który z pewnością nie będzie zachwycał, ale jednocześnie sprawdzi się w dowolnym otoczeniu. Ścianki takiej przydomowej oazy skutecznie ograniczają możliwości zastosowania wzorów – niektóre z nich prezentowałyby się po prostu kiepsko.

Na sklepowych półkach dostępne są jednak nie tylko niebieskie produkty. Jeśli poświęcimy odrobinę czasu na poszukiwania, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem basenów w innych barwach.

Bezpieczeństwo basenu dmuchanego

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. W przypadku basenu dmuchanego jest ono zdecydowanie większe niż w przypadku jego rozporowego odpowiednika. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki ścianek zbiornika, które w momencie wypadku skutecznie amortyzują upadek. Z tego powodu wybór basenu dmuchanego może być lepszą decyzją, przede wszystkim wtedy, gdy użytkownikami nabytku mają być dzieci.

Trwałość basenów dmuchanych

Typ ścianek basenu dmuchanego, który – jak wykazaliśmy powyżej – może być zaletą, jest jednocześnie jego wadą. Dotyczy to przede wszystkim kwestii wytrzymałości. Nikogo nie powinno dziwić, że baseny dmuchane są bardziej narażone na uszkodzenia od innych typów basenów ogrodowych. Wystarczy przecież drobna dziurka, by całe powietrze uciekło do atmosfery, a woda wylała się, powodując niemałe zamieszanie w ogrodzie.

dzieci bawią się pod okiem rodzica w ogrodowym basenie dmuchanym

Basen ogrodowy. Źródło: Dajar

W takim przypadku można oczywiście próbować załatać powstałą dziurę, jednak skuteczność takiego zabiegu pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej konieczny okazuje się zakup kolejnego egzemplarza.

Praktyczność rozwiązania

Tutaj sprawa nie jest jednoznaczna – baseny dmuchane mają swoje dobre i złe strony. Do tych pierwszych zaliczyć można chociażby fakt, że nie są one ograniczone okrągłym kształtem. Często można spotkać się z modelami na bazie prostokąta lub elipsy, które będą dobrym wyborem dla działek o różnych długościach boków.

Zdecydowanym minusem jest konieczność nadmuchania basenu przed użyciem. Samodzielne napełnianie ścianek powietrzem może być niemałym wyzwaniem, natomiast kupno odpowiedniej pompki to kolejny wydatek.

Dmuchane rozwiązania mogą też być trudniejsze w czyszczeniu. Nieregularny kształt ścianek sprawia, że produkt pełen jest różnych szczelin i zmarszczek, w których lubi gromadzić się brud.

Podsumowanie

To, czy basen ogrodowy o dmuchanych ściankach to dobre rozwiązanie dla ogrodu, będzie zależeć od naszych preferencji. Niekiedy konieczne będzie przetestowanie kilku rodzajów zbiorników, przed ostatecznym określeniem własnych oczekiwań.