Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Czy wiesz, jak zadbać o basen ogrodowy?

basen, ogród, willa

Basen ogrodowy to wspaniałe miejsce na spędzanie wolnego czasu latem oraz na orzeźwienie się w upalne dni. Żeby kąpiel i pływanie w przydomowym zbiorniku wodnym były przyjemne, konieczne jest zadbanie o czystość urządzenia. Zobacz, jak zająć się basenem ogrodowym i jakie akcesoria będą do tego potrzebne.

Środki czystości

Bez względu na to czy posiadasz basen stacjonarny o dużej pojemności czy też niewielki, przenośny zbiornik przeznaczony dla dzieci, konieczne jest zadbanie o czystość wody oraz czystość samego urządzenia. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne lecz także higieniczne. Podstawą dbałości o basen jest wybór odpowiednich środków czystości. Chemia basenowa dostępna jest w postaci płynów oraz tabletek, które  należy stosować zgodnie ze wskazaniami producenta. Są one bezpieczne dla użytkowników, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Dzięki zastosowaniu środków chemicznych powstrzymamy rozwój glonów w zbiorniku, co nie tylko pozwoli cieszyć się piękną, klarowną wodą, ale także umożliwi zażyć bezpiecznej kąpieli. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że woda w basenie, zwłaszcza w dużym zbiorniku, powinna być chlorowana. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych osadów, konieczne jest również kontrolowanie poziomu pH za pomocą przeznaczonych do tego preparatów.

Akcesoria

Oprócz odpowiednich środków chemicznych powinniśmy zaopatrzyć się także w przybory potrzebne do czyszczenia i filtrowania wody w basenie. Pierwszym z przydatnych akcesoriów jest skimmer, czyli automatyczne urządzenie ze specjalnymi końcówkami, które pozwalają na zebranie zanieczyszczeń z powierzchni wody. Nieco prostszym odpowiednikiem odkurzacza basenowego jest kij teleskopowy zakończony sitkiem – siatka o drobnych oczkach pozwala na usunięcie pływających liści czy trawy. Istnieją także specjalistyczne odkurzacze przeznaczone do czyszczenia dna oraz ścian basenu bez konieczności wymiany wody. Nie można zapomnieć również o pompie wodnej; urządzenie to zasysa wodę, oczyszcza ją i wpompowuje z powrotem do zbiornika. Ponieważ pompa zasilana jest prądem elektrycznym, pamiętajmy, aby nie korzystać z basenu w czasie jej pracy.

O czym warto pamiętać?

Regularnie stosując preparaty oraz urządzenia do czyszczenia i filtrowania wody w basenie mamy gwarancję, że kąpiel będzie się odbywać przy zachowaniu najwyższych norm higienicznych. Aby jednak nie dokładać sobie pracy, warto zwrócić uwagę na kilka prostych, a często pomijanych kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się nad lokalizacją basenu. Budując lub rozkładając zbiornik pod drzewem, możemy spodziewać się, że często będziemy zmuszeni wydobywać z wody spadające liście, kwiaty lub owoce. Zdecydowanie lepiej umieścić basen tam, gdzie ryzyko zanieczyszczenia będzie mniejsze. Co więcej, warto zainwestować w pokrywę na basen, która ochroni jego wnętrze przed zabrudzeniem w czasie, kiedy z niego nie korzystamy.

Basen ogrodowy wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji oraz stosowania odpowiednich preparatów, zapobiegających rozwojowi glonów i bakterii w wodzie. Różnego rodzaju baseny i akcesoria do nich znajdziemy w sklepach budowlanych oraz na ich stronach internetowych.

Przeczytaj też