Daszek nad drzwiami – nie zapomnij o nim przy wykańczaniu domu!

Budując dom oraz aranżując jego otoczenie zdecydowanie warto pamiętać o okolicach drzwi zewnętrznych. Ta przestrzeń wymaga zastosowania odpowiednich i przede wszystkim sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich jest daszek nad drzwi. Pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną. Zdecydowanie warto o nim pamiętać.

Aranżacja okolic domu to bardzo ważne zadanie, gdyż sprawia, że dom wygląda na ukończony, zadbany, odpowiednio przemyślany i przede wszystkim użytkowany przez osoby, którym zależy na estetyce, czystości i odpowiednim wyglądzie. Myśląc o domu często skupiamy się na elementach dekoracyjnych fasady, oświetleniu, płytkach lub kostce, samych drzwiach zewnętrznych. Tymczasem bardzo ważnym, coraz bardziej docenianym elementem jest daszek nad drzwiami.

Ten element, który może być wykonany z różnych materiałów, tj.: szkło, drewno, stal nierdzewna czy poliwęglan doskonale chroni domowników przed uszkodzeniem ciała przez spadające przedmioty, a także działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Aluminiowe zadaszenie nad drzwi, fot. Palram.pl

Czym jest daszek nad drzwi?

Daszek nad drzwiami to specjalnie przygotowana konstrukcja, której zadaniem jest jak najbardziej kompleksowa i skuteczna ochrona przestrzeni wejściowej przed działaniem silnych opadów deszczu, śniegu, gradu, mocnym wiatrem i nasłonecznieniem, a także spadającymi przedmiotami, jak: gałęzie czy elementy dachu.

Dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi daszek nad drzwi będzie pełnił funkcję ochronną. Może być zastosowany wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie ma wykonanego zadaszenia stałego, np. w postaci tarasu lub balkonu, który znajduje się nad wnętrzem.

Eleganckie zadaszenie drzwi, fot. Palram.pl

Konstrukcja i materiał wykonania

Daszki nad drzwi są rozwiązaniem bardzo indywidualnym, mamy więc możliwość ich dopasowania rozmiarów, kształtu oraz wyglądu do parametrów technicznych obiektu. Daszek może być stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach handlowych, usługowych, przemysłowych. Szeroki wybór daszków nad drzwi znajdziemy w sklepach internetowych.

Konstrukcja daszków może być wykonana między innymi z takich materiałów, jak:

– stal czarna,
– drewno,
– stal nierdzewna,
– szkło hartowane,
– aluminium,
– blacha ocynkowana,
– blachodachówka lub dachówka.

Wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz oczywiście projektu domu.

Czym się charakteryzuje dobry daszek nad drzwi?

Daszek nad drzwi powinien być przede wszystkim dobrany do obiektu, pasować do drzwi, elewacji, otoczenia. Niezależnie od tego, jaki materiał wykonania wybierzemy konstrukcja powinna być przede wszystkim dobra jakościowo, solidna, stabilna, dobrze zamontowana do ściany. Montaż możemy zlecić ekipie budowlanej w trakcie budowy domu, albo wykonać samodzielnie. Na stronie palram.pl znajdziemy informacje o montażu oraz film instruktażowy. Powinna charakteryzować się stosunkowo niskim ciężarem własnym, odpornością na silne nasłonecznienie, wahania temperatury, porywiste podmuchy wiatru, uszkodzenia mechaniczne. Choć estetyka wykonania jest niezwykle ważna i każdy zwraca na nią uwagę to najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania jest oczywiście jakość konstrukcji.

Powinniśmy wybierać takie rozwiązania, które po montażu będą przede wszystkim solidne. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, a daszek nad drzwiami będzie pełnił swoją rolę przez wiele lat.