Grill elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem

grillowanie
Materiał partnera

Uwielbiasz smak potraw prosto z grilla, a sezon letni trwa dla Ciebie zdecydowanie za krótko? Zdecyduj się na grill elektryczny!

Jakie są rodzaje grilla elektrycznego?

Grill elektryczny to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto uwielbia spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu, jednocześnie przygotowując pyszne potrawy z grilla. Jeśli mieszkasz w bloku mieszkalnym z częścią ogrodową, posiadasz balkon lub po prostu nie lubisz dymu, grill elektryczny to świetne rozwiązanie dla Ciebie. Ze względu na różne typy, grille elektryczne można podzielić na te z rusztem lub płytą, wolnostojące lub małe/ przenośne. W zależności od Twoich potrzeb, ogrodowe grille elektryczne pozwolą Ci na przyjemny odpoczynek i chwilę relaksu z najbliższymi. Grill elektryczny wolnostojący sprawdzi się właściwie w każdym ogródku i domu. Wystarczy jedynie, abyś zapewnił stały dopływ prądu i przyrządzenie ulubionego steka czy szaszłyka nie będzie najmniejszym problemem. Naszym zdaniem świetnie sprawdzi się grill elektryczny, który posiada ruszt. Dzięki temu potrawy będą smakować tak samo jak z tradycyjnego grilla. Zwróć także uwagę na kształt, jakie posiadają ogrodowe grille elektryczne. W zależności od ilości osób, które będą uczestniczyć w przyjęciu lepiej może się sprawdzić okrągły bądź prostokątny grill elektryczny.

Jaką moc grilla elektrycznego wybrać?

To bardzo trafne, choć problematyczne pytanie. Moc, jaką będzie posiadał grill elektryczny, zależy od tego, jakim typem „grillowicza” jesteś. Typowe ogrodowe grille elektryczne posiadają moc około 1500 W. Taka moc pozwala na stosunkowo szybkie, zbliżone do standardowego tempa, przygotowanie potraw. Zanim kupisz swój własny grill elektryczny, zastanów się nad kilkoma sprawami. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy zależy Ci na szybkim przyrządzaniu jedzenia. Być może jesteś typem człowieka, który po prostu na co dzień woli grillowane mięso i warzywa zamiast smażonego. W takiej sytuacji zdecyduj się na grill elektryczny z większą mocą niż standardowe 1500 W. Musisz się jednak liczyć z tym, że potrawy będą wymagały częstszego doglądania, ponieważ szybciej będą się grillować. Weź także pod uwagę to, że ogrodowe grille elektryczne z większą mocą są po prostu droższe. Jeśli natomiast zależy Ci na standardowym czasie przygotowywania, ponieważ grill elektryczny będzie umożliwiał częstsze spotkania ze znajomymi i rodziną, grill elektryczny z mocą 1500 W zdecydowanie wystarczy. Pamiętaj także, że ogrodowe grille elektryczne o mocy 1500 W są po prostu tańsze.

Funkcje dodatkowe grilli elektrycznych – na które zwrócić uwagę?

Grill elektryczny grillowi nierówny. Dlatego poza typem, kształtem i mocą, zwróć także uwagę na funkcje dodatkowe, jakie będzie posiadał Twój grill elektryczny. Niezwykle ważną funkcją, która powinna znaleźć się w Twoim sprzęcie, jest termostat, który umożliwia regulację temperatury. W standardowym grillu nie ma szansy na taki komfort! Jeśli zobaczysz, że Twoje mięso, warzywa lub inne produkty spożywcze wymagają spokojnej obróbki termicznej, możesz ustawić niższą temperaturę. Jeśli natomiast Twoja potrawa jest już gotowa, a chciałbyś jedynie ją jeszcze tylko opiec z zewnątrz, bez problemu możesz ustawić wyższą temperaturę wewnątrz grilla elektrycznego. Nas to rozwiązanie zdecydowanie przekonuje!

Co oznacza, że grill jest łatwy w czyszczeniu?

Grill elektryczny powinien umożliwiać łatwe rozmontowanie go i wyczyszczenie poszczególnych elementów. Dzięki temu za pierwszym, jak i za każdym kolejnym grillowaniem, będziesz mieć pewność, że Twoje potrawy są pozbawione spalonych resztek. Grill elektryczny jest także łatwy w czyszczeniu, gdy jest pokryty wysokiej jakości stalą emaliowaną. Dzięki temu nie będzie się szybko brudził ani uszkadzał w sposób mechaniczny. Tym samym czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze i szybsze. Zwróć także uwagę na możliwość czyszczenia poszczególnych elementów, z jakich składają się ogrodowe grille elektryczne. Czasem producenci pozwalają na mycie niektórych z nich w zmywarce. To zdecydowanie ułatwia i skraca czas czyszczenia.

W co dodatkowo może być wyposażony grill?

Kupując swój własny grill elektryczny, przyjrzyj się dodatkowym elementom, na przykład takim jak termometr. To urządzenie, które będzie przymocowane do Twojego grilla pozwoli na szybką kontrolę temperatury wewnątrz. Tym samym w łatwy sposób określisz, czy grill elektryczny powinien jeszcze się nagrzać lub też czy produkty spożywcze zostały poddane obróbce termicznej w odpowiednio wysokiej temperaturze. Pamiętaj także, że ogrodowe grille elektryczne (niektóre) mogą być wykorzystywane w domu, jak również i na zewnątrz. Gdy grill elektryczny znajduje się poza domem, dobrze jest, aby posiadał półki czy uchwyty, które ułatwiają położenie sprzętu grillowego lub też potraw w innym miejscu niż na ziemi.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już nieco więcej, dzięki czemu grill elektryczny, który wybierzesz, spełni Twoje oczekiwania.