Grzejnikowy design.

Jak w uproszczeniu zdefiniować design? Jest to sztuka projektowania niezwykłych przedmiotów, grafiki, ubioru, czy architektury wnętrz, której wspólną częścią jest piękno, funkcjonalność i ergonomia. Zagadnienie dotyczy praktycznie każdej sfery życia – od tworzenia przedmiotów codziennego użytku, przez sprzęt AGD, meble, grzejniki, a nawet duże projekty multimedialne.

Polska ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia w tej dziedzinie naznaczone pracami wybitnych twórców, którzy odnosili sukcesy nieprzerwanie do lat 60. i wczesnych 70. XX wieku. Obecnie, po latach zastoju znowu wiele dobrego dzieje się w sztuce projektowania. Dobre wzornictwo jest niezmiernie istotne zarówno w życiu codziennym, biznesie, w przestrzeni prywatnej i publicznej. Rozwijają się centra designu, przybywa festiwali, a producenci, bardzo często, zamawiają projekty swoich wyrobów u designerów lub podejmują współpracę z młodymi – studentami lub absolwentami uczelni artystycznych.

Tak jest w przypadku firmy ENIX – producenta luksusowych i klasycznych grzejników do centralnego ogrzewania, która od lat współpracuje z uznanymi pracowniami projektowymi. Dzięki tej współpracy powstają ciekawe wzory, które poddane precyzyjnej obróbce technologicznej znajdują swój finał w postaci niezwykle oryginalnych form. Takie grzejniki nie tylko spełniają więc podstawową funkcję ogrzewania pomieszczeń, ale doskonale ozdabiają wnętrze nadając mu niepowtarzalnego charakteru nowoczesnej elegancji.

Grzejnik Madera z kolekcji Design nie boi się zestawienia ze słynną ikoną designu: fotelem Charles & Ray Eames – Lounge Chair & Ottoman. Zajmując nieomal całą powierzchnię ściany pod oknem przyciąga uwagę dużą, dekoracyjną płaszczyzną o lekko zaokrąglonych krawędziach kolektorów w srebrzystym odcieniu. Prostota, zdecydowany rysunek poziomych linii i elegancki detal – chromowany zawór pozwalają na ekspozycję tego pięknego grzejnika w salonach apartamentów urządzonych w klasycznym stylu.

grzejniki_dekoracyjne-2
grzejniki_dekoracyjne-5
grzejniki_dekoracyjne-1

Pozostając przy rozwiązaniach poziomych chcielibyśmy z kolei zwrócić uwagę na atrakcyjny, podłużny grzejnik Sorento o geometrycznym wykończeniu krawędzi. Patrząc z pewnej perspektywy na niejako zbiegające się w punkcie wiązki równoległych linii metalowych profili możemy ulec złudzeniu ruchu, dlatego ta dynamiczna w wyrazie forma doskonale zaprezentuje się we wnętrzach nowoczesnych. Do urządzenia można oczywiście dobrać chromowane zawory, które korzystnie wpłyną na estetykę wykończenia.

grzejniki_dekoracyjne-3

Dla zwolenników pionowych rozwiązań proponujemy Memfis utrzymany w podobnej, jak grzejnik Madera, stylistyce. Ze względu na gabaryty i parametry grzewcze nadaje się do ogrzewania dużych powierzchni, np. przedpokoju. Razem z salonową Maderą tworzy harmonijną aranżacyjnie, spójną wzorniczo całość. Chromowany zawór oraz estetyczne, biżuteryjne wieszaki jeszcze bardziej podkreślają jego reprezentacyjną rolę. Z pewnością pierwsze wrażenie gości, którzy powierzą swoje mokre okrycia ciepłu grzejnika Memfis będzie pozytywne.

grzejniki_dekoracyjne-4
grzejniki_dekoracyjne-6

Wygoda, doskonałe parametry techniczne, oryginalna forma – tym właśnie powinien charakteryzować się najlepszy design. Wzornictwo będące synonimem luksusu, może i powinno być także dostępne szerszemu gronu odbiorców, chociażby po to, aby kształtować wzorce, edukować, zaspokajać potrzeby estetyczne. Takie właśnie są grzejniki Enix, które łączą funkcjonalizm i perfekcyjne wykonanie z pięknem przedmiotu.