Idealne biuro open space – według eksperta z salonu mebli biurowych.

biuro open space

Zainteresowanie biurami typu open space sięga lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tradycyjnych biur różni je wszystko – pracownicy wykonują tu swoje obowiązki zawodowe w otwartej przestrzeni, co ma oczywiście swoje wady i zalety. Żeby uczynić pracę w biurach open space możliwie jak najbardziej komfortową należy zadbać o wiele kwestii, między innymi klimatyzację, redukcję hałasu, a także odpowiednie meble biurowe.

Czym się kierować przy wyborze mebli do biura typu open space?

Podstawową korzyścią wynikającą z pracy w biurze typu open space jest doskonała integracja pracowników i sprawny przepływ informacji. Meble biurowe powinny wspierać pracę grupową. Warto więc stworzyć stanowiska złożone z kilku biurek połączonych ze sobą tak, żeby pracownicy byli zwróceni do siebie twarzą w twarz. Należy jednak pamiętać, że monitory komputerów musi dzielić odległość przynajmniej 0,6 metra. Z kolei odległość pomiędzy pracownikiem a tylną ścianą monitora osoby pracującej naprzeciwko nie powinna być mniejsza niż 0,8 metra.

Problemem w takich miejscach jest natomiast brak prywatności, a w niektórych przypadkach także trudności z koncentracją. Szansą na poprawę efektywności pracowników może być zapewnienie im przynajmniej minimum prywatności. Niektóre zadania wymagają samotności, ciszy i skupienia, dlatego można pomyśleć o wyodrębnieniu kilku miejsc do samodzielnej pracy. Zdaniem specjalisty z Katowic mogą się tu sprawdzić tak zwane boksy. Prywatność można uzyskać także przez odpowiednie ustawienie mebli biurowych. Duże szafy mogą z powodzeniem zastąpić ściany działowe. Dzięki nim można osiągnąć swoje cele, nie tracąc przy tym przestrzeni. Szeroki wybór szaf, które znakomicie sprawdzą się w biurze typu open space dostępny jest w salonie mebli biurowych w Katowicach NoNameOffice.

[alert type=white ]Osoba projektująca biuro typu open space musi mieć na względzie również potrzeby osób niepełnosprawnych.[/alert]

Klimatyzacja i oczyszczacze powietrza niezbędne w otwartym biurze

Dużym wyzwaniem dla firmy, która decyduje się na pracę w otwartej przestrzeni jest jakość powietrza. Pracownicy stale przebywają w jednym pomieszczeniu, co oprócz pewnych zalet ma też wiele wad. Jedną z nich jest zwiększona podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe. W tradycyjnym biurze przeziębiony pracownik zarazi zazwyczaj jedynie osoby z najbliższego otoczenia, czyli te, które przebywają z nim w jednym pomieszczeniu. Sytuacja ta wygląda znacznie gorzej w open space. Tu niestety stan zdrowia wszystkich pracowników jest zagrożony. Sytuację tę można przynajmniej częściowo uratować poprzez zainstalowanie wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Są one zaprojektowane tak, żeby zatrzymywać bardzo drobne pyły, które są najgroźniejszym składnikiem smogu, przy okazji radzą sobie także z bakteriami, wirusami i różnego rodzaju alergenami.

Trudno wyobrazić sobie pracę w open space bez klimatyzacji. W upalne, letnie dni jest ona praktycznie niemożliwa. Wykorzystanie klimatyzatorów zmniejsza temperaturę powietrza, jednak dodatkowo bardzo je przesusza. Z tego względu w klimatyzowanych pomieszczeniach warto jest wykorzystywać urządzenia nawilżające powietrze.

Jak powinno wyglądać oświetlenie w biurze typu open space?

Dobre oświetlenie jest niezbędne dla komfortowej pracy w każdym biurze, w tym również w biurze typu open space. Jest ono tak samo ważne jak ergonomiczne meble biurowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik powinien mieć dostęp zarówno do dziennego, jak i do sztucznego światła. Możliwości oświetlenia miejsca pracy jest wiele. W salonie mebli biurowych w Katowicach znajdziemy bogaty wybór oświetlenia, które zaprojektowane jest specjalnie z myślą o warunkach biurowych. Warto poświęcić więcej uwagi kwestiom oświetlenia, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na samopoczucie i koncentrację pracowników. W biurze należy maksymalnie efektywnie wykorzystać światło dzienne. Pamiętajmy jednak, że nie może być go zbyt dużo. Ustawienie biurek naprzeciwko okna może spowodować efekty odwrotne od zamierzonych.

W biurze dobrze jest zamontować również lampy fluorescencyjne, których największą zaletą jest fakt równomiernego rozprowadzania światła. Oprócz głównego źródła światła należy zadbać o miejscowe oświetlenie biurek.

Gdzie w Katowicach szukać mebli do biura open space?

Wiele salonów mebli biurowych w Katowicach posiada asortyment pozwalający na kompleksowe umeblowanie biura typu open space. Warto odwiedzać te, które dysponują różnorodnym asortymentem, a także oferują najlepsze renomowane marki . Korzystając z wyszukiwarki internetowej szybko znajdziemy profesjonalny salon.