Jak dobrać klamkę do drzwi?

Nowoczesna klamka do drzwi
fot. freepik.com

Przy wyborze klamki do drzwi warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, od których zależeć będzie nie tylko finalny charakter przemyślanej stylizacji i aranżacji wnętrza, ale także funkcjonalność i praktyczność takiego rozwiązania.

Styl drzwi

Wybór klamki warto dostosować do charakteru drzwi, które wymagają wspomnianego dodatkowego wyposażenia. Asortyment ten cechuje bardzo duże zróżnicowanie pod kątem stosowanych w ich produkcji materiałów oraz wykończeń. 

Można zdecydować się na klasyczne klamki, które po naciśnięciu zwalniają mechanizm i umożliwiają otwarcie drzwi. Ciekawą opcją są także gałki, czyli komponent o owalnym kształcie, który wymaga przekręcenia, by otworzyć drzwi. W sprzedaży dostępne są ponadto tak zwane pochwyty — są rzadziej spotykane, raczej w przestrzeni gospodarczej, aniżeli mieszkalnej, chyba że montuje się je w dekoracyjnych drzwiach przesuwnych.

Detale estetyczne to chociażby rzeźbienia, ozdobne wstawki, łączenie matowych i błyszczących form wykończeń, które mogą świetnie współgrać z okuciami drzwi lub mebli.

Rodzaj zamka

Kolejny aspekt to rodzaj zamka w drzwiach — ważne, by pasował do konkretnego modelu drzwi, gdyż mimo iż zazwyczaj większość prototypów jest dostosowanych do standardów pod tym względem, to jednak jeszcze przed zakupem warto upewnić się co do kompatybilności tego akcesorium.

Materiały stosowane w produkcji klamek do drzwi

Aspekt estetyczny uwzględnia również materiały, z których produkowane są klamki. Warto także w tym przypadku zwrócić uwagę na same drzwi.

Najczęściej wybierane klamki to te metalowe, aluminiowe, które najlepiej komponują się z praktycznie każdym rodzajem drzwi. Modele z plastiku, szkła lub drewna są mniej wytrzymałe i wymagają większego zastanowienia, by w finalnym efekcie wizualnym nie zakłócały harmonii całej aranżacji.

Duże znaczenie ma także wykończenie estetyczne — w kolorze, klasycznym mosiądzu, niklowane, czy chromowane. Liczne techniki produkcyjne sprawiają, że wybór jest naprawdę szeroki i często wręcz nieograniczony, szczególnie w miejscach, jakim może być dobrze wyposażona hurtownia z akcesoriami meblowymi.

Wielkość klamki

Duży wpływ na wielkość klamki ma masywność drzwi, ich charakter i wymiary. Ważne, by zachować proporcjonalność całej koncepcji, uwzględniając nie tylko samą klamkę, ale i znajdujący się przy niej szyld, który przyjmuje różne kształty i rozmiary. Finalny efekt dzięki niej może dodatkowo wysmuklać drzwi, dodawać im elegancji i ekskluzywnie wpływać na uzyskanie zamierzonego designu.