Lampa podłogowa: w jakich pomieszczeniach warto ją umieścić?

Lampa stojąca może być doskonałym sposobem na doświetlenie wnętrza wyposażonego w standardowy żyrandol wiszący w centralnej części. Sprawdzi się zarówno w salonie, jak i sypialni czy gabinecie. Co więcej, pełnić będzie nie tylko rolę praktyczną – odpowiednio dobrana może stanowić także dekorację wnętrza.

Lampa podłogowa w salonie

Najczęściej lampy stojące spotkać można w salonach. Za ich pomocą skutecznie doświetlić można strefę relaksu – fotel czy kanapę – na których lubimy spędzać wieczorami czas, na przykład czytając książki czy przeglądając gazety. Wybierając lampę podłogową do salonu, warto kierować się stylem aranżacji całego wnętrza. Dobrze dopasowane urządzenie będzie stanowiło prawdziwą ozdobę pomieszczenia. W aranżacjach klasycznych świetnie prezentować się będą tradycyjne lampy stojące z materiałowym abażurem. We wnętrzach nowoczesnych warto postawić na lampy minimalistyczne, o metalowych lub szklanych kloszach. Na rynku znajdziemy wiele niezwykłych, designerskich, bardzo dekoracyjnych lamp podłogowych, dzięki czemu z pewnością dobierzemy odpowiedni model do urządzanego pomieszczenia.

Lampa podłogowa w sypialni

Funkcjonalna lampa podłogowa z abażurem sprawdzi się także w sypialni, gdzie zastąpić może tradycyjną lampkę nocną, umieszczaną na stoliczku obok łóżka. W tym przypadku szczególnie warto zastanowić się nad kierunkiem emitowania światła. Nie powinno ono razić, ale też nie może być zbyt rozproszone, co uniemożliwiałoby komfortowe czytanie w łóżku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lampy podłogowej o regulowanym kącie padania światła.

Lampa podłogowa w miejscu pracy

Gabinet to kolejne miejsce, w którym sprawdzi się lampa stojąca. Niezależnie od tego, czy jest to kącik do pracy w zaciszu domowym, czy też elegancka siedziba firmowa, lampa podłogowa będzie dobrym rozwiązaniem. Z powodzeniem może zastąpić tradycyjną lamkę biurkową, nadając wnętrzu charakteru. Może oświetlać także przestrzeń przeznaczoną na spotkania biznesowe, na przykład stolik kawowy i otaczające go fotele. Model lampy powinien być dopasowany do stylu wnętrza. Warto postawić na lampy designerskie, podnoszące prestiż firmy.

Nietypowe miejsca na lampę podłogową

Lampy podłogowe rzadziej sprawdzają się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnia czy łazienka. Unikamy ich raczej także w ciągach komunikacyjnych – w przedpokoju, na korytarzu czy na schodach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dysponujemy naprawdę przestronnymi wnętrzami. W bardzo dużej kuchni, przestronnej łazience czy rozległym holu lampa podłogowa nie tylko nie będzie przeszkadzać, ale wręcz ociepli charakter wnętrza.

Lampa podłogowa to częste rozwiązanie w salonie, sypialni i gabinecie. Wbrew pozorom jednak sprawdzić się może także w kuchni, łazience i pomieszczeniach komunikacyjnych, pod warunkiem, że nie utrudnia korzystania z nich. Wybierając lampę stojącą, warto kierować się stylem wnętrza, nie zapominając jednocześnie o kwestiach praktycznych – odpowiednim kierunku i kącie padania światła czy regulacji wysokości.