Moda na PRL powraca!

Wystrój wnętrz za małe pieniądze? Niełatwe, ale mimo wszystko możliwe. Doskonale nadają się do tego dodatki i gadżety w stylu retro. Przestrzenie wystylizowane na vintage są szalenie inspirujące, niesztampowe, oryginalne i klimatyczne

Styl retro raz po raz wraca na szczyty aranżacyjne. Projektanci chętnie sięgają po to, co stare i łączą z tym, co skrajnie współczesne. Od pewnego czasu numerem jeden w aranżacji wnętrz jest PRL. Trzeba przyznać, że odkąd znów wrócił do łask, radzi sobie całkiem nieźle. Wzbudza sentyment zarówno wśród 20 i 30-latków, jak i u osób, które doskonale pamiętają czasy tamtejszej rzeczywistości. Wbrew pozorom przestrzenie rodem z PRL nie są szare i nudne. W zależności od naszych indywidualnych fantazji, mogą być kolorowe i bardzo ciekawe. Najmodniejsze są inspiracje czerpane z lat 60-tych, choć bardzo często współgrają one z inspiracjami zaczerpniętymi z lat 70-tych. Jedno jest pewne, jeśli chcecie przywołać ducha dawnych czasów, musicie zadbać o kilka detali.

pocztowka_wars-sawa_wspomnienie_prl_1
Pocztówka Wars Sawa Design

Po pierwsze – odpowiednie meble i inne niezbędniki

Meble w duchu PRL powinny być wykonane z wysokiej klasy drewna (najlepiej litego) i wyróżniać się charakterystycznymi prostymi liniami, bez zbędnych zdobień i udziwnień. Obok tapicerowanych foteli na smukłych nóżkach zwężających się ku dołowi, stolika pod telewizor, czy półki na rodzinne fotografie, ważną rolę powinny grać tzw. meble systemowe. Wszelkiego rodzaju meblościanki (najlepiej na wysoki połysk) z rozsuwanymi drzwiami i głębokimi szufladami są tu mile widziane. Pomieszczą one nieskończoną liczbę rodzinnych pamiątek, książek i bibelotów. Mile widziane są też stoły i stoliki z blatami z laminowanego drewna, które wtedy uważane było za szczyt luksusu. Ważne miejsce we wnętrzu rodem z PRL powinna zajmować kultowa rozkładana kanapa, przez niektórych nazywana również wersalką. Ta stylizowana na tamte czasy powinna łączyć elementy tapicerowane z drewnianymi i mieć jak najbardziej proste kształty.

wspomnienie_prl

Wywołane wcześniej do tablicy drewno cieszyło się w PRL-u tak dużym powodzeniem, że chętnie wykorzystywano je nie tylko na podłogach, ale i ścianach. Kultowe boazerie dziś znów cieszą się zainteresowaniem i znów lądują na ścianach przedpokoju, kuchni, czy salonu. Urządzając wnętrza w stylu vintage możecie również uciec się do zastosowania płaskorzeźb i sztukaterii. Jeśli zdecydujecie się na te pierwsze, koniecznie postawcie na te nawiązujące do walk robotniczo-chłopskich.

Jeśli chodzi o ogólnie pojętą kolorystykę we wnętrzu, to numerem jeden powinna być czysta biel zastosowana w postaci kafli, jak również czerń występująca pod postacią terakoty. Zamiast bieli na ścianach można zastosować również wzorzyste tapety w stylu retro.

plakat_wars-sawa_wspomnienie_prl_2
plakat Wars Sawa Design

Dodatki mają znaczenie

Urządzając mieszkanie w stylu PRL, nie można zapomnieć o dodatkach. To właśnie one tworzą przysłowiową „wisienkę na torcie” całej aranżacji i dbają o właściwy klimat. Dekoracje mieszkania w czasie PRL-u z racji ciągłych braków z jednej strony są kiczowate, z drugiej zaś pełne uroku. Numerem jeden powinny być obrusy, ręcznie dziergane serwetki, firany, makatki i lampy z materiałowym abażurem, a także charakterystyczne zbiory szkliwionej ceramiki, którą można ładnie wyeksponować za szybą meblościanki. Ducha tamtych czasów przywołają także sztuczne kwiaty w „kryształowych” wazonach i wazonikach.

pocztowka_wars-sawa_wspomnienie_prl_2
pocztówka Wars Sawa Design

Aranżacji w duchu PRL-u nie trzeba oczywiście traktować zbyt dosłownie. Warto momentami wprowadzić do wnętrza produkty nowoczesne, ale nawiązujące do tamtych lat. Genialnym rozwiązaniem będą na pewno gadżety produkowane przez Wars Sawa Design. Autorskie zdjęcia i projekty fantastycznie uzupełnią stylizowane meble, podłogi i ściany. Pocztówki z serii Memories of PRL (wykonane na podstawie archiwalnych zdjęć) oprawione w ramki lub bez nich świetnie odnajdą się na ścianach, przywołując klimat dawnych czasów. Tego typu obrazki sprawdzą się zarówno w kuchni, sypialni, jak i salonie. Jeśli sami nie posiadacie rodzinnych zdjęć z tamtych czasów, pocztówki te fajnie je zastąpią.

magnes_wars-sawa_wspomnienie_prl_1
magnes Wars Sawa Design

W ofercie Wars Sawa Design znajdziemy również oryginalne magnesy na lodówkę, które fantastycznie odnajdą się na kuchennych lodówkach. Surowa grafika i wizerunek Pałacu Kultury przywołają ducha odległych czasów i pozwolą mu na nowo zagościć w naszych domach.

plakat_wars-sawa_wspomnienie_prl_1
plakat Wars Sawa Design