Pokój nastolatka – jak go urządzić?

dziewczynka, podłoga, biały pokój,

Czy tego chcemy czy nie, każde dziecko dorasta. Nasze pociechy szybko z przedszkolnych maluchów, zmieniają się w poważnych uczniów szkoły podstawowej, by w zastraszającym tempie stanąć przed wyborem kolejnej szkoły – gimnazjum. To wielka zmiana w życiu Twojego syna czy córki i swoista granica, w której staje się nastolatkiem. Wyrasta więc z tapety w misie i łóżka w kształcie samochodu! To najlepsza chwila na pożegnanie zabawek i zmiany – również w jego pokoju. Jak przeprowadzić je z głową i co powinno znaleźć się w apartamencie gimnazjalisty? O tym w najnowszym materiale!

Pokój rośnie razem z dzieckiem

W projektowaniu powoli odchodzimy od kolorowych tapet w zwierzątka i księżniczkowych motywów na meblach. Chociaż są one oczywiście fajnym akcentem dla każdego malucha, rodzice zdecydowanie stawiają na meble i wyposażenie, które wraz z ciekawymi dodatkami, tworzą pokój „rosnący” wraz z dzieckiem. Trochę inaczej sytuacja ta wyglądała jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, nic więc dziwnego, że tak wiele nastolatków potrzebuje dramatycznych zmian w swoich pokojach. Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku we wdrażaniu się w młodzieżowy świat, koniecznie zainwestuj w przearanżowanie jego sypialni. To doskonała okazja do polepszenia jego kontaktów w nowymi kolegami i koleżankami (nie będzie się wstydzić przyprowadzić ich do domu), ale równie na odbudowanie relacji rodzic-dziecko, która w tym buntowniczym okresie staje pod wielkim znakiem zapytania. Należy pamiętać o tym, iż pokój młodzieżowy to przestrzeń, w której nastolatek ma swój azyl, obszar na wyrażenie swojej osobowości, pomieszczenie, do którego będzie w dorosłym życiu wracał z sentymentem i w którym będzie się czuł bezpiecznie i wygodnie. Co powinno znaleźć się w pokoju nastolatka?

Absolutne minimum

Najważniejsze rzeczy to: duża i pojemna szafa, mniejsza komoda (szczególnie przyda się dziewczynkom, których garderoba z dnia na dzień się rozrasta), regał na książki i dwie najważniejsze rzeczy – duże biurko i wygodne łóżko. Twoje dziecko idzie przecież do nowej szkoły, w której będzie musiało się jeszcze więcej uczyć, a co za tym idzie, będzie potrzebowało też miejsca do wygodnego odpoczynku. Nie zapominaj jednak, że meble to tylko część rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę – równie ważne jest np. dobre oświetlenie, zarówno te górne, jak i boczne (przy biurku i przy łóżku). Jeśli do tej pory nie zadbałaś o wystarczającą ilość gniazdek i kabli, koniecznie zamów fachowca, który w trakcie takiej metamorfozy pokoju zajmie się właściwie elektryką pomieszczenia. Istotne są tez kolory ścian, które powinny być jasne i pozytywnie nastrajające, wszystko to bowiem (wraz z naturalnym światłem wpadającym przez okna) wpływa na nastrój Twojego dziecka i jego motywację do nauki.

Powiedz nie katalogowym wnętrzom!

Przy urządzaniu pokoju dla swojej pociechy, pamiętaj o tym, że możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, zarówno w perspektywie kolorów (żółte i turkusowe poduszki – czemu nie!), jak i niestandardowych mebli, np. szafki nocnej z palet. Każdy taki gadżet sprawi, że nastolatek będzie czuł się bardziej „u siebie” i z całą pewnością zapunktuje u nowej paczki znajomych odjechanym pokojem, którego będą mu zazdrościć.