Do przestrzeni biurowej w obiektach komercyjnych śmiało wkroczyło szkło – nie są to już tylko dekoracyjne elementy, ale także tworzone są całe szklane pokoje. Nieco inaczej sytuacja wygląda w domowych biurach, gdzie zastosowanie szkła jest bardziej ograniczone.
Szkło w obiektach komercyjnych
Szkło postrzegane zawsze było jako element luksusowy – wiązało się to przede wszystkim z jego wysoką ceną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik wytwarzania, materiał ten stał się bardziej dostępny i w krótkim czasie podbił serca projektantów obiektów biurowych. Dodatkowym atutem jest jego wytrzymałość (wykorzystuje się szkło klejone lub hartowane) oraz elastyczność, co umożliwia dostosowywanie go do zindywidualizowanych potrzeb oraz charakterystyki pomieszczeń.
Zalety szkła w szczególności zostały docenione przy projektowaniu przestrzeni wielkopowierzchniowych, gdzie sporym problemem jest niedobór światła. Zastosowanie właśnie tego materiału nie tylko gwarantuje intymność, ale zapewnia naturalne oświetlenie osobom, które mają swoje stanowiska daleko od okien. Szkło w takich obiektach wykorzystywane jest jako ścianki działowe lub tworzy się z niego specjalne szklane pokoje.
Jednak to nie jedyne zastosowanie szkła w obiektach komercyjnych, dzięki dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, idealnie sprawdza się jako materiał na meble – bez problemu można je łączyć nie tylko z metalem, ale również z drewnem czy kamieniem. Elementy szklane z pewnością wyróżniają wysokie walory estetyczne.
Domowe biuro i szkło
Aranżacja domowego biura nigdy nie jest łatwa, tym bardziej, że większość przedsiębiorców samodzielnie stara się zaprojektować funkcjonalne oraz efektowne wnętrze.
W przeciwieństwie do pomieszczeń wielkopowierzchniowych, w domowym biurze nie ma problemu z niedoborem naturalnego światła, dlatego też wydaje się, że raczej szklane pokoje nie znajdą szerokiego zastosowania. Większym zainteresowaniem z pewnością mogą cieszyć się ścianki działowe, które mogą dzielić powierzchnię samego biura – szkło z ornamentem czy matowe, może stanowić praktyczny podział wnętrza, a tym samym zwiększyć jego funkcjonalność, gdy w biurze pracuje więcej niż jedna osoba.
Podobnie, jak w obiektach komercyjnych, idealnie w domowym biurze sprawdzą się meble ze szkła – najczęściej przedsiębiorcy decydują się na pojedyncze elementy, przeważnie są to różnego rodzaju biurka oraz stoliki wykonane ze szkła hartowanego. Rzadziej w takich wnętrzach stosuje się szklane regały, czy szafy. Nieco więcej spotyka się natomiast elementów dekoracyjnych są to m.in. efektowne lampy, wazony, figurki.
Wiele wskazuje na to, że szkło w domowym biurze raczej nie znajdzie tak szerokiego zastosowania, w jak obiektach komercyjnych. Jednak z pewnością jest ono nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem, ale także bardzo efektownym. Szklane meble, czy dekoracyjne ozdoby podkreślą każde domowe biuro i sprawią, że będzie prezentować się ono elegancko i nowocześnie.
Artykuł został opracowany we współpracy z firmą: Fabryka Mebli Wuteh z Torunia.