Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Termostat pokojowy – do czego służy i dlaczego warto w niego zainwestować?

System grzewczy oparty na kotłach i piecach c.o. może okazać się dosyć kosztowny, zwłaszcza gdy poszczególne urządzenia są niedobrane do wielkości ogrzewanego pomieszczenia lub izolacja termiczna budynku pozostawia wiele do życzenia. Również w przypadku starszego budownictwa (na przykład kamienic), które mają wysokie sufity, utrzymanie ciepła może stać się prawdziwym wyzwaniem. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi zastosowanie tak zwanych regulatorów pokojowych, lub inaczej termostatów pokojowych, które mają za zadanie w łatwy sposób sterować temperaturą otoczenia oraz dostosować ją do naszych oczekiwań.

Czym jest termostat pokojowy?

Jest to niewielkie urządzenie z wbudowanym czujnikiem temperatury, służące do sterowania systemem grzewczym budynku. Termostat pokojowy może być połączony z instalacją grzewczą przewodowo za pomocą kabla dwużyłowego lub bezprzewodowo. Montowany jest przeważnie w głównym pomieszczeniu, w którego chcemy dostosowywać temperaturę.

W jaki sposób działa termostat pokojowy?

Termostat posiada wbudowane oprogramowanie, dzięki któremu w prosty sposób jesteśmy w stanie określić jaką minimalną oraz maksymalną temperaturę chcielibyśmy mieć w danym pomieszczeniu. Dzięki wspomnianemu już wcześniej czujnikowi, pobiera on temperaturę z otoczenia i porównuje ją z naszymi ustawieniami. Jeżeli jest ona poniżej zadeklarowanej przez nas temperatury – do systemu grzewczego wysyłana jest informacja o konieczności uruchomienia ogrzewania, jeśli zaś temperatura w pomieszczeniu osiągnie maksymalny poziom – termostat sprawi, że piec lub kocioł grzewczy zostanie wyłączony.

Dlaczego posiadanie termostatu jest praktyczne?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle wygodne. Posiadając stare instalacje grzewcze, niejednokrotnie konieczne było wstawanie w nocy po to, aby zejść do kotłowni i dorzucić opału do pieca. Trzeba było częściej kontrolować to jak się pali i czy jeszcze się pali. Dzięki termostatowi pokojowemu możemy niezwykle łatwo sterować temperaturą w pomieszczeniu za pomocą kilku prostych ustawień. Możemy ustawić stałą temperaturę mającą panować w pomieszczeniach na przykład w nocy. Bardzo łatwo ustawimy również godzinę włączenia ogrzewania rano wraz z ustawieniem temperatury do jakiej dom ma się nagrzać. Niezwykle praktyczne i oszczędne jest też to, że istnieje możliwość ustawienia programu, który włączy nam ogrzewanie na przykład na pół godziny przed powrotem z pracy. Dzięki temu powroty będą niezwykle przyjemne. Pomyślmy, że bez termostatu, po wejściu do domu musielibyśmy dopiero uruchamiać piec i czekać, aż temperatura będzie odpowiednia do zdjęcia kurtek. Szczególnie odczuwalne może to być w starych typach budownictwa i budynkach, które nie mają stosownego ocieplenia. W tych sytuacjach włączenie ogrzewania wcześniej, przed powrotem do domu, może być zbawiennie. Szczególnie gdy mamy małe dzieci. Warto jednak pomyśleć również o ociepleniu budynku i rozwiązaniu problemu tak zwanych “wysokich sufitów”.

Ciekawym rozwiązaniem (lecz to już w tych droższych modelach termostatów) jest możliwość zdalnego włączenia ogrzewania poprzez aplikację mobilną. Ta funkcjonalność, podchodząca pod technologię inteligentnego domu, na pewno robi duże wrażenie. Za pomocą aplikacji można również sterować innymi sprzętami i urządzeniami w domu. Na przykład zamykaniem okien, włączeniem alarmu czy uruchamianiem czujników dymu. Możliwości jest wiele, jednak to temat na osobny artykuł.

Wyjeżdżając na wakacje mamy możliwość ustawienia harmonogramu grzania w cyklu dziennym lub tygodniowym. To pomaga w ekonomicznym zarządzaniu wykorzystaniem energii grzewczej.

Rodzaje termostatów

Wszystkie termostaty możemy podzielić na kilka kategorii. Do pierwszej możemy zaliczyć termostaty pokojowe lub pogodowe. Pokojowe montowane są wewnątrz budynku. Ich zaletą jest to, że dostosowuje temperaturę tylko do danego pomieszczenia. Termostaty pogodowe z kolei montowane są na zewnątrz i dzięki nim temperatura pomieszczenia zmieniana jest poprzez uwzględnianie warunków pogodowych. Czyli jak na zewnątrz jest cieplej, temperatura w pomieszczeniu jest zmniejszana, jeżeli na zewnątrz robi się chłodniej – termostat przekazuje dane do systemu, żeby włączył ogrzewanie.

Termostaty możemy również podzielić ze względu na sposób ich podłączenia. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżniamy termostaty przewodowe lub bezprzewodowe. Przewodowy jest dużo trudniejszy w montażu, ponieważ należy uwzględnić instalację elektryczną. Bezprzewodowy oczywiście nie wymaga okablowania, jest więc dużo mniej problematyczny w instalacji. Działa na zasadzie połączenia nadajnika z odbiornikiem za pomocą fali radiowych o częstotliwości 433 MHz lub 868 MHz.

Kolejnym kryterium podziału termostatów jest rozdzielenie ich na termostaty mechaniczne i elektryczne. Mechaniczne są zdecydowanie tańsze i prostsze w obsłudze. W swojej konstrukcji posiadają mieszek, który kurcząc się lub poszerzając generuje sygnał, który następnie przekazywany jest do układu grzewczego. Termostaty elektroniczne posiadają wbudowany programator, który automatyzuje proces ustawiania temperatur w pomieszczeniu. Posiada możliwość ustawienia odgórnych harmonogramów, które zwalniają nas z myślenia o ciągłym ustawianiu poziomu temperatury w pomieszczeniu. Są droższe, ale też dużo bardziej użyteczne.

Oprócz rodzajów termostatów, wyróżnić można również kilka sposobów ich montażu. I tak montaż urządzenia może być natynkowy, podtynkowy, termostaty mogą być wolnostojące lub zamontowane na szynie DIN.

Zakres temperatur

Jeżeli chodzi o możliwości “temperaturowe” przeważnie jest to od 10 do 30 stopni, ale wyższe i droższe modele posiadają zakresy nawet od 5 do 45 stopni z dokładnością pomiarową do 0,1 stopnia Celsjusza. Możemy więc wybrać termostat z zakresem, który najbardziej nam odpowiada, jednak wybierając ten z wyższym musimy również liczyć się z wyższą ceną.

Termostat pokojowy

Sprawdź ofertę termostatów w sklepie Sterownikitech.pl

Przeczytaj też