Urządzanie mieszkania – czas na kuchnię.

Kuchnia to centrum życia rodzinnego. W niej rozpoczyna się dzień i kończy. To tutaj powstają codzienne i świąteczne potrawy. To tutaj domowy mistrz patelni ma swoje królestwo. Każdy, kto kocha gotować i dobrze zjeść, wie jak ważne jest odpowiednie wyposażenie kuchni.

Decyzję o usytuowaniu kuchni w domu, jej wielkości i kształcie podejmuje się już na samym początku projektowania. Jest to miejsce o szczególnych wymogach związanych zarówno z instalacjami, jak i codziennym użytkowaniem. Sposobów na jej aranżację jest też bardzo wiele, a każdy domowy kucharz posiada własne potrzeby i wizję. Oprócz przyjaznego wizualnie i wygodnego pomieszczenia ważne są także sprzęty, które w kuchni się znajdą.

Kuchnia szyta na miarę potrzeb

Punktem wyjścia podczas urządzania kuchni jest znajomość zasad rozmieszczania w niej stałych sprzętów w tzw. trójkąt roboczy. Otwiera go lodówka, następnie znajdują się miejsca wstępnej obróbki produktów, czyli strefa zlewozmywaka, a ostatni wierzchołek trójkąta należy do kuchenki lub płyty kuchennej z piekarnikiem. Znajomość reguł pomaga czasem uniknąć niebezpiecznych sytuacji lub problemów użytkowych. Jeśli blaty robocze będą zbyt krótkie albo szafki zbyt niskie, gotujący nigdy nie odczuje pełnej satysfakcji z tworzenia potraw. Przykładowo odległość kuchenki gazowej od okna nie może być mniejsza niż 0,5 m, a wokół zlewozmywaka powinien znajdować się blat o długości min. 0,4.

Kuchenne urządzenia, jak lodówka, płyta grzejna, piekarnik, zmywarka i okap, powinny być dobrane do potrzeb domowników. Ich wielkość, pojemność i możliwości zawsze są uzależnione od ilości korzystających z nich osób.

W niewielkiej kuchni lub aneksie kuchennym często trudno jest zachować zasadę trójkąta. Wówczas ważna jest kolejność urządzeń. Na jakość kuchennych prac znaczny wpływ mają również blaty robocze. Należy pamiętać, aby były one trwałe i odporne na ciepło, wilgoć oraz zarysowania.

kuchnia_2

Czym chata bogata

Zapraszając gości, chcemy stanąć na wysokości zadania i zachwycić przyrządzonymi potrawami oraz swoim kuchennym królestwem. Istotny jest każdy szczegół – od kolorystyki wnętrza, stylu pomieszczenia, wybranych rozwiązać aranżacyjnych poprzez podstawowe urządzenia jak lodówka, kuchenka, okap, zmywarka, aż po drobniejsze sprzęty takie jak multicooker, akcesoria kuchenne, pojemniki na żywność czy codzienny zestaw talerzy obiadowych i świąteczną zastawę stołową. Liczy się już nie tylko funkcjonalność, ale też wzornictwo i wygląd. Niewątpliwie to wszystko wiąże się z kosztami, ale przecież kuchnię wyposaża się przez całe życie i co trochę można zaskakiwać czymś nowym.

kuchnia 1

Każda gospodyni marzy o nowoczesnym i eleganckim wyposażeniu swojego królestwa. Cóż za satysfakcję daje przygotowanie wymyślnej potrawy za pomocą nowoczesnego robota planetarnego, multicookera, prodiża, kombiwaru czy grilla elektrycznego z gofrownicą lub mini opiekacza z rożnem. A jak miło pochwalić się samodzielnie upieczonym chlebem w wypiekaczu, jogurtem przygotowanym w jogurtownicy lub lodami prosto z maszynki do lodów! Nie obędzie się przy tym bez odpowiednich naczyń do gotowania – garnków z powłoką ceramiczną, garnków ze stali nierdzewnej — oraz dobrej jakości akcesoriów kuchennych, np. misek, moździerzy, sztućców do gotowania, zestawu noży kuchennych, form i foremek do wypieków, ubijaczek, wycinaczy, wyciskaczy i wielu, wielu innych. Większość nabyć można w wygodny sposób przez internet, oszczędzając czas i zyskując wybór, np. w sklepie porcelana24.pl.

Zastaw się, a postaw się!

Oprócz nowoczesnych urządzeń AGD odpowiednie wrażenie zapewni także sposób podania potraw. Na eleganckie kolacje czy obiady z pewnością niezastąpiona będzie porcelanowa zastawa, która od wieków wiedzie prym wśród naczyń stołowych, np. serwis obiadowy lubiana – klasyka, piękno i wdzięk albo nowoczesność z nutą ekstrawagancji. Na większe i wystawniejsze okazje przyda się z kolei serwis obiadowo-kawowy pozwalający podjąć zaproszonych w pięknej stylizacji, zachwycając jednocześnie umiejętnościami kulinarnymi, jak i aranżacyjnymi. Jeśli mamy ochotę zaprosić gości jedynie na kawę, oprócz ekspresu, kawiarki oraz spieniacza do mleka przyda się mały serwis kawowy. Najlepiej posiadać w domu kilka zestawów porcelany na różne okazje.

kuchnia_3

Ważne są również sztućce, którymi goście będą się posługiwać, warto zatem zainwestować w większy komplet znanej marki, dobierając do tego eleganckie łyżki wazowe, łyżki do sosów, szczypce oraz noże do ciast, mięs itp., np. noże kuchenne Gerlach. Wzornictwo sztućców to przede wszystkim kwestia stylu, ale posiadanie jednolitej zastawy to już wymóg dobrego wychowania i etykiety.

kuchnia_4

Wychodząc naprzeciw potrzebom zaproszonych przyjaciół lub dalszej rodziny, można także zaopatrzyć się w zastawę specjalnie stworzoną dla dzieci. Ileż radości pociechom i ich rodzicom mogą sprawić kolorowe sztućce, talerze, kubeczki dopasowane do małych rączek oraz umiejętności dzieci! Maluchom natomiast komplety naczyń specjalnie dla nich zakupione pozwolą poczuć się wyjątkowo i dorośle.