Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Wytapetuj swój świat.

Jeśli jakiś element aranżacji wnętrz przeżywa teraz swój renesans, to są to tapety. Wielu osobom w dalszym ciągu kojarzą się ze słusznie minioną epoką, ale zarówno kolorystyka, jak i wykorzystywana technologia sprawiają, że taki sposób stylizowania nowoczesnych wnętrz ma coraz więcej zwolenników. Nowoczesne okładziny mają piękne wzory, kryją nierówności ścian i pozwalają optycznie zmienić kształt, wielkość czy charakter pomieszczenia, dlatego śmiało można o nich powiedzieć, że są to stylowe tapety ścienne.

Jakkolwiek położenie tapet dla wielu może być kłopotliwe, tak efekt zazwyczaj jest bardzo ciekawy. Z praktycznej strony okładzina zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniem i zniszczeniem, a jeśli jest specjalnie przystosowana, idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Poza tym współczesne tapety to często stylistyczne cuda rodem z pracowni najbardziej znanych projektantów. Taka ściana w nowoczesnym mieszkaniu musi robić wrażenie.

Od koloru do materiału

Wybierając tapetę, patrzymy na wzór. Dobrze jest jednak wiedzieć, z jakich materiałów może być ona zrobiona, bo to w znaczący sposób wpływa na jej użytkowanie. Tapety papierowe nie są zmywalne, nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, ale dobrze kryją drobne nierówności. Bardziej trwałe są okładziny winylowe. Pokryte folią idealnie sprawdzają się w łazience czy kuchni i co najważniejsze są odporne na uszkodzenia i bardzo trwałe. Do malowania służą tapety z włókna szklanego, które idealnie sprawdzają się przy maskowaniu ubytków tynku lub jego pęknięć. Pozwalają ścianom oddychać i łatwo utrzymać je w czystości. Inny popularnymi okładzinami do malowania jest raufaza, która ma chropowatą powierzchnię i jest stosunkowo tania.

Najlepsze wzory

Poza materiałem najważniejsze w aranżacji wnętrz jest odpowiednie dobranie koloru i wzoru tapety. Duży wybór może onieśmielać szczególnie, gdy w sklepie mamy kilkadziesiąt motywów, a i tak selekcji dokonujemy na podstawie fragmentu okładziny. Stylowe tapety ścienne powinniśmy dopasować do charakteru wnętrza w taki sposób, by stanowiły skomponowaną całość. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach. Wyraźny wzór może zdominować pokój i takie tapety dobrze wyglądają, jeśli pozostałe elementy wnętrza są gładkie i jednokolorowe. Ciekawym rozwiązaniem jest położenie okładziny tylko na jednej ścianie. Jeśli zależy nam na tym, żeby zwiększyć optycznie pokój, zastosujmy jasne kolory. Wyraźne desenie dadzą odwrotny efekt. Poprzez zastosowanie wzorów możemy również zmienić kształt pokoju. Tapeta w kratkę optycznie obniży sufit, pionowe pasy go podniosą, romby poszerzą ścianę, a delikatny motyw nada łagodności.

Wybierając kolorystykę tapet, zwróćmy uwagę na barwy całego wnętrza a nie tylko pewnego rodzaju stereotypy, że jasne będzie powiększać, a ciemne zmniejszać. Białe i szare tapety idealnie wpisują się w minimalistyczne tendencje w wystroju wnętrz, ale będą dawały efekt chłodu. Natomiast przytulności przestrzeni dodadzą nasycone barwy. Zawsze dobierajmy tapety do koloru mebli, zasłon, rolet czy podłogi. Zwróćmy też uwagę, by barwy nie przytłoczyły całego wnętrza i wpływały na nasze samopoczucie dokładnie tak, jak oczekujemy. Dzięki temu wykorzystamy w pełni potencjał, jaki tkwi w stylowych tapetach ściennych.

Zapisz

Przeczytaj też