Roślinność to naturalna potrzeba ludzka. Chętnie się nią otaczamy, uspokaja nas, relaksuje i motywuje do działania. Niestety żyjemy coraz szybciej, w miastach powstają nowe zabudowy z betonu, a zieleni w naszym otoczeniu jest coraz mniej. Na przeciw tym problemom wyszli projektanci tworząc roślinny design dla domów i firm: zielone ściany, lasy zamknięte w słoiku czy wertykalne ogrody.
Biophilic Studio reprezentuje nurt zielonego designu i tworzy niesamowite formy roślinne. Są to sprawdzone rozwiązania, które sprawiają, że pielęgnacja roślin nie zajmuje dużo czasu. Jest to swego rodzaju alternatywa dla roślin uprawianych w doniczkach.
Staram się tworzyć projekty z gatunków, które będą pięknie się prezentować i nie wymagać specjalnej opieki. Osoby, które nie mają czasu, by pielęgnować rośliny, mogą skorzystać z rozwiązań, które stanowią doskonałą propozycję właśnie dla zapracowanych i zabieganych…
– wyjaśnia ekspertka Anna Piotrowska, założycielka Biophilic Studio – concept store


Biophilic Studio proponuje m.in. lasy w słojach – kompozycje z roślin szczelnie zamknięte w naczyniach o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, które zyskują coraz większą popularność. Sprawdzają się zarówno w domowym zaciszu, jak i w przestrzeniach publicznych. Dobrze wyregulowane przez lata mogą nie wymagać ingerencji człowieka. Własny leśny słój można stworzyć podczas warsztatów w pracowni Anny Piotrowskiej na Saskiej Kępie. To jednak nie jedyna propozycja ekspertki – znajdują się tu również wiszące zielone kule, rośliny wodne oraz kompozycje zawieszone na kwietnikach wyplatanych ze sznurka.


Rośliny nie tylko podnoszą wartość estetyczną przestrzeni, ale także doskonale zaspokajają pierwotną potrzebę człowieka bliskości z przyrodą.
W odpowiedzi na tę silną więź powstał biophilic design – innowacyjny sposób urządzania przestrzeni polegający na wprowadzaniu natury tam, gdzie wcześniej człowiek ją ujarzmił. O koncepcji roślinnego designu, żywych zielonych ozdobach oraz szczegółach dotyczących ich pielęgnacji można przeczytać w świeżo wydanej książce Anny Piotrowskiej pt. “Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”. Zawarte tam filmy, zdjęcia i instrukcje pomogą w przygotowaniu własnej roślinnej kompozycji, a przedstawione konteksty kulturowe i przyrodnicze zaspokoją chęć bycia bliżej natury.

Zdjęcia autorstwa Przemysława Kutnyja pochodzą z książki “Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”.