Zielony design Biophilic studio.

fot: Przemysław Kutnyj

Roślinność to naturalna potrzeba ludzka. Chętnie się nią otaczamy, uspokaja nas, relaksuje i motywuje do działania. Niestety żyjemy coraz szybciej, w miastach powstają nowe zabudowy z betonu, a zieleni w naszym otoczeniu jest coraz mniej. Na przeciw tym problemom wyszli projektanci tworząc roślinny design dla domów i firm: zielone ściany, lasy zamknięte w słoiku czy wertykalne ogrody.

Biophilic Studio reprezentuje nurt zielonego designu i tworzy niesamowite formy roślinne. Są to sprawdzone rozwiązania, które sprawiają, że pielęgnacja roślin nie zajmuje dużo czasu. Jest to swego rodzaju alternatywa dla roślin uprawianych w doniczkach.

Staram się tworzyć projekty z gatunków, które będą pięknie się prezentować i nie wymagać specjalnej opieki. Osoby, które nie mają czasu, by pielęgnować rośliny, mogą skorzystać z rozwiązań, które stanowią doskonałą propozycję właśnie dla zapracowanych i zabieganych…

– wyjaśnia ekspertka Anna Piotrowska, założycielka Biophilic Studio – concept store

fot: Przemysław Kutnyj
fot: Przemysław Kutnyj

Biophilic Studio proponuje m.in. lasy w słojach – kompozycje z roślin szczelnie zamknięte w naczyniach o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, które zyskują coraz większą popularność. Sprawdzają się zarówno w domowym zaciszu, jak i w przestrzeniach publicznych. Dobrze wyregulowane przez lata mogą nie wymagać ingerencji człowieka. Własny leśny słój można stworzyć podczas warsztatów w pracowni Anny Piotrowskiej na Saskiej Kępie. To jednak nie jedyna propozycja ekspertki – znajdują się tu również wiszące zielone kule, rośliny wodne oraz kompozycje zawieszone na kwietnikach wyplatanych ze sznurka.

fot: Przemysław Kutnyj
fot: Przemysław Kutnyj

Rośliny nie tylko podnoszą wartość estetyczną przestrzeni, ale także doskonale zaspokajają pierwotną potrzebę człowieka bliskości z przyrodą.

[alert type=white ]biophilii to w znaczeniu dosłownym miłość do natury[/alert]

W odpowiedzi na tę silną więź powstał biophilic design – innowacyjny sposób urządzania przestrzeni polegający na wprowadzaniu natury tam, gdzie wcześniej człowiek ją ujarzmił. O koncepcji roślinnego designu, żywych zielonych ozdobach oraz szczegółach dotyczących ich pielęgnacji można przeczytać w świeżo wydanej książce Anny Piotrowskiej pt. “Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”. Zawarte tam filmy, zdjęcia i instrukcje pomogą w przygotowaniu własnej roślinnej kompozycji, a przedstawione konteksty kulturowe i przyrodnicze zaspokoją chęć bycia bliżej natury.

fot: Przemysław Kutnyj

Zdjęcia autorstwa Przemysława Kutnyja pochodzą z książki “Zielonym do góry. Nowoczesne pomysły na rośliny we wnętrzu”.