Zimowe zagrożenia w ogrodzie.

domek przysypany śniegiem

Ogrody w trakcie zimy zapadają w sen, czekając na przybycie wiosny. Jednak niekorzystne warunki pogodowe stają się ogromnym zagrożeniem dla roślinności ogrodowej. Opady śniegu, mocny, nieprzyjemny wiatr czy oczywiście mróz niekorzystnie wpływają na rośliny, które mają zdobić ogród. Jakie zagrożenia czekają na ogród w okresie zimowym? Jak prawidłowo przygotować się do działania, aby nic złego nie wydarzyło się w tym czasie w ogrodzie?

Działanie mrozu na ogród

O ile w ciągu dnia nie mamy do czynienia z temperaturami iście syberyjskimi, o tyle podczas nocy może się zdarzyć, że słupek rtęci wskazać może -20°C, jak i jeszcze mniej. Tak niskie temperatury to ogromny problem dla niektórych drzew czy krzewów. Mowa tutaj choćby o świeżo zasadzonych roślinach, tych wrażliwych na niskie temperatury, czy też gatunków zimozielonych. Praktycznie może dojść do całkowitego zniszczenia roślinności. Naturalnie większość świadomych ogrodników używa na czas zimy agrowłókniny, która jest znakomitą osłoną. Warto również pomyśleć choćby o suchych liściach, przygotowaniu ściółki z kory, które znakomicie zabezpieczą krzewy, drzewa, inne rośliny.

Drzewa będą narażone na nagłe zmiany pogody. Gdy przykładowo dni są względnie ciepłe, słoneczne, a noce mroźne, dochodzi do pęknięć mrozowych, pojawiają się rany zgorzelinowe. Kora drzew szarzeje lub zaczyna pękać. Skutki takich procesów są opłakane, drzewo nie może prawidłowo się rozwijać, zaczyna chorować, co w ostateczności może doprowadzić do jego obumierania. Dlatego koniecznie trzeba osłonić pień deskami lub słomianą matą. Nie zapomina się o prawidłowym bieleniu drzew.

Mróz z powodzeniem niszczy młode okazy roślin, które nie posiadają odpowiednio rozwiniętego systemu korzennego oraz odpornościowego. Należy więc bacznie dbać o młodą roślinność ogrodową, stworzyć jej jak najlepsze warunki bytowe.

Jakie zagrożenia dla ogrodu niesie zimny wiatr?

Wiatr z północy i wschodu, wiejący zimą, to ogromne zagrożenie dla wszelkiej roślinności znajdującej się w ogrodzie. W okresie zimy jest on niezwykle silny, a także mroźny, przez co skutecznie obniża już i tak niskie temperatury. Przekłada się to na niekorzystne wysuszanie roślin ogrodowych. Skutecznym przeciwdziałaniem jest posiadanie odpowiednio wysokiego i gęstego żywopłotu lub skorzystanie ze specjalistycznych płotów, które służą jako osłona dla roślinności.

Rodzaj podłoża w ogrodzie i wynikające z tego tytułu zagrożenia

Sporym zagrożeniem dla ogrodu może być podłoże, na jakim został założony. Okazuje się, że wielkie znaczenie ma jego rodzaj. Ogród na gliniastym podłożu będzie lepiej przechodził okres zimy, gdyż łatwiej w nim gromadzi się i przepływa woda, co znacznie ogranicza proces przemarzania. Kiedy ogród jest na podłożu piaszczystym, mogą pojawić się problemy z przemarzaniem. Dlatego każdy właściciel ogrodu powinien pamiętać, że bardzo ważnym jest skuteczne i szybkie odmrażanie podłoża. Gdy nadchodzi wiosna, nie można dopuścić do sytuacji, gdy podłoże będzie zbyt długo zamarznięte, gdyż roślinność nie otrzyma odpowiedniej ilości wody.

Należy jednak uważać na zjawisko suszy fizjologicznej. Zjawisko to polega na tym, że korzenie nie będą mogły pobierać wody, mimo iż mają do niej dostęp. Dotyczy to przede wszystkim iglaków oraz roślin zimozielonych. Gdy więc zimą pojawią się sprzyjające warunki atmosferyczne, konieczne jest podlewanie roślin.

Duże ilości śniegu zagrożeniem dla roślin

Zbyt duże opady śniegu, a później jego zaleganie, nie przysłuży się roślinności ogrodowej. Zalegający na trawniku, gałęziach, czy liściach śnieg, skutecznie prowadzi do zniszczeń. Zamarznięty i ubity będzie blokował prawidłowe funkcjonowanie roślinności w okresie zimy. Usuwanie śniegu z trawnika, strzepywanie z gałęzi i liści jest obowiązkowe, aby uchronić roślinność przed zniszczeniem.

Sól do odśnieżania i jej działanie na roślinność ogrodową

Warto pamiętać, że sól, którą odśnieża się drogi i chodniki ma niezwykle niekorzystny wpływ na roślinność ogrodową. Taka sól, używana, aby zapewnić bezpieczeństwo na chodnikach, choćby w sąsiedztwie ogrodów, po rozpuszczeniu dostaje się do gleby. Z uwagi na składniki chemiczne zawarte w jej składzie, jest niezwykle toksyczna dla roślinności. Dlatego lepiej do posypywania oblodzonych chodników używać piasku.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl/