Dlaczego potrzebujemy torfu w ogrodzie?

Dobór odpowiedniego podłoża jest tak samo ważny jak nawóz, który chroni i wzmacnia rośliny oraz zapewnia im obfite kwitnienie. Oprócz ziemi ogrodniczej w ofercie producentów możemy znaleźć torf. Jakie ma właściwości? Do jakich roślin należy go stosować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Torf ogrodniczy to naturalne podłoże, które powstało z częściowo rozłożonych roślin. Pozyskuje się go ze złóż torfowych, a jest szczególnie cenny ze względu na swoje dobroczynne właściwości w ogrodnictwie m.in. poprawę struktury gleby oraz zawartości jej składników mineralnych. Przekonaj się, jakie rodzaje torfu są dostępne na rynku i jak wykorzystać go w swoim ogrodzie.

Rodzaje torfu ogrodniczego

Poszczególne rodzaje torfu różnią się od siebie właściwościami. W zależności od miejsca, w którym powstały, wyróżniamy trzy rodzaje torfu, z których każdy ma inne zastosowanie.

  • Torf wysoki – powstaje na obszarach wody stojącej o ograniczonej zawartości składników pokarmowych; torf ten ma kwaśny odczyn (pH 3,5–4,5) i jasne zabarwienie. Przeznaczenie: zakwaszanie podłoża, sadzenie roślin kwaśnolubnych (różaneczniki, azalie, hortensje, większość iglaków, wrzosy, wrzośce, borówka amerykańska).
  • Torf niski – powstaje w dolinach rzek oraz obszarach zalewanych; ma bardzo wysokie pH i ciemnobrunatną lub czarną barwę.
  • Torf pośredni – ma cechy torfu niskiego i wysokiego.

Przeznaczenie: zarówno torf niski, jak i wysoki są stosowane jako składnik mieszanek torfowych używanych w ogrodnictwie.

Torf kwaśny – sposób na podłoże dla roślin kwaśnolubnych

Chcesz, żeby rośliny kwaśnolubne w Twoim ogrodzie, takie jak iglaki lub azalie, zdrowo rosły? Wykorzystaj bardzo dobrej jakości torf wysoki, czyli naturalny i czysty biologicznie torf kwaśny Ziemovit. Jego zastosowanie jako dodatku do podłoża:

  • poprawia właściwości sorpcyjne gleby (zatrzymywanie wilgoci),
  • zapewnia dostęp tlenu do korzeni, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin.
  • Ponadto można używać go jako podłoża do uprawy borówki wysokiej (amerykańskiej)

Pamiętaj! Torf kwaśny ma stosunkowo mało składników mineralnych, co powoduje, że nie wpływa na żyzność gleby. Zanim go zastosujesz, warto dodać do niego wieloskładnikowego nawozu mineralnego

Torf odkwaszony – dla warzyw i roślin ozdobnych

W przeciwieństwie do kwaśnego torf odkwaszony ma odczyn pH 5,5–6,5, a w jego składzie znajdują się różne rodzaje torfu: wysoki, niski, pośredni oraz kreda, która podnosi pH. Taka mieszanka:

  • spulchnia i napowietrza glebę,
  • poprawia właściwości termiczne i sorpcyjne gleby,
  • dostarcza próchnicę (składniki odżywcze),
  • wpływa na obfity plon warzyw.

Torf odkwaszony jest odpowiedni do uprawy warzyw i roślin ozdobnych w gruncie, pod osłonami i w pojemnikach. Możesz też wykorzystać go do posiania trawnika. Wystarczy, że przekopiesz oraz oczyścisz ziemię, a następnie naniesiesz równą warstwę 2–4 cm torfu ogrodniczego odkwaszonego i delikatnie wymieszasz z glebą. Na tak przygotowane podłoże wysiewaj nasiona.

Torf do każdego ogrodu

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz torfu w swoim ogrodzie? Jeżeli chcesz obniżyć pH gleby, przyda się do tego torf kwaśny. Natomiast do użyźnienia gleby lepiej sprawdzi się torf niski, bogaty w składniki mineralne. Jest on jednym ze składników torfu odkwaszonego.

W swoim ogrodzie nie zdawaj się na przypadkowe zakupy. Wybieraj torf od sprawdzonych producentów takich jak Ziemovit, którzy gwarantują wysoką jakość produktu.