Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Drzwi do domu – różne rodzaje, materiały i przeznaczenie.

uchylone białe drzwi

Drzwi wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wyposażenia domu czy mieszkania. Właśnie z tego względu wybór odpowiednich drzwi powinien być dobrze przemyślany. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich konstrukcję oraz materiał wykonania. Istotny jest także ich sposób otwierania.

 

Podział drzwi ze względu na sposób otwierania:

Drzwi mogą być otwierane na wiele sposobów, przed wyborem odpowiedniego dla nas sposobu otwierania, warto przemyśleć i rozplanować wcześniej układ pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować.

drzwi rozwieralne

Nadające się zwłaszcza do większych pomieszczeń. Drzwi rozwieralne to tradycyjny i często wybierany rodzaj drzwi. Dostępne na rynku są drzwi jedno lub dwuskrzydłowe, w których skrzydło można otworzyć poprzez obrót względem własnej osi pionowej, która przechodzi przez boczną krawędź skrzydła, prawą albo lewą. Wybierając drzwi, musimy wcześniej wiedzieć, czy bardziej odpowiada nam wersja lewa, czy prawa.

drzwi składane, czyli łamane

W przypadku drzwi łamanych potrzebna jest mniejsza ilość miejsca do ich otwarcia. W tej wersji skrzydło podzielone jest na dwa albo większą ilość elementów. Drzwi składane, po zamknięciu wyglądają tak samo, jak drzwi rozwieralne albo przesuwne. Nie potrzebują w celu ich otwarcia, wolnej powierzchni ściany.

drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne naścienne także nie potrzebują zbytnio miejsca do ich otwarcia. Należy jednak pozostawić miejsce na ścianie. Drzwi przesuwne chowane w ścianie zajmują najmniejszą ilość miejsca, dobrze jest o nich pamiętać w trakcie budowania ścian działowych.

drzwi harmonijkowe

Skrzydła drzwi harmonijkowych składają się z wąskich, połączonych przy pomocy zawiasów elementów. Mogą być pojedyncze albo podwójne. Należy je montować w odpowiednio szerszym otworze, gdyż po otwarciu zmniejszają one jego szerokość.

drzwi wahadłowe

Potrzebują największą ilość miejsca, ich obrót skrzydła możliwy jest na obie strony ściany. Zamykają się w sposób samoczynny ruchem wahadłowym.

Materiał wykonania drzwi oraz jego zalety i wady

 

Drzwi drewniane

 

Zalety

Drzwi wykonane z litego drewna cechują się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Polecane są zwłaszcza drzwi z drewna sosnowego, drewno to wykazuje się dobrą izolacyjnością cieplną. Taki element wnętrza pasuje doskonale do mieszkań w klasycznym, modernistycznych, a także minimalistycznym stylu.

Wady

Należy pamiętać o tym, iż drewno wymaga konserwacji, szczególnie od strony nasłonecznionej. Drzwi wykonane z drewna należy delikatniej transportować, gdyż łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Oprócz tego wykazują wrażliwość na wilgotność powietrza, przez nią drewno może napuchnąć.

Drzwi stalowe

Zalety

Drzwi stalowe są tańsze od drzwi z litego drewna. Posiadają gładką powierzchnię, więc łatwo można je wyczyścić. Nie trzeba je również często konserwować. Mają równie dobre właściwości termoizolacyjne, jeśli są właściwie ocieplone w środku.

Wady

Nie każdemu podobają się drzwi wykonane z metalu. Nie zapewniają odpowiedniej izolacji akustycznej. Pod wpływem promieniowania słonecznego mogą nagrzewać i rozszerzać się, przez co utrudnione stanie się ich otwieranie.

Drzwi PCV

Zalety

Energooszczędne, wytrzymałe i dobre jakościowo. Na rynku znaleźć można wiele kształtów, wypełnień i profili drzwi z tworzywa sztucznego. Łatwo można dostosować je do wystroju mieszkania czy domu.

Wady

Drzwi charakteryzują się niskimi parametrami antywłamaniowymi. Ich słabą stroną są również okleiny foliowe, nie można ich również w razie konieczności naprawić.

W jaki sposób dobrać drzwi do wystroju wnętrza?

Drzwi można dobrać, biorąc pod uwagę elementy aranżacji w danym pomieszczeniu, czyli okna, listwy, podłogi. Można również posłużyć się tak zwaną zasadą kontrastu oraz przełamać różne estetyki, które na pierwszy rzut oka mogą do siebie nie pasować. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać drzwi, które doskonale poradzą sobie z wygłuszeniem pomieszczenia oraz świetnie uzupełnią wnętrze. Przed kupnem odpowiednich drzwi, należy wziąć pod uwagę, iż drzwi do kuchni, łazienki, garderoby oraz pralni powinny posiadać system wentylacji. Muszą więc mieć specjalnie wycięte otwory, dzięki którym powietrze będzie mogło przepływać w prawidłowy sposób. W trakcie montażu poszczególnych drzwi warto wiedzieć o tym, iż drzwi pokojowe powinny być otwierane do wewnątrz, natomiast drzwi do pomieszczeń, w których znajdują się takie urządzenia jak kuchenki czy piecyki, na zewnątrz. Zagwarantuje to większe bezpieczeństwo użytkowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Drzwi wejściowe muszą być przede wszystkim szczelne, ciche, trwałe i ciepłe. Nowoczesne drzwi tworzy się w budowie wielowarstwowej, wewnątrz nich umieszcza się materiał termoizolacyjny. W skrzydle umieszczana jest także pianka poliuretanowa, styropian albo wełna mineralna. Dobrej jakości drzwi wejściowe muszą być masywne i grube. Takie drzwi mające w sobie materiał termoizolacyjny skutecznie wygłuszą wszelkie hałasy, jakie dobiegają z zewnątrz. Drzwi zewnętrzne powinny mieć minimum 5 klasę trwałości mechanicznej, muszą wytrzymać ok. 100 tysięcy cykli otwierania i zamykania.

Przeczytaj też