Farba lateksowa czy akrylowa? Jaką farbę do ścian wybrać?

Otwarte puszki z farbami

Wybór farby do ścian nie jest łatwym zadaniem. W pokoju dziecięcym powinna być antyalergiczna, w kuchni zmywalna a w salonie… no właśnie jaka? Podpowiadamy, jak wybrać farbę do pokoju i czym różni się lateksowa od akrylowej.

 

Jak wybrać farbę do ścian?

Niestety, zakup farby nie kończy się na wybraniu odpowiedniego koloru (choć i to często jest niełatwym, wymagającym długiej analizy zadaniem). My dziś skupimy się na bardziej „technicznych” parametrach, dzięki którym farba będzie w pełni dopasowana do potrzeb Twojego mieszkania.

Każda farba ma określone właściwości, które sprawiają, że będzie nadawać się do innego pomieszczenia. Przy czym na początek mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – farby do pokoju dziecięcego, salonu czy kuchni kupisz dzięki homebook.pl, tam jest ich bardzo duży wybór. Co za tym idzie – znalezienie tej, której parametry Ci odpowiadają nie będzie trudne.

A przechodząc do konkretów. Ważne jest, aby nie miała w składzie substancji szkodliwych dla zdrowia, które uwalniają się zarówno podczas malowania, jak i w późniejszym etapie. Dlatego w pokojach dziecięcych zaleca się stosowanie wersji antyalergicznych.

Ważnym aspektem jest odporność na zmywanie oraz szorowanie. Wskaźnik ten określa, czy zabrudzenia będzie można wyczyścić oraz w jakim stopniu jest to możliwe. To niezwykle ważne w kuchni, łazience, a także… w pokoju dziecięcym. W salonie czy sypialni ma to natomiast mniejsze znaczenie.

Ze względów wizualnych ważny jest stopień połysku. Pokazuje, w jakim zakresie światło będzie odbijać się od powierzchni. Mogą być farby matowe, satynowe, jedwabiste oraz połyskliwe (lub znajdujące się pomiędzy). Przy czym dobrze wiedzieć, że farby matowe są lepiej kryjące, lecz mniej odporne na mycie.

Parametry, na które jeszcze warto zwrócić uwagę, to wydajność oraz czas schnięcia. Producenci umieszczają o tym informację na opakowaniu, aczkolwiek jeśli chodzi o wydajność, to zawsze lepiej jest założyć, że jest ona mniejsza. Dlaczego? Ponieważ w praktyce tak to właśnie wygląda.

Rodzaje farb

W zależności od tych właściwości, wyróżnia się kilka rodzajów farb. Przy czym podział ten dotyczy farb emulsyjnych, czyli takich, których rozpuszczalnikiem jest woda.

Do najbardziej popularnych należą farby lateksowe i akrylowe. Wiele osób nie wie, na które z nich się zdecydować, dlatego temat ten postanowiliśmy szerzej rozwinąć poniżej. A co jeszcze masz do wyboru? Farby winylowe. Nie zalecamy ich stosowania, ponieważ szybko się brudzą oraz słabo przepuszczają parę wodną. Plusem jest to, że łatwo się je zmywa. Nadają się wyłącznie do pomieszczeń, które można często wietrzyć.

Wyróżnia się też farby dekoracyjne, które zapewniają efekt podobny, jak przy użyciu tynków strukturalnych.

Farba lateksowa czy akrylowa?

Uniwersalne są farby akrylowe. Można stosować je w prawie każdym pomieszczeniu. Dobrze kryją, łatwo się je nakłada, a do tego są paroprzepuszczalne, bezzapachowe i przyjazne dla środowiska. Nie są natomiast pozbawione wad. Można je myć, ale nie szorować. Z tego względu rzadziej wykorzystywane są w kuchni i w łazience. Naszym zdaniem nie są też do końca dobrym rozwiązaniem w przypadku pokoju energicznego i pomysłowego maluszka…

Natomiast farby lateksowe są bardziej elastyczne, odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, intensywne szorowanie. To wybór idealny do łazienki oraz kuchni, szczególnie, że są do tego paroprzepuszczalne.

A czy da się połączyć zalety obu tych rodzajów? Na szczęście tak. W ten sposób powstały farby lateksowo-akrylowe. Są odporne na wilgoć, uszkodzenia, szorowanie. Można je stosować w każdym pomieszczeniu.