Zadbany ogród może być miejscem relaksu i odpoczynku po bardzo ciężkim dniu lub tygodniu. Poza sprawami oczywistymi jak regularne koszenie trawników, pielęgnacją drzewek owocowych oraz kwiatów należy pamiętać o jego odpowiednim wyposażeniu.
Huśtawki ogrodowe stanowią idealny wybór dla wszystkich osób, które cenią sobie wysoki komfort użytkowy i estetyczny oraz uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Sklepy są pełne różnych propozycji producentów z całego świata, różniących się diametralnie stylem, rozmiarami oraz ceną.
[alert type=white ]NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU HUŚTAWKI DO OGRODU?[/alert]
Spis treści
1. Rozmiar.
– jest to jeden z podstawowych parametrów huśtawki bowiem musi być dobrany do ilości osób, które mają na niej znaleźć sobie miejsce. Oczywiście wielkość huśtawki musi uwzględniać ilość miejsca w ogrodzie – należy bowiem zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni zarówno przed nią, jak i za nią by można było swobodnie się na niej huśtać.
2. Materiał z jakiego została wykonana.
– zależnie od tego czy upatrzona huśtawka jest metalowa, drewniana, a może plastikowa – wymagać będzie innej pielęgnacji. Każdy materiał ma swoje plusy, jak i minusy. Plastik nie wymaga wielkiego nakładu pracy podczas czyszczenia, jest odporny na warunki atmosferyczne (deszcz/śnieg), jednak słońce może przesadnie nagrzewać taką huśtawkę (problemem może być także płowienie kolorów). Klasyczne drewno jest bardzo miłe w dotyku, prezentuje się niezwykle elegancko i takie konstrukcje są zazwyczaj bardzo solidne i wytrzymałe, jednak pielęgnacja drewna wymaga regularnej impregnacji lub lakierowania. Warto także zadbać o odpowiednie zadaszenie bądź przewiew aby nie stała w ciągle wilgotnym środowisku. Kolejnym popularnym materiałem, z którego wykonywane są huśtawki jest metal, który charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na ciężar, jednak jest podatny na rdzę w przypadku braku odpowiedniego obchodzenia się w nim. Ciekawą alternatywą dla klasycznej stali jest aluminium, które wbrew pozorom także może być wytrzymały na obciążenia, przy tym jednocześnie lekki i łatwy w utrzymaniu w czystości (problemem bywa natomiast chybotliwość konstrukcji).
3. Budowa/projekt
– jakość wykonania oraz wykorzystany materiał to jedna kwestia, kolejna to projekt na bazie którego zastała wykonana huśtawka. Pozornie nieistotne kwestie takie jak ergonomiczne oparcia, wyprofilowane siedziska, a nawet uwzględnienie niewielkiego zadaszenia może mieć olbrzymi wpływ na komfort użytkowania danego produktu. Idealnie byłoby gdyby daszek był regulowany by móc go wykorzystać do ochrony przed największym słońcem. Kolejnym punktem jest możliwość montażu moskitiery (rzadziej popularny dodatek), która nie pozwoli owadom zakłócić odpoczynku. Coraz większą popularność zdobywają huśtawki, których oparcia są regulowane (z możliwością rozłożenia) – pozwala to w krótkim czasie stworzyć niezwykle wygodne łoże na świeżym powietrzu.
4. Stabilność
– podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę. Względy bezpieczeństwa są w tym przypadku niezwykle ważne by nie doszło do nieszczęścia. Konstrukcja musi być na tyle stabilna, aby nie przewracać się pod wpływem wiatru, a tym bardziej podczas energicznego huśtania.
5. Cena
– wolny rynek rządzi się swoimi prawami, tak więc rozpiętość cen w zależności od producenta, wykorzystanych materiałów, wielkości huśtawki jest znaczna. Można bowiem nabyć prostą huśtawkę za niewiele więcej niż 250 zł, jak także za niebagatelną kwotę 5 tysięcy złotych i większą.
Huśtawki ogrodowe 3 osobowe:
Źródło grafik:
internum.pl