Jak nadać poddaszu charakter?

Poddasze jest nieco trudniejsze do zaaranżowania od innych części domu. Jednakże przy odrobinie zmysłu estetycznego i wiedzy można zrobić z niego miłe, przytulne miejsce z charakterem. O czym należy pamiętać przy wykończeniu i urządzaniu poddasza?

 

Dekoratorzy wnętrz są zgodni, że niezwykle istotnym elementem przy urządzaniu pomieszczeń jest światło. To właśnie od tego czynnika w dużej mierze zależy, czy dane wnętrze będzie miało swój własny charakter i klimat. Nie inaczej wygląda sytuacja z ostatnim piętrem – dlatego tak ważną rolę pełnią dobrze dopasowane okna do poddaszy – np. te firmy Velux różnią się wyglądem, wielkością, materiałem i parametrami, dzięki czemu przy ich wyborze można puścić wodze fantazji.

poddasze-1
fot: Velux

Okna do poddaszy – konstrukcje, które nadają klimat

Przy bogactwie wyboru podjęcie decyzji o zakupie konkretnego rodzaju okien powinno być raczej uwarunkowane sposobem późniejszego korzystania z nich i układem poddasza. Standardowo – w większości przypadków – na poddaszach sprawdzają się okna obrotowe posiadające oś otwarcia w połowie wysokości. Oprócz tego można zdecydować się także na okna uchylno-obrotowe czy rozwieralne, różniące się sposobem otwierania. Podstawową sprawą jest także materiał, z którego zostały wykonane (np. drewno lub PCV). W oknach dachowych najpopularniejsze są okna drewniane, które są bardziej odporne na wysokie i niskie temperatury panujące na dachu. Natomiast w zależności od sposobu wykorzystania poddasza można dopasować ich rozmiar okien. Dla przykładu: w sypialni można zdecydować się na mniejsze okna, natomiast w kuchni na poddaszu czy w pokoju dziecięcym lepiej postawić na większe okna (lub zwiększyć ich liczbę). Okna dachowe są produkowane w wielu rozmiarach, które z łatwością dopasujesz do swojego wnętrza, typowe wymiary okien to 78×118 cm, 78×98 cm, 78×140 cm.

poddasze-2
fot.Velux

Efektowna aranżacja tylko przy prawidłowej instalacji okien!

Oczywiście, kierując się estetyką wnętrz, nie można zapomnieć o praktycznych aspektach montażu okien dachowych. Pracę należy wykonywać w prawidłowy (i przemyślany) sposób, bowiem okna przede wszystkim mają za zadanie doświetlenie pomieszczenia, ograniczając przy tym – w możliwie efektywny sposób – utratę ciepła. Kluczowa jest nie tylko dobra izolacja, ale także wysokość, na jakiej będzie montowane okno.

Zasadniczo okna dachowe powinny być montowane na tej samej wysokości co okna pionowe. Jednak czasami trzeba zainstalować je wyżej, pamiętajmy jednak, że wtedy nie będziemy mieli widoku na okolice, ale na niebo. Zależnie od wysokości montażu wybierzmy okna z wygodnym otwieraniem – na górze lub na dole.

Dopiero po wyborze konkretnych modeli okien i właściwym montażu należy myśleć o odpowiedniej ich dekoracji. I ponownie wybór jest ogromny – można wykorzystać tradycyjne firanki, przyjemne dla oczu firanki-makarony, funkcjonalne rolety rzymskie, delikatne story lub inne materiały, a także gotowe rolety. Wybór kolorystyki pozostaje kwestią indywidualną, chociaż dobrze jest kierować się pewnymi zasadami. Zgodnie z nimi w sypialniach warto wykorzystywać bardziej stonowane barwy, a w pokojach dziennych czy dziecięcych można postawić na większy kontrast.