Jak urządzić salon zgodnie z najnowszymi trendami?

Salon jest tym pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, przyjmujemy w nim gości, odpoczywamy, nieraz także pracujemy. Urządzenie salonu jest z pewnością zadaniem wymagającym uwagi i namysłu, a przy jego projektowaniu należy uwzględnić potrzeby i oczekiwania wszystkich domowników. Dla jednych z nas salon to przede wszystkim przestrzeń pełna pozytywnej energii, przeznaczona do przyjmowania gości, dla innych z kolei to miejsce relaksu i wyciszenia w gronie najbliższych, czyli serce domu. To styl życia domowników wyznacza kierunek prac projektowych, przesądza o doborze mebli, dodatków i oświetlenia. Przy urządzaniu salonu trzeba także pamiętać o jego funkcjonalności. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to warto już na etapie budowy rozplanować przestrzenne rozstawienie sprzętów, w tym telewizora i sprzętu nagłaśniającego, co pozwoli nam uniknąć późniejszego prowadzenia mało estetycznych kabli po całym pokoju.

Obecnie najczęściej salon stanowi z kuchnią jedną, wielofunkcyjną przestrzeń. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które wpływa pozytywnie na domowe relacje, bo na przykład osoba gotująca obiad w kuchni nie jest odizolowana od reszty domowników rozmawiających w innym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że przy dużej ilości funkcji, którym służy salon, należy unikać przeładowania przestrzeni zbędnymi sprzętami. Należy skupić się na tych elementach wyposażenia, które są nam niezbędne, dzięki czemu stworzymy przyjazną i ładną przestrzeń. Zatem, jak urządzić salon, by był zarówno piękny, jak i funkcjonalny? Trendy w przemyśle wnętrzarskim zmieniają się prawie równie często, jak trendy w modzie, ale jest kilka sposobów, by salon był wnętrzem modnym dłużej niż przez jeden sezon.

Chcesz mieć modny salon? Zrób go na szaro.

Szary to hit od kilku już sezonów. Jest to idealny kolor bazowy, który pozwala na wyeksponowanie wyrazistych dodatków, pięknie łączy się z bielą i czernią, a poza tym ma niezliczoną liczbę odcieni, które można dowolnie łączyć i stopniować. Szary podbił szturmem serca projektantów wnętrz, a za ich pośrednictwem także użytkowników. Być może ma to związek z jego uniwersalnością, która pozwala na tworzenie wielu różnorodnych aranżacji. Niektórym kolor szary kojarzyć się może ze smutkiem i monotonią, ale tak naprawdę szarość pozwala stworzyć jasne i przytulne wnętrze, które na dodatek będzie eleganckie i ponadczasowe. Jeśli decydujemy się na ściany w kolorze szarym, warto postawić na różne odcienie, zestawienie delikatnej szarości z odcieniem bardzo nasyconym da świetny, nowoczesny efekt. Odpowiednio dobrane dodatki w jasnych kolorach dodadzą wnętrzu lekkości i przytulności. Szary pięknie komponuje się z pastelowymi kolorami, na przykład z pudrowym różem czy rozbielonym miętowym. Natomiast jeśli do szarego salonu wstawimy wyraziste meble, w mocnych kolorach, jak burgund czy ciemny fiolet, podkreślimy jego elegancki i ponadczasowy charakter.

Chłód szarości warto przełamać pięknymi dodatkami, takimi jak ciepłe, kolorowe koce, miękkie poduszki i stylowe pufy. Szare wnętrze można rozświetlić i ocieplić przy pomocy lamp podłogowych, z dużymi białymi kloszami. Ponadto na szarym tle pięknie prezentują się świeże kwiaty, zarówno doniczkowe, jak i cięte, które ożywiają przestrzeń i nadadzą jej przytulnego charakteru.

Odcieni szarości jest wiele, możemy dowolnie łączyć całą paletę tych barw, od niemalże białych, po ciemny grafit. Salon urządzony w odcieniach szarości jest niezwykle elegancki i nowoczesny, a jednocześnie swoją przytulnością sprzyja wyciszeniu i relaksowi.

Nomadyzm – nowy trend we wnętrzach.

Jednym z najnowszych trendów w świecie projektowania wnętrz jest tak zwany nomadyzm, który ma na celu oddanie charakteru życia współczesnego człowieka. Ten styl charakteryzuje uniwersalność i wielofunkcyjność mebli oraz różnorodność form. Współcześnie oczekujemy, by pomieszczenia, w których żyjemy były z jednej strony niezwykle komfortowe, ale jednocześnie stylowe i designerskie. W tym trendzie stawiamy na łączenie różnych, a nawet kontrastowych, elementów w nową i oryginalną całość. Jest to inaczej mówiąc eklektyzm w nowoczesnym wydaniu. Urządzanie salonu warto zacząć od dokładnego przemyślenia, jakie funkcje ma on spełniać i od zastanowienia się, jakie będzie ustawienie poszczególnych mebli, by przestrzeń idealnie łączyła strefy o różnym przeznaczeniu.

Nowoczesny salon cechują prostota i elegancka stylistyka, meble mają minimalistyczne formy i są niezwykle funkcjonalne. Aranżacja takiego salonu może na pierwszy rzut oka wydawać się dość surowa, ale po chwili zauważymy, że kryje się za tym wyważony minimalizm i mądre rozłożenie akcentów na jeden lub dwa mocne elementy wyposażenia. W stonowanym salonie można pięknie wyeksponować designerską lampę lub modernistyczny obraz, które w innym wnętrzu zginęłyby niezauważone.