Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak urządzić warsztat majsterkowicza.

warsztat majsterkowicza

Jeśli jesteś zwolennikiem prac naprawczych, lubisz podejmować wyzwania budowlane, dobrym pomysłem dla Ciebie będzie zorganizowanie sobie małego warsztatu majsterkowicza. Gdzie go zrobić, w co wyposażyć i od czego zacząć? Podpowiadamy.

Stwórz sobie wygodne miejsce pracy

Wyznacz sobie oddzielne pomieszczenie (doskonałym będzie garaż albo piwnica, ale sprawdzi się też świetnie przydomowa szopa lub po prostu wolny pokój). Twoje prace mogą być często dość głośne, ważne więc, by pomieszczenie zostało odpowiednio wygłuszone. W warsztacie musi być miejsce na stół. To centralny punkt wszystkich Twoich prac. Stół musi być odpowiednio wysoki i długi. Dobrze go oświetl, przemyśl też rozmieszczenie wszystkich gniazdek elektrycznych, nabądź dodatkowe przedłużacze. Najważniejszym elementem stołu powinno być imadło, z którego wielokrotnie skorzystasz podczas większości prac.

Zbierz potrzebne meble

Żeby pomieścić wszystkie narzędzia i sprzęty potrzebne będą odpowiednie meble. Nie musisz od razu inwestować w nie dużych kwot. Na początek wystarczą Ci niepotrzebne już w domu szafki, półki i regały. Z wolnych desek sam możesz skomponować podwieszane półki. Przydadzą Ci się też pudła czy kartony do przechowywania różnych akcesoriów. Żeby zaoszczędzić pieniądze możesz skorzystać nawet ze skrzynek po owocach i warzywach. Możesz je odpowiednio przemalować albo wyściełać mocnym materiałem.

majsterkowicz w swoim warsztacie

Zgromadź niezbędne narzędzia

Jeśli dopiero zaczynasz zaopatrz się na starcie w narzędzia pierwszej potrzeby: młotki, piły, przecinaki, siekiery, śrubokręty, miarki i poziomice, kombinerki i klucze, wiertarki i wkrętarki. To jak wybrać wiertarko-wkrętarkę idealną dla majsterkowicza podpowie Ci ten poradnik. Wymienione narzędzia są narzędziami podstawowymi. W późniejszym czasie ich asortyment będziesz mógł znacząco rozwinąć o szlifierkę, lutownicę, prostownik, polerkę czy woltomierz (w zależności od tego, czym będziesz specjalizował się w swoim miejscu pracy). Pamiętaj, by dokonywać zakupu z głową. Większość sprzętów potrzebna w Twoim warsztacie nie należy do najtańszych. Przemyśl więc konieczność każdego wydatku. Zastanów się też, czy zakupy lepiej będzie zrobić w sklepie, czy na aukcjach internetowych. Porównaj oferty i ceny. Możesz też śmiało odkupić od kogoś sprzęty już używane, dowiedz się jedynie, czy nie ma na nich śladów korozji. Staraj się wszystkie swoje sprzęty odpowiednio przechowywać. Nie narażaj ich na działanie wilgoci. To ona najczęściej przyczynia się do stanowczego obniżenia ich trwałości. Do systematycznej pielęgnacji używaj preparatów antykorozyjnych i konserwujących.

Mjasterkowicz szlifuje powierzchnię szlifierką

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Podczas majsterkowania nie możesz zapominać o bezpieczeństwie i higienie pracy. Miej w zanadrzu apteczkę. Stosuj też odzież ochronną, rękawiczki, okulary i kask. Korzystanie z wielu elektronarzędzi w jednym czasie może doprowadzić do spięć, a te nawet do pożaru. Ubezpiecz się więc w gaśnicę. Upewnij się też, że wszystkie instalacje są uziemione.

Przeczytaj też