Jakie drzwi do domu? Parametry drzwi wewnętrznych.

Możliwości wyboru drzwi do wnętrz jest mnóstwo: poczynając od wymiarów, przez rodzaj drzwi, po ich kolor, wypełnienie i wzór. Jakie wewnętrzne drzwi do domu wybrać?

 

Drzwi wewnętrzne do domu – rodzaje i wymiary

Producenci drzwi wewnętrznych wciąż proponują nowe rozwiązania w zakresie rodzajów, funkcjonalności oraz wyglądu produktów. To, jakie drzwi do domu się wybierze, zależy przede wszystkim od pomieszczeń, które mają oddzielać. Dzienną strefę, z której korzystają wszyscy domownicy, można subtelnie oddzielić przeszklonymi drzwiami. Dzięki częściowemu lub pełnemu przeszkleniu w tego typu pomieszczeniach będzie znajdowało się więcej naturalnego światła. W pokojach, w których liczy się poczucie prywatności (sypialnia, toaleta i łazienka), powinny znaleźć się zabudowane drzwi o dobrej izolacji akustycznej.

Rodzaje drzwi wewnętrznych:

  • jednoskrzydłowe,
  • dwuskrzydłowe,
  • przesuwne,
  • składane,
  • harmonijkowe,
  • wahadłowe.

Ważnymi parametrami w wyborze drzwi wewnętrznych są również wymiary. Standardowa szerokość drzwi wynosi: 60, 70, 80, 90 lub 100 cm. Węższe drzwi najczęściej stosuje się w garderobach, pomieszczeniach gospodarczych czy spiżarniach. Standardowa wysokość drzwi do domu to z kolei 203 cm.

Przed montażem drzwi wewnętrznych, oprócz kwestii technicznych, należy również rozważyć dopasowanie do estetyki domu lub mieszkania. Dobrze, gdy sąsiadujące ze sobą drzwi mają ten sam kolor, co nadaje pomieszczeniu spójności pod względem estetyki. W idealnej sytuacji drzwi są dopasowane kolorystycznie również do podłogi.

Montaż drzwi wewnętrznych

W skrócie osadzenie drzwi wewnętrznych w otworze przebiega w 4 krokach:

  • Dokonanie pomiarów otworów drzwiowych, ościeżnic oraz skrzydeł drzwi
  • Wybór drzwi i ościeżnicy
  • Wstawienie ościeżnicy w otwór
  • Montaż drzwi wewnętrznych

Drzwi do domu w odpowiedni sposób zamontują fachowcy z firmy budowlanej. Specjalistyczny sprzęt, umiejętności oraz doświadczenie pomogą w zamontowaniu drzwi, które będą funkcjonalne przez wiele lat.

Jakie drzwi wybrać?

Drewniane, z PCV lub płyty, jasne, ciemne, z przeszkleniami lub bez – możliwości jest mnóstwo, jednak należy pamiętać, że w wyborze drzwi wewnętrznych liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje mieszkańców. Ceny drzwi do domu oscylują w przedziale 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że na całkowity koszt składa się cena ościeżnicy, skrzydła drzwi oraz innych akcesoriów, takich jak klamka czy gałka.

Są praktyczne w zastosowaniu, pełnią funkcję dekoracyjną, a także gwarantują prywatność mieszkańcom – to tylko niektóre cechy drzwi wewnętrznych do domu. Ich wybór można skonsultować z projektantem wnętrz. Montaż drzwi wewnętrznych najlepiej zlecić specjalistom w tej dziedzinie. W ten sposób można ustrzec się ewentualnych pomyłek oraz nieprzewidzianych wydatków.