Wybór stylu aranżacji kuchni to jedno z najważniejszych zadań podczas urządzania domu czy mieszkania. Jest to szczególnie istotne, kiedy kuchnia łączy się z salonem, a wnętrza obu pomieszczeń mają być ze sobą spójne. Zastanówmy się, jaki styl najlepiej sprawdzi się w kuchni i czym charakteryzują się poszczególne aranżacje!
Spis treści
Kuchnia w stylu loftowym i industrialnym
Nasza pierwsza propozycja to kuchnia w stylu industrialnym lub loftowym. Te dwa sposoby aranżacji są do siebie bardzo podobne, więc można je ze sobą zestawić. W obu wykorzystuje się surowe materiały, takie jak beton czy cegłę. W obu nie brakuje także czarnego koloru i drewna. Cegła na ścianach w kuchni to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ nie widać na niej zabrudzeń. Sprawdza się pomiędzy blatem a górną częścią mebli, a także w pobliżu kuchenki.
Meble kuchenne w tych stylach zwykle mają drewniane fronty i czarne lub betonowe blaty. Na tych ostatnich sprawdzi się np. dekor F76044 Bellato Szary, który doskonale imituje beton. Często fronty szafek są też bardzo ciemne, a wtedy można dla kontrastu użyć blatu z dekorem R20074 Dąb Bordeaux Jasny, który imituje drewno z efektem szczotkowania. Dodatki najczęściej mają kolor czarny i wykonuje się je z metalu. Mowa tu o uchwytach, półkach czy okuciach do mebli. Zaletą kuchni loftowej czy industrialnej jest odporność na uszkodzenia. Wykorzystuje się w niej solidne materiały, które dobrze znoszą wysokie temperatury, zabrudzenia czy wilgoć podczas gotowania.
Styl glamour w eleganckiej kuchni
Kuchnia w stylu glamour to zazwyczaj jasne pomieszczenie, w którym wykorzystuje się dużo kamienia. Dominuje zdecydowanie marmur. Można spotkać go zarówno na podłodze i ścianach, jak i na meblach. Blaty kuchenne pokrywa się białymi i czarnymi dekorami, czego przykładem jest S63052 Marmur Black Royal oraz S63055 Marmur Magma Styl glamour nie stroni od przepychu, blasku czy pikowanego weluru na krzesłach. Poza kamieniami do pokrywania powierzchni nadają się także połyskujące kafle o dużych przekątnych.
Elementy wykończeniowe, czyli zlewy, uchwyty szafek, żyrandole czy dekoracje, najczęściej mają złoty lub srebrny kolor. Raczej unika się matów, a powierzchnie poleruje się, aby lśniły i nadawały elegancji pomieszczeniu. W kuchniach glamour często spotyka się wyspy, co sprawia, że jest w nich sporo przestrzeni roboczej. Takie wnętrze sprawdzi się u osób, które lubią szykowne wykończenia. Niestety połyskujące powierzchnie są wymagające, jeśli chodzi o utrzymywanie nienagannej czystości.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski od kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych do kuchni. Opiera się na prostocie, przytulności i dobrze komponuje się nawet z wnętrzami wykończonymi w innych stylach. Zazwyczaj w kuchni skandynawskiej montuje się meble o białych frontach z tłoczeniami. Blaty najczęściej pokrywają dekory o strukturze drewna w ciepłych odcieniach, np. R20348 Dąb Olejowany. Nad blatami często spotkać można małe kafelki w drobne wzory, które nadają przytulności, a przy okazji są bardzo praktyczne, bo nie widać na nich zabrudzeń.
Drobne dekoracje trafiają także na kafelki podłogowe, a jednym z najpopularniejszych motywów jest biało-czarna kratka. Można zastosować także drewno lub panele, które kolorystycznie zgrywają się z odcieniem blatu i podłogą w pobliskim salonie. W kuchni w stylu skandynawskim nie powinno zabraknąć białych doniczek ze świeżymi ziołami czy drobnych, ale wyrazistych kolorystycznie uchwytów na meblach. Często montuje się także przeszklone szafki, w których można wyeksponować estetyczne naczynia.

Styl boho w sielskiej kuchni
Kuchnia w stylu boho to pomieszczenie, w którym można najbardziej zaszaleć z aranżacją. Wnętrze przyjmie kolorowe wzory, wyraziste odcienie i różnorodne materiały. Taka kuchnia powinna odzwierciedlać sielski i przytulny klimat. Można to osiągnąć m.in. poprzez sięganie po naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina czy tkaniny. Na meblach sprawdzi się np. dekor R20256 Dąb Lorenzo. Blaty oraz fronty mogą mieć różne odcienie, a meble niekoniecznie muszą stanowić komplet. W kuchni boho warto eksperymentować z kolorami i znaleziskami vintage.
Uzupełnieniem kuchni w stylu boho powinny być rośliny. Można je ustawiać na kwietnikach wiszących na ścianach, aby gałązki układały się na meblach. Sprawdzą się m.in. bluszcz, zielistka czy skrzydłokwiat. Zaletą wnętrz boho jest to, że są zdecydowanie najbardziej przytulne i można w nich łączyć dekoracje podobające się wszystkim domownikom.

A może kuchnia w stylu hampton?
Kuchnia w stylu hampton łączy w sobie przytulność stylu skandynawskiego z elegancją pochodzącą z glamour. To właśnie w takim wnętrzu delikatne, białe fronty komponują się z marmurowymi blatami i metalicznymi elementami wykończeniowymi. Taki styl sprawdzi się najlepiej w dużych, przestronnych kuchniach, w których okazałe meble czy wyspa nie ograniczą przestrzeni użytkowej. To idealna opcja dla osób, które lubią frezowane meble i jasne kolory. W tym przypadku warto pomyśleć o wysokich, barowych krzesłach. Podczas wyboru konkretnego stylu do kuchni warto wziąć pod uwagę przede wszystkim swój gust, a następnie praktyczność rozwiązania.
Aranżacja kuchni to wyzwanie. Jeśli chcemy zaaranżować ją w konkretnym stylu skorzystajmy do tego z platformy Woodlove.to, która oferuje pomoc w odpowiednim doborze materiałów, fachowców i innych elementów, by stworzyć wnętrze marzeń.
