Powszechnie znanym oraz szeroko wykorzystywanym sposobem ochrony naszej podłogi są wykładziny oraz dywany. Spełniają one nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Na rynek wszedł jednak nie do końca jeszcze znany produkt, który może być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu oraz wszędzie tam, gdzie chcemy postawić na niepowtarzalny design. Mowa o tak zwanych płytkach dywanowych. Czym wyróżnia się ten produkt? Jakie znalazł zastosowanie?
Spis treści
Płytki dywanowe – co to takiego?
Płytkami dywanowymi nazywamy pojedyncze, wielowarstwowe moduły wykładziny. Obecnie są one jednym z najnowocześniejszych i najwygodniejszych rozwiązań. Dlaczego? Przede wszystkim wyróżnia je nie tylko pochłanianie dźwięków, trwałość i wytrzymałość, ale także perspektywy aranżacyjne. Dywany oraz standardowe wykładziny dają nam możliwość wyboru zwykle pomiędzy standardowymi wzorami czy kolorami. Takiego ograniczenia nie wprowadzają płytki dywanowe, wręcz przeciwnie – otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości (zob. oferta sklepu Robin).
Główne zalety płytek.
Płytki wprowadzają w życie nową jakość. Zwiększają bowiem komfort chodzenia – o ile przyjemniej jest postawić stopę na miękkim podłożu. Dodatkowym atutem jest właściwość tłumienia dźwięków, zarówno w konkretnym pomieszczeniu, jak i pomiędzy nimi. Płytki dywanowe, podobnie jak sam dywan, zatrzymują drobinki kurzu, powietrze jest czystsze, a pomieszczenie bezpieczniejsze dla alergików, dodatkowo chronią nas przed poślizgnięciem. Produkt taki jest również łatwiej transportować oraz przechowywać. Montaż płytek nie wymaga też wyniesienia wszystkich mebli, można je bowiem układać etapami, bez niepotrzebnego zakłócania spokoju domowników czy pracowników biura. Eksperci z firmy Robin, dodają, że „również zabrudzenie płytki nie niesie ze sobą tak poważnych konsekwencji, jak w przypadku rozwiązań nie wykorzystujących technologii modułowej. Gdy rozlejemy np. kawę, a nieestetycznej plamy nie możemy się pozbyć tradycyjnymi metodami, zniszczoną płytkę można łatwo wymienić”.
Montaż
Przygotowanie: po otwarciu pudełka z płytkami należy pozostawić je do aklimatyzacji na co najmniej 24 godziny.
Kontrola partii: przed rozpoczęciem układania produktu należ sprawdzić, czy wszystkie zakupione paczki mają ten sam numer partii, kolor oraz jakość. W przypadku gdy dostaniemy inny produkt, wzór, który wcześniej sobie zaplanowaliśmy, może być niemożliwy do ułożenia.
Sprawdzenie podłoża: przed rozpoczęciem układania płytek należy zadbać, aby podłoga była czysta, sucha, dobrze wypoziomowana, stabilna oraz odtłuszczona odpowiednim środkiem. Należy pamiętać także o usunięciu resztek poprzedniej wykładziny.
Montaż: Każdą płytkę montuje się osobno, przy czym czynność ta nie wymaga użycia trwałego kleju. Substancją zalecaną jest jednak klej antypoślizgowy lub półtrwały. Układanie płytek należy zacząć od drzwi w kierunku okien, warto zadbać, aby przylegały one ściśle do siebie, nie wolno jednak przesadzić i w drugą stronę – powstała całość może się później nieestetycznie wybrzuszać. Poszczególne moduły dywanowe można układać różnie, np.: jednokierunkowo – podłoga będzie wtedy jednolita, lub w kształcie szachownicy: płytki obracając o 90 stopni w stosunku do wcześniej położonego modułu.
Zastosowanie
Wyżej wspominany produkt jest wyjątkowym i ekskluzywnym rozwiązaniem, stosowanym głównie w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu: biurach, kinach, restauracjach czy obiektach handlowych.