Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Podłoga żywiczna 3D – o czym musisz pamiętać przy jej planowaniu?

podłoga żywiczna

Podobają Ci się podłogi z żywicy z efektem 3D i chcesz zastosować taką posadzkę u siebie w domu? Nie powinno być z tym problemu. Są to bardzo zjawiskowe i wytrzymałe podłogi. Warto jednak dokładnie zaplanować ten proces, aby cieszyć się piękną podłogą żywiczną 3D przez długie lata. Na czym dokładnie powinno polegać planowanie i co trzeba wiedzieć o posadzkach 3D? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz właśnie w tym miejscu.

Wybierz odpowiednie pomieszczenie dla podłogi żywicznej 3D

Podłogi żywiczne 3D są uniwersalne i można stosować je w wielu pomieszczeniach. Najczęściej wykonywane są one w łazienkach, ale sprawdzają się także w przedpokojach, salonach czy kuchniach. Pamiętaj jednak, że jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które komponuje się dobrze przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych i loftowych. Wybierz więc z głową odpowiednie pomieszczenie do wykonania podłogi z żywicy 3D, tak aby pasowało ono pod względem stylistyki. Być może pomocna okaże się nawet konsultacja planów z profesjonalnym projektantem wnętrz.

Wybrałeś pomieszczenie dla podłogi z żywicy 3D – co dalej?

Kolejnym etapem powinien być wybór rodzaju podłogi żywicznej. Zasadniczo możemy wyróżnić tutaj jej trzy typy:

  • podłoga z żywicy cienkowarstwowa,
  • podłoga z żywicy grubowarstwowa,
  • podłoga z żywicy grubowarstwowa szpachlowa.

Posadzka cienkowarstwowa, jak sama nazwa sygnalizuje, jest dość cienka. Zazwyczaj jej grubość wynosi około 1-2 mm. Jest więc ona nieco mniej wytrzymała i sprawdzi się w miejscach mało eksploatowanych, takich jak sypialnia czy garderoba. Do bardziej narażonych na zniszczenia pomieszczeń (kuchnia, łazienka, salon) odpowiednia będzie raczej posadzka grubowarstwowa (od 2 do 5 mm). Najbardziej wytrzymała jest natomiast podłoga z żywicy grubowarstwowej szpachlowej. Będzie to dobra opcja m.in. dla domów z dziećmi, ponieważ, jak wiadomo, najmłodsi domownicy lubią wystawiać domowe posadzki na wiele prób wytrzymałości. Kolejną rzeczą jest wybór żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Epoksydowa jest zazwyczaj stosowana właśnie w przypadku zamkniętych pomieszczeń. Druga z nich jest natomiast bardziej elastyczna i wytrzymała zarazem, jednak wiąże się też z większymi kosztami.

Podłoga z żywicy 3D – postaw na odpowiednią grafikę!

W przypadku podłogi żywicznej 3D najważniejszym elementem wizualnym jest odpowiednia grafika. Ważne, abyś był do niej w stu procentach przekonany. Jest to bowiem wybór na lata. Jakakolwiek zmiana grafiki oznacza jednocześnie wymianę całej posadzki. Ważne jest także to, że dana grafika musi mieć dużą rozdzielczość, w innym wypadku nie będzie prezentować się zbyt dobrze. Inspiracje można czerpać oczywiście z Internetu lub wszelkiego rodzaju katalogów firmowych. Przygotowanie grafiki warto dodatkowo zlecić profesjonalistom, ponieważ konieczne jest użycie do jej wykonania materiałów, które dobrze zespoją się z żywicą. Zwykła folia drukarska nie jest niestety pod tym względem idealna. Dlatego też najlepiej będzie, gdy wybierzesz odpowiedni dla siebie wzór i zlecisz jego odwzorowanie drukarni.

Znajdź sprawdzoną firmę, która wykona Twoją podłogę żywiczną 3D

Następny etap to poszukiwanie odpowiedniego wykonawcy podłogi z żywicy 3D. Wykonaj ten proces bardzo dokładnie. Sprawdź różne firmy dostępne na rynku, zwracając uwagę nie tylko na ceny, ale też doświadczenie, opinie wcześniejszych klientów i wygląd realizowanych przez nich projektów. Dobrym pomysłem będzie zajrzenie na internetowe fora i grupy tematyczne w mediach społecznościowych. Można w tego typu miejscach znaleźć dodatkowe informacje na temat danych firm lub bezpośrednio skontaktować się z ich klientami. Czasem może to się wydawać dość żmudnym etapem, ale to właśnie od prawidłowego wykonania podłogi żywicznej 3D zależeć będzie Twoja satysfakcja.

Podłoga żywiczna 3D – dokonaj analizy kosztów

Na końcu, ale jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia, pamiętaj o dokładnym podliczeniu wszystkich kosztów. Podłogi żywiczne wymagają sporej liczby materiałów, a do tego dochodzi także wykonanie. Jest to dość kosztowna inwestycja, chociaż z drugiej strony także długotrwała, więc w perspektywie czasu może się ona jak najbardziej zwrócić. Więcej informacji na temat ceny różnego rodzaju podłóg z żywicy możesz znaleźć tutaj. Znajdują się też tam inne przydatne wiadomości, więc jest to idealne miejsce do zgłębienia swojej wiedzy w tej tematyce.

Przeczytaj też