Styl prowansalski w Twoim domu.

biała komoda ze zdobieniami styl prowansalski

Styl prowansalski nawiązuje do znanego regionu Francji, Prowansji. Jest to historyczna kraina w południowo-wschodniej Francji, nad morzem śródziemnym. Styl prowansalski wyróżnia prostota, funkcjonalność i elegancja. We wnętrzach dominują głównie jasne, ciepłe, stonowane kolory z przewagą bieli, beżu, brązu, fioletu, różnych odcieni szarości.


 

Obrazy „w stylu Prowansji”

Podstawowym elementem dekoracji wnętrz prowansalskich są obrazy. Prowansja ze względu na swój przepiękny, dziewiczy krajobraz od wieków przyciągała znanych artystów. Ten region jest znany z uprawy lawendy i dla wielu ludzi kojarzy się ze wspomnieniem wakacji, lata i słońca. Prowansja jest również znana z niespotykanego światła, i wyjątkowych kolorów.

wieża małego kościoła w prowansji

Z tych względów, bardzo dużo sławnych artystów decydowało się mieszkać i malować w Prowansji.

Należą do nich:

  • Cezanne
  • Van Gogh
  • Picasso
  • Signac
  • Matisse
  • Braque
  • Derain
  • Dufy

Opisując słoneczną Prowansje, Van Gogh napisał do swojej siostry- Willemien: „Moim planem jest udać się na chwile na południe, tak szybko, jak tylko mogę, gdzie jest jeszcze więcej kolorów i jeszcze więcej słońca”. Van Gogh, przyciągnięty wyjątkowym światłem namalował w Prowansji (Arles) prawie 300 obrazów w ciągu 15 miesięcy.

Van Gogh eksperymentował również z litografią i stworzył dziesięć prac graficznych. Tematyka obrazów Van Gogha to otaczający go krajobraz, wnętrza które stanowiły jego codzienne życie. Bardzo znanym obrazem Van Gogha jest „Gwiaździsta noc nad Rodanem”.

obraz gwiazdzista noc nad rodanem

Urodzony w Prowansji Cezanne wymyślał nowe sposoby widzenia i wyrażania formy i światła.Krajobrazy i światło tego regionu zainspirowało Cezanne do stworzenia wspaniałych obrazów. Cezanne stworzył most pomiędzy impresjonizmem z XIX wieku, a nowym kierunkiem Kubizmem. Uważa się, że jego twórczość była początkiem kubizmu i fowizmu i modernizmu. Jego nowoczesny styl i technika była w tym czasie awangardowa.

Obrazy prowansalskie do salonu, kuchni, łazienki

Reprodukcje, czy też kopie obrazów Cezanna stanowić mogą bardzo dobre źródło dekoracji współczesnych wnętrz. Cezanne namalował prawie 200 martwych natur. Motywem jego obrazów były proste przedmioty (owoce, kwiaty, produkty natury, dzbany, butelki).

Bardzo szeroka tematyka jego obrazów stanowić może inspiracje przy wyborze dekoracji ścian do pokoju dziennego, kuchni, łazienki. Przy projektowaniu wnętrza, powinniśmy rozważyć czy wybrać pejzaże, martwą naturę, scenkę rodzajową czy inne motywy i kolory, które będą dobrze pasowały do istniejącego wystroju pokoju dziennego.

Przepiękne pejzaże słonecznej Prowansji, motywy kwiatowe mogą idealnie pasować do salonu w stylu vintage i retro. Do kuchni, warto rozważyć obrazy klasycznie związane z Prowansją: martwa natura, motywy kwiatowe, pola lawendowe, owoce, dzbany butelki, które dość często występowały w malarstwie Cezanna.

Zobacz także meble w stylu prowansalskim: https://antyki24.pl/pl/c/PROWANSALSKI/262

Wybór ramy do „obrazu prowansalskiego”

Istotnym czynnikiem przy ostatecznym wyborze obrazu w stylu prowansalskim jest wybór odpowiedniej oprawy do wybranego obrazu. Pamiętajmy, że w obrazach prowansalskich występują najczęściej różne odcienie szarości, beżu, fioletu, bieli. Wybierane kolory opraw powinny uzupełniać to malarstwo, być stonowane i nie mogą kształtem i kolorem ramy przytłaczać oprawianego obrazu.

Pomoc przy wyborze oprawy obrazów prowansalskich najlepiej powierzyć firmie mającej duże doświadczenie i szeroki wybór ram pasujących do tych obrazów. Niezwykły wybór ram w różnych odcieniach i kolorach posiada firma Norland Oprawa Obrazów Warszawa, ul. Zwycięzców 28 lok. 14, tel. 601 201 881. Firma posiada doświadczonych fachowców, którzy doradzają przy wyborze najlepszej oprawy (ramy, passe-partout).