Ogrodnictwo i sadownictwo wymaga pasji, wiedzy oraz umiejętności. Ważnym aspektem pielęgnacji drzew oraz krzewów jest ich systematyczne przycinanie. Zabieg ten ma ogromny wpływ na wygląd oraz zdrowie roślin. Przycinanie ich nie jest bardzo skomplikowane, aczkolwiek wymaga dobrania odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Jak przeprowadzić prawidłowe cięcie? Przydatne wskazówki znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści
Dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie?
Przycinanie roślin przyczynia się do ich lepszego wzrostu. Zaniedbanie tego zabiegu skutkuje zagęszczaniem się pędów, a co za tym idzie – osłabieniem roślin oraz ich nadmiernym zacienieniem. Nieprzycinane regularnie drzewa oraz krzewy mogą nie rozwijać tyle nowych pąków liściowych, czy kwiatowych. Odbija się to negatywnie na ich zdrowiu i uroku. Większość roślin wymaga systematycznego przycinania, w celu ograniczenia ich rozrastania się. Do tego zabiegu przydadzą się dobrej jakości sekatory i nożyce do żywopłotów Stihl, którymi sprawnie usuniemy fragmenty roślin. Co jeszcze daje procedura przycinania drzew oraz krzewów?
- pobudza rośliny do intensywnego wzrostu,
- utrzymuje pożądany rozmiar,
- poprawia kształt drzew i krzewów, przez co wyglądają na zadbane i pięknie prezentują się w ogrodzie,
- stymuluje obfitsze kwitnienie i owocowanie.
Głównym celem przycinania jest więc regulowanie wzrostu i kwitnienia oraz nadanie im pożądanego kształtu. Co ważne, zabieg ten dotyczy zarówno krzewów i drzew owocowych, jak i ozdobnych liściastych oraz iglastych.
Techniki cięcia drzew i krzewów
W ogrodnictwie wyróżnia się kilka technik przycinania roślin. Pierwszą jest cięcie formujące, które wykonuje się, aby nadać roślinie pożądany rozmiar, kształt czy wzorzec wzrostu. Dzięki niemu możemy stworzyć estetyczny ogród, z pięknie, często oryginalnie uformowanymi roślinami. Warto dodać, że cięciem formującym jest m.in. przycinanie żywopłotu. Kolejną techniką jest cięcie pielęgnacyjne, którego zadaniem jest utrzymanie roślin w zdrowiu i nienagannej kondycji. Podczas tego zabiegu usuwamy wszelkie uszkodzone, martwe, chore czy przekwitłe fragmenty roślin. W ten sposób zmniejszamy ryzyko rozprzestrzenienie się chorób i szkodników, a także pobudzamy rośliny do wzrostu.
Ogrodnicy wykonują także cięcie odmładzające. Jak sama nazwa mówi, wykonuje się je głównie na starszych roślinach, w celu pobudzenia ich do produkcji nowych pędów. Podczas niego usuwa się stare i zdrętwiałe części roślin. Następną techniką jest cięcie kwiatów, czyli usuwanie przekwitłych kwiatów zwłaszcza u bylin i roślin jednorocznych. Dzięki temu przeciwdziałamy tworzeniu nasion oraz stymulujemy roślinę do dalszego procesu kwitnienia. Często w ogrodach wykonuje się także cięcie prześwietlające, zwłaszcza u drzew owocowych. Procedura ta sprawia, że więcej promieni słonecznych może dotrzeć do wnętrza korony, pozwalając na rozwój owoców.
Jak prawidłowo przycinać rośliny?
Przycinanie roślin nie jest skomplikowanym procesem. Radzi się, żeby wykonywać je na ukos. W ten sposób przeciwdziałamy kumulowaniu się wody. Miejsce cięcia musi być gładkie. Wszelkie postrzępione krawędzie mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Z tego względu do tej czynności należy zawsze wykorzystywać dobrze naostrzone narzędzia. W przypadku, kiedy cięcia obejmują sporą powierzchnię, wówczas poleca się posmarować je specjalnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Pędy należy przycinać tuż nad ich zawiązką, a więc 2-4 mm nad pąkiem. Cięcia odmładzające drzew wykonujemy u nasady albo na czop, a więc w odległości kilku cm od przewodnika. Ścinamy najstarsze gałęzie oraz pędy, do czego przyda się nam piła łańcuchowa.
Co ważne, cięcie musi być wykonane w dobrym terminie. Wiele zależy oczywiście od gatunku konkretnej rośliny. Gatunki kwitnące latem oraz jesienią czy zawiązujące pąki kwiatowe na pędach tegorocznych przycina się wczesną wiosną. Jeśli chodzi o krzewy kwitnące wiosną albo zawiązujące pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych, przycina się je po kwitnieniu, czy też latem. Roślin nigdy nie wolno przycinać tępymi i brudnymi narzędziami. Powstałe rany warto zabezpieczać maścią ogrodniczą. Przystępując do tej czynności, należy dobrać odpowiednią technikę i pamiętać o terminie przycinania. Drzewka owocowe jak i krzewy ozdobne, należy przycinać systematycznie, dzięki czemu odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne jeszcze warto wykonać?
Oprócz cięcia roślin istnieje kilka innych ważnych zabiegów, które mogą przyczynić się do zdrowego wzrostu i dobrze prosperującego ogrodu. Dlatego też warto zadbać m.in. o:
- podlewanie – równomierny dostęp do wody wspiera zdrowy wzrost i kwitnienie,
- nawożenie – pomaga dostarczyć niezbędne składniki odżywcze, poprawiając kondycję rośliny,
- zmiana podłoża – raz na jakiś czas warto zmieniać podłoże, aby dostarczyć roślinie nowych składników odżywczych i poprawić strukturę gleby
- przesadzanie – w razie potrzeby dobrze jest przesadzać rośliny, dostosowując je do nowych warunków wzrostu lub zastępując stare, zużyte rośliny nowymi,
- pielęgnacja gleby – przeprowadzanie zabiegów takich jak rozluźnianie gleby, poprawia cyrkulację powietrza i zapewnia lepszy dostęp do korzeni roślin.
Warto mieć na uwadze, że każda roślina ma indywidualne potrzeby, stąd kluczowe znaczenie mają odpowiednio dostosowane praktyki pielęgnacyjne do konkretnych gatunków i warunków środowiskowych w swoim ogrodzie.
Zabieg cięcia w ogrodzie – o czym należy pamiętać?
Regularność przycinania jest ważna głównie z tego względu, że dzięki systematycznie stosowanym technikom można uniknąć dużych cięć w przyszłości, a przy tym łatwiej jest zadbać o utrzymanie rośliny w odpowiedniej formie. Warto rozeznać się również w specyficznych potrzebach danego gatunku rośliny i dostosować metody, a także narzędzia do cięcia zgodnie z jej indywidualnymi wymaganiami. W celu zachowania naturalnych cech roślin, prawidłowego wzrostu i dobrego wyglądu, nie należy przeprowadzać drastycznego cięcia. Ważne jest zwracanie uwagi na specyficzne cechy danego krzewu, jego kondycję i otoczenie. Podczas cięcia niezbędne są także odpowiednie proporcje rośliny, które pozwalają zadbać o równowagę między koroną a korzeniami.