Urządzanie pokoju dla najmłodszych – jak dogodzić dorastającemu dziecku?

pokój dla dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka jest trudnym zadaniem. Jednak każdy rodzic dobrze wie, że znalezienie odpowiedniej aranżacji wnętrza do pokoju malucha, jest zdecydowanie prostsze niż zadbanie o wystrój dla nastolatka. Praktycznie z każdym mijającym rokiem nasze dziecko się zmienia, a wraz z tym zmieniają się również jego pasje, zainteresowania oraz gust. Nie możemy więc zakładać, że taki wystrój przetrwa lata. Pokój dziecka, niezależnie od jego wieku, zawsze będzie spełniał więcej niż jedną funkcję, jednak wraz z wiekiem pewne funkcje przeważają nad innymi i zarówno umeblowanie, jak i wygląd pokoju powinny to odzwierciedlać.

Jak zadbać o odpowiedni wystrój w pokoju dziecka?

Gust i upodobania dziecka ulegają ciągłym zmianom, jednak tak częste zmiany wystroju mogą generować koszty, których jako rodzice z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Czy są więc sposoby pozwalające na pogodzenie obu stron i wprowadzanie zmian w wystroju bez nadwyrężania budżetu? Zdecydowanie tak, wystarczy zdecydować się na proste rozwiązanie, polegające na nie dodawaniu w pomieszczeniu żadnych charakterystycznych elementów w stałej formie. Należy więc unikać wzorzystych tapet czy wyrazistych kolorów ścian, najlepiej postawić na neutralne tło wystroju, a elementy związane z zainteresowaniami dziecka dodawać w postaci mobilnych dodatków i dekoracji, które w razie potrzeby możemy w łatwy sposób wymienić na nowe bez ponoszenia dużych kosztów i potrzeby przeprowadzania remontu i malowania ścian.

Umeblowanie dziecięcego pokoju – o czym należy pamiętać?

Meblowanie pokoju dziecięcego wymaga od nas znalezienia idealnego połączenia estetyki z funkcjonalnością. Kiedy jednak szukamy rozwiązań dla malucha, możemy skupić się na naszych potrzebach – czyli meblach, które ułatwią nam dbanie o potrzeby dziecka oraz zachowanie porządku w pokoju. Sprawa ulega zmianie wraz z większym usamodzielnieniem się dziecka – opinie starszych dzieci zdecydowanie warto uwzględnić w procesie planowania. Należy przy tym pamiętać, że wystrój takiego pokoju powinien być nie tylko atrakcyjny, ale też jakościowy i wygodny – zapewnią nam to na przykład ekskluzywne meble młodzieżowe, które pozwolą naszemu dziecku na wygodny odpoczynek, ale stworzą również wygodne miejsce do odrabiania lekcji. Do podstawowych elementów umeblowania należą więc bez wątpienia:

  • wygodne łóżko,
  • biurko i krzesło dopasowane wielkością do wzrostu dziecka,
  • pojemna szafa na ubrania.

Do tego dochodzą oczywiście dodatkowe regały i szafy zapewniające warunki do wygodnego przechowywania rzeczy dziecka, co pomoże w zachowaniu porządku.

Pokój marzeń, czyli jak sprawić by wszyscy byli zadowoleni

Jeśli zapewnimy dziecku piękny i komfortowy pokój, będzie ono chętnie spędzało tam swój czas. Jednak do osiągnięcia takiego rezultatu niezbędne jest dokładne planowanie i wybranie rozwiązań, które będą w stanie pogodzić kwestie estetyczne z bezpieczeństwem, wygodą i funkcjonalnością. Nie możemy również skupiać się tylko i wyłącznie na swoim guście ignorując przy tym zainteresowania i upodobania dziecka – spersonalizowany pokój da dziecku własną prywatną przestrzeń, a w końcu to jest w takim projekcie najważniejsze.

Podstawową zasadą, jaką trzeba mieć na uwadze przygotowując wystrój pokoju dla dorastającego dziecka jest to, że należy być przygotowanym na zmiany. Nie wybierajmy więc rozwiązań, które pozostaną niezmienione przez lata – decydujmy się na rozwiązania mobilne oraz takie, których estetyka i piękno sprawiają, że świetnie odnajdą się w różnego rodzaju wystroju. W ten sposób ułatwimy sobie zadanie i zmniejszymy ilość pracy związanej z przemeblowaniem i zmianą wyglądu pomieszczenia.