Jak wybrać dobry odkurzacz – na co zwracać uwagę?

Odkurzacz czyszczący niebieski dywan

Wybór odkurzacza do domu lub mieszkania to ważna decyzja. To właśnie bowiem ten sprzęt ma kluczowe znaczenie dla utrzymania w mieszkaniu odpowiedniego poziomu czystości, w tym czystości powietrza. Jedne z najważniejszych wartości mają więc takie parametry jak: rodzaj filtra i klasa reemisji kurzu.

  1. Dobry odkurzacz… czyli jaki?
  2. Rankingi odkurzaczy

Dobry odkurzacz… czyli jaki?

Dobry odkurzacz dla każdego może oznaczać coś innego. Alergicy będą zwracali uwagę na jakość filtra, rodzice małych dzieci na poziom hałasu, właściciele większych mieszkań lub domów na wielofunkcyjność urządzenia. Są jednak takie kryteria wyboru, które powinny mieć znaczenie dla każdego. Chodzi przede wszystkim o skuteczność filtra i klasę reemisji kurzu. Lista dobrych odkurzaczy powinna być układana przede wszystkim z uwzględnieniem tych dwóch aspektów. Dobry filtr (wodny albo HEPA) to taki, który pochłania nie tylko jak najwięcej zanieczyszczeń, ale i pochłania te najmniejsze, mikrocząsteczki, które dostają się do mieszania np. wraz z panującym na zewnątrz smogiem. Klasa reemisji kurzu to z kolei parametr, który informuje, jak wiele z pochłoniętego w trakcie odkurzania kurzu, urządzenie ponownie wypuszcza na zewnątrz. Dobry odkurzacz to taki, który:

  • jest wyposażony w profesjonalny filtr zbierający nawet najmniejsze zanieczyszczenia z powietrza
  • pracuje ciszej niż 60dB
  • wykazuje poziom reemisji kurzu na poziomie 98-99% (klasa A)
  • jest energooszczędny (od 2017 roku nie obowiązują już jednak klasy energooszczędności, wprowadzony ma zostać nowy system oznaczania)

Rankingi odkurzaczy

Na rynku dostępnych jest obecnie tak wiele modeli odkurzaczy, że zwykłemu klientowi naprawdę trudno jest się odnaleźć w gąszczu tych propozycji. Dla zagubionych klientów coraz częściej powstają jednak specjalne rankingi konkretnych sprzętów, które mają pomóc w dokonaniu wyboru. Jedną z takich stron jest m.in. Consumerreports.org, na której znaleźć można aktualnie ciekawe zestawienie najlepszych odkurzaczy. Jeszcze innym typem rankingu jest witryna Rankings Digital podsumowująca jedynie te produkty, które można zakupić przez internet. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, część osób nie ma bowiem już dziś czasu na tradycyjne zakupy małego AGD, a rankingi produktów do kupienia w internecie przyspieszają podjęcie ostatecznej decyzji. Ranking zawiera krótki opis sprzętu bez rozbudowanych danych technicznych (które większości osób i tak nic nie powiedzą) oraz adresy stron internetowych, gdzie można kupić dany produkt z informacją o jego cenie w każdym z tych miejsc.