Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak usunąć plamę z wosku z tapicerki? 

Jak usunąć plamę z wosku z tapicerki?
Materiał partnera

Każdy choć raz zastanawiał się, jak usunąć plamę z wosku z tapicerki lub puszystego dywanu. Choć nie jest to prosta kwestia, istnieje kilka możliwości i porad, które mogą ułatwić sprzątanie. Sprawdź nasze rady i poznaj je wszystkie! 

Jak usunąć plamę z wosku z tapicerki? Wiele zależy od rodzaju pokrycia. Różne tkaniny mogą w inny sposób reagować na tego typu zabrudzenie. Bardzo ważne jest również, czy istnieje możliwość zdjęcia pokrycia oraz wygodnego uprania go w pralce. 

Co zrobić, gdy na kanapie zrobi się plama z wosku?

Plama z wosku na kanapie potrafi zdenerwować każdego. Niemniej jednak w większości przypadków nie ma powodów do obaw. Zwykle pomoże wypranie obicia w ciepłej wodzie i detergencie. Wosk pozostawia tłuste plamy, do których wywabienia konieczne jest użycie porządnego proszku oraz programu prania z wyższą temperaturą. 

Sprawdź, na czym polega usuwanie wosku z dywanu: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/jak-usunac-wosk-z-dywanu/

Od czego można zacząć usuwanie wosku z materiału?

Tłusta plama z wosku pojawi się na powierzchni każdego materiału, niezależnie od jego gatunku czy jakości. Niemniej jednak pierwszym krokiem jest zlikwidowanie wosku. 

Jak usunąć plamę z wosku z tapicerki? W zależności od tego, czy wosk już zastygł, czy jeszcze nie, masz dwie opcje. Płynny wosk można sprawnie zebrać ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak jest już twardy, należy spróbować go zerwać. W przypadku gładkich tkanin nie powinno być z tym żadnego problemu, na tych bardziej puszystych warto roztopić go ponownie, np. suszarką. 

Jak usunąć wosk z jasnej tapicerki?

Kostki lodu mogą przydać się podczas szybkiego schładzania wosku. Pozwoli to na skuteczne usunięcie kruchej warstwy z gładkich tkanin. W przypadku jasnych tapicerek bardzo ważna jest ostrożność. Roztopiony wosk, zwłaszcza ten barwiony naturalnymi sposobami lub aromatyzowany olejkami, potrafi trwale odbarwić powierzchnię kanapy. Wtedy można skorzystać nie tylko z ciepłej wody z mydłem, ale także ze spirytusu lub wody utlenionej. 

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką usuwania trudnych plam, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/pranie-tapicerki-lublin/

Czy można umyć tapicerkę rozpuszczonym szarym mydłem?

Zaschnięty wosk należy usunąć, aby móc rozpocząć właściwy proces sprzątania. W zależności od rodzaju tkaniny można korzystać zarówno z szarego mydła, specjalnych płynów do prania tapicerek, jak i płynów do mycia naczyń. Kluczowe jest skorzystanie ze środka zawierającego detergent, który poradzi sobie z tłustym osadem. 

Co zrobić, gdy plama nie chce zejść?

Tłuste plamy po wosku ze świec nie zawsze chcą schodzić łatwo. Jeśli podstawowe sposoby nie pomogły, konieczne może być sięgnięcie po olejek terpentynowy lub mydło galasowe. A w przyszłości warto ostrożnie obchodzić się ze świecami i bardzo starannie zabezpieczać je zarówno podczas palenia, jak i w trakcie przenoszenia czy gaszenia. Na każdym z tych etapów może dojść do rozlania. 

Rozważasz samodzielne pranie dywanów? Sprawdź, czy nie lepiej oddać je do pralni: https://lublininfo.pl/2022/07/jak-skutecznie-wyczyscic-dywan-samodzielnie-czy-w-pralni/

Przeczytaj też